Zprávy / Ceny/Awards

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 10.02.2020

„Zkrachovalý komediant Arthur Fleck se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů,“ prozrazovala anotace k loňskému kinohitu Joker, který si před udílením letošních Oscarů odnesl hned 11 nominací. O jednu nominaci méně měla nová tarantinovka Once Upon a Time in Hollywood, Scorseseho The Irishman i válečný 1917. Jak to celé dopadlo?

Nejsledovanějšího Oscara za nejlepší film získal jihokorejský Parazit režiséra Pong Čun-hoa, který si celkově odnesl čtyři pozlacené sošky - za původní scénář i nejlepší neanglicky mluvený celovečerní film a Pong Čun-ho obdržel ještě cenu za režii. Parazit je navíc vůbec první neanglicky mluvený snímek, který zvítězil v hlavní kategorii. Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli letos získala Renée Zellweger za film Judy, životopisný snímek o herečce Judy Garlandové. Nejlepším hercem v hlavní roli se, možná podle očekávání, stal Joaquin Phoenix, který ztvárnil zmíněného Jokera.

Ceny za vedlejší herecké party obdrželi Brad Pitt (za Once Upon a Time in Hollywood) a Laura Dern za postavu Nory Fanshaw v dramatu Marriage Story (Manželská historie) režiséra Noaha Baumbacha. V kategorii nejlepších celovečerních dokumentů bodoval snímek American Factory a nejlepším celovečerním animovaným filmem je čtvrté pokračování Toy Story. Domácí želízko v ohni, snímek Dcera Darji Kaščejevové z pražské FAMU, v kategorii krátkých animovaných filmů neuspěl. Cenu za nejlepší filmovou hudbu převzala islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir za snímek Joker.

Info

Oscars 2020
web cen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo

redakce 17.01.2023

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd, BANGER., Il Boemo, Oběť a Světlonoc.

Vinyla za rok 2022 má své nominace

redakce 03.01.2023

Na desku roku ve Vinyle aspirují Anki, Orient, Tamara a Tomáš Niesner. Kdo v dalších kategoriích?

Vinyla hledá talenty, publicistické i hudební

redakce 16.11.2022

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.

Amelie Siba nominována na Music Moves Europe Awards

redakce 22.10.2022

Ceny Music Moves Europe Awards jsou mezinárodní projekt, který má za cíl podpořit mladé hudební talenty na začátku kariéry.

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

redakce 08.06.2022

Charakteristickým rysem minulého roku byla novými nahrávkami starých skladeb tvořená retroalba legendárních těles, z nichž Krabathor dopadl v Břitvě o něco lépe než Vitacit.

Hudební ceny Vinyla za rok 2021 rozdány

redakce 23.02.2022

Vedle tradičních kategorií došlo i na ocenění za publicistiku, tedy na II. ročník ceny Jany „Apačky” Grygarové.

Vyhlášení Vinyly zarámují koncerty DVA, Miss Petty a Arlety

redakce 10.02.2022

Už za pár dnů vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace