Zprávy

Letošní lovecká sezóna, jen zajíci a vysoká

Letošní lovecká sezóna, jen zajíci a vysoká

redakce | Zprávy | 28.10.2013

Letošní lovecká sezóna, to nebudou jen zajíci, vysoká, lišky, jezevci nebo kuny. Svým dílem přispěje i skupina Hm..., která v pátek 1. listopadu vydá u Supraphonu své v pořadí páté řadové album Lovu zdar. Novinku, kterou Hm... pokřtí ve středu 30. 10. v pražském Paláci Akropolis, předznamenává první singl Naděje, jenž je mj. ke slyšení v hitparádě Velká sedma Radia 1.

"Slogan Lovu zdar se nejprve objevil v písni Marka Doubravy jen tak na okraji. Velice rychle ale nabídl další významy a stal se pojítkem alba. V té písničce vnímám heslo hlavně jako lehce ironické povzbuzení člověka v drobné životní krizi. Ne nijak dramatické krizi, ale v tápání na cestě mezi 30 a 40 lety. Další významy se také vážou spíš k našim životním kotrmelcům než ke skutečnému lovu zvěře. Co můžeme lovit? Čas, své představy, sebe sama, jiné ženy, atd... ," popisuje genezi názvu alba jeden z členů Hm... Viktor Ekrt.

Nové album, které kapela opět natáčela ve studiu JáMor Ondřeje Ježka a je vůbec první spoluprací čtyřčlenné kapely s vydavatelstvím Supraphon, čítá celkem třináct písní. Většina z nich je - jak už je u Hm... zvykem - zhudebněnými básněmi např. od Jaroslava Seiferta, Josefa Kainara, Františka Halase či Ludvíka Kundery nebo Simony Rackové a dalších. Tři písně pak otextoval Marek Doubrava.

"Báseň mi většinou pomůže rozvinout nějaké téma, které v sobě mám a které bych nedokázal tak pěkně, hluboce a výstižně popsat sám. Zároveň je interpretace básně většinou i cestou k hlubšímu poznání textu nebo autora. A je to i výzva a hra s významy, rytmem atd., protože každá drobná nuance může původní báseň změnit či interpretovat k nepoznání," vysvětluje Doubrava, podle čeho si vybírá básně ke zhudebnění. "Inspiruji se obrazy, které ve mně text vyvolává. A pokud se v něm vyskytne nějaké oblíbené slovo, jako třeba ‚gutaperča‛, je to jasné," dodává další člen kapely Filip Nebřenský.

Když ale přijde na nejsilnější píseň z desky, shodnou se Nebřenský s Ekrtem na Doubravově skladbě V myčce. "Je průzračně upřímná a přesná. Sám bych si ji chtěl zazpívat, až budu ‚hluboko ve svých sračkách ponořen‛. Přiznání sobě samému, že i já můžu být na pořádném dně, třeba ve vztahu k nejbližším, je pro mne jedním z objevů tohoto životního období. Je úlevné to sdílet," usmívá se Viktor Ekrt. "Kromě V myčce je to ještě Kainarovo Budete zlá, přesto, nebo možná právě proto, že míří do mužských řad, popisuje přesně pocity, které mohou mít ženy, když jim my muži provádíme ošklivé věci," pozastavuje se Nebřenský u písně, která se mezi ostatními z alba vymyká tím, že v ní vůbec poprvé v historii Hm... zpívá žena, Jana Jelínková ze Sto zvířat.

Nadhled, originální smysl pro humor, svérázný přístup k tvorbě a široký stylový záběr jdoucí od punku přes rock až po jazz, stejně jako svébytná poetika dělají z Hm... kapelu, od které se dá vždy očekávat nečekané. Kapelu, jež se za devatenáct let existence stala pro mnohé osobitým kultem, pro jehož příznivce je charakteristická obliba chytré hudby, která má co říct.

Nic se na tom nemění ani s novým albem Lovu zdar, což si budete moci ověřit už 30. října na křtu v Paláci Akropolis, kde společně s Hm... vystoupí Jana Jelínková a Tubový kvartet Síla, s nímž dle slov Filipa Nebřenského chystají Hm... na křest překvapení, "které už nejspíš nikdo, nikdy a nikde neuslyší".

Podzimní koncerty skupiny Hm...
30. 10. Praha, Palác Akropolis - křest alba "Lovu zdar"
1ě. 11. Praha, Divadlo Minor (s albem Klukoviny)
16. 11. Frýdlant (okr. Liberec), sál Beseda
21. 11. Plzeň, Anděl Café
29. 11. Beroun, Jiná káva
03. 12. Olomouc, Divadlo hudby
04. 12. Brno, Kabinet múz
13. 12. Liberec, Experimentální studio
17. 12. Praha, Divadlo Na Prádle

Info

Vstupenky koupíte v předprodeji v pokladně Paláce Akropolis za 170,- Kč, cena na místě bude 200,- Kč.

http://www.skupina.hm

http://www.supraphonline.cz

http://www.supraphon.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KlipyTipy: TaxiWars – Drop Shot

redakce 17.10.2019

Aktuálním příspěvkem do série Toutpartour Sessions jsou TaxiWars, kteří představí svou novou desku také v Praze.

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

dokruhu: Chceme předat to, co si v sobě neseme. Hudbu a radost.

redakce 16.10.2019

Dokruhu učarovalo temné hlasité country ze Skalistých hor, přidali k němu zkušenosti nabyté v lokální diy scéně a spoustu vášně a energie. Debut vydává Full Moon Forum.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.

Resistor Sound Sessions s Mara Jade

redakce 15.10.2019

Podzim se rozjel opravdu rychle. Na Resistor Sound Sessions dorazila do Brna kapela Mara Jade a byl to pořádný sešup.