Zprávy / Ceny/Awards

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 10.02.2020

„Zkrachovalý komediant Arthur Fleck se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů,“ prozrazovala anotace k loňskému kinohitu Joker, který si před udílením letošních Oscarů odnesl hned 11 nominací. O jednu nominaci méně měla nová tarantinovka Once Upon a Time in Hollywood, Scorseseho The Irishman i válečný 1917. Jak to celé dopadlo?

Nejsledovanějšího Oscara za nejlepší film získal jihokorejský Parazit režiséra Pong Čun-hoa, který si celkově odnesl čtyři pozlacené sošky - za původní scénář i nejlepší neanglicky mluvený celovečerní film a Pong Čun-ho obdržel ještě cenu za režii. Parazit je navíc vůbec první neanglicky mluvený snímek, který zvítězil v hlavní kategorii. Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli letos získala Renée Zellweger za film Judy, životopisný snímek o herečce Judy Garlandové. Nejlepším hercem v hlavní roli se, možná podle očekávání, stal Joaquin Phoenix, který ztvárnil zmíněného Jokera.

Ceny za vedlejší herecké party obdrželi Brad Pitt (za Once Upon a Time in Hollywood) a Laura Dern za postavu Nory Fanshaw v dramatu Marriage Story (Manželská historie) režiséra Noaha Baumbacha. V kategorii nejlepších celovečerních dokumentů bodoval snímek American Factory a nejlepším celovečerním animovaným filmem je čtvrté pokračování Toy Story. Domácí želízko v ohni, snímek Dcera Darji Kaščejevové z pražské FAMU, v kategorii krátkých animovaných filmů neuspěl. Cenu za nejlepší filmovou hudbu převzala islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir za snímek Joker.

Info

Oscars 2020
web cen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filmové dny LUX promítnou zdarma online filmy

redakce 02.05.2021

Cílem Ceny diváků LUX je nabídnout divákům nejvýraznější evropské filmy, které reflektují aktuální dění na starém kontinentu

Ceny Magnesia Litera znají své nominace

redakce 01.05.2021

Mezi nominovanými jsou hned dva dlouholetí sloupkaři Full Moonu – Petr Borkovec za povídkovou knihu Sebrat klacek a Ondřej Štindl.

Vítězem Startéru je synthpopové duo Méta Monde

redakce 29.04.2021

Jako vítězové teď mají Méta Monde možnost ve spolupráci s Radiem Wave natočit studiový singl a doprovodit ho videoklipem.

Oscaři 2021 rozdáni

ČTK, redakce 26.04.2021

Nejlepším filmem letošních cen americké filmové akademie Oscar se stala Země nomádů režisérky Chloé Zhaoové. Kdo rovněž přebíral ceny?

Známe vítěze Radio_Head Awards 2020

redakce 19.04.2021

Předávání hudebních cen Radio_Head Awards proběhlo během dvou večerů, které nabídly i řadu koncertů a jsou ke zhlédnutí i zpětně.

Na vyhlášení Radio_Head Awards zahrají Fvlcrvm, Fvck_Kvlt a další

redakce 16.04.2021

Streamované předávání cen Radio_Head Awards proběhne 16. a 17. dubna. V pátek budou uděleny ceny v žánrových kategoriích a v kategorii Album roku/Cena novinářů.

Nejlepší vinyly roku 2020

redakce 12.04.2021

Best Czech Vinyl Disk 2020 zná své vítěze. Liebe, Smutný stroje, K nevíře a další současné pohádky.

Anketa Best Czech Vinyl Disk zase po roce

redakce 17.03.2021

Přejeme mnoho úspěchů při lovení v policích, oprašování nezapomenutelných pokladů a předem gratulujeme k rozhodnutí se k účasti na této mocné kratochvíli.

Grammy 2021 dominovaly ženy

ČTK, redakce 15.03.2021

Letošnímu udílení amerických hudebních cen Grammy dominovaly ženy, které zvítězily ve všech hlavních kategoriích.

Cenu Apollo 2020 získala písničkářka Amelie Siba

redakce 04.03.2021

Cenu Apollo 2020 si z pražského klubu Roxy dnes odnesla osmnáctiletá písničkářka Amelie Siba za své album Dye My Hair.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace