Zprávy / Ceny/Awards

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

Letošní Oscaři ve znamení Parazita

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 10.02.2020

„Zkrachovalý komediant Arthur Fleck se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů,“ prozrazovala anotace k loňskému kinohitu Joker, který si před udílením letošních Oscarů odnesl hned 11 nominací. O jednu nominaci méně měla nová tarantinovka Once Upon a Time in Hollywood, Scorseseho The Irishman i válečný 1917. Jak to celé dopadlo?

Nejsledovanějšího Oscara za nejlepší film získal jihokorejský Parazit režiséra Pong Čun-hoa, který si celkově odnesl čtyři pozlacené sošky - za původní scénář i nejlepší neanglicky mluvený celovečerní film a Pong Čun-ho obdržel ještě cenu za režii. Parazit je navíc vůbec první neanglicky mluvený snímek, který zvítězil v hlavní kategorii. Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli letos získala Renée Zellweger za film Judy, životopisný snímek o herečce Judy Garlandové. Nejlepším hercem v hlavní roli se, možná podle očekávání, stal Joaquin Phoenix, který ztvárnil zmíněného Jokera.

Ceny za vedlejší herecké party obdrželi Brad Pitt (za Once Upon a Time in Hollywood) a Laura Dern za postavu Nory Fanshaw v dramatu Marriage Story (Manželská historie) režiséra Noaha Baumbacha. V kategorii nejlepších celovečerních dokumentů bodoval snímek American Factory a nejlepším celovečerním animovaným filmem je čtvrté pokračování Toy Story. Domácí želízko v ohni, snímek Dcera Darji Kaščejevové z pražské FAMU, v kategorii krátkých animovaných filmů neuspěl. Cenu za nejlepší filmovou hudbu převzala islandská skladatelka Hildur Guðnadóttir za snímek Joker.

Info

Oscars 2020
web cen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Mezipatrech zvítězilo německé drama Nic ve zlým

redakce 24.11.2020

Vítězem hlavní soutěže se stalo německé drama Nic ve zlým režiséra Faraze Shariata o životě mladých queer přistěhovalců v Německu.

Vinyla ohlašuje Cenu Jany „Apačky“Grygarové za publicistiku

redakce 23.11.2020

Organizátoři hudebních cen Vinyla se rozhodili ocenit mladé zástupce kvalitní hudební žurnalistiky.

Cenu Emmy může poprvé vyhrát český seriál

redakce 22.11.2020

Osmidílný internetový thriller #martyisdead, nominovaný na mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů, zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí.

Břitva za rok 2019 zařízla

redakce 02.06.2020

Hlavním vítězem se stává Necrocock, který skrze Kaviar Kavalier zplodil hitově silně nakažlivé a stylově obtížně zařaditelné album.

Nejkrásnější knihy roku

redakce 01.06.2020

Několikanásobné ocenění si za originální zpracování knih odnesla nakladatelství Host, Arbor Vitae a Nadační fond 8smička.

Český rozhlas Jazz ocenil nejlepší jazzová alba roku

redakce 22.03.2020

Anketa o nejlepší jazzové album je součástí katalogu Česká jazzová sklizeň, který každoročně mapuje všechny vydané nahrávky daného žánru v zemi.

Anketa o nejlepší tuzemskou gramodesku Best Czech Vinyl Disk je tu

redakce 21.03.2020

Vstupte do světa, kde vládne hmotný nosič, fascinující artefakt, sběratelská vášeň a povětšinou nebesky, stejně tak jako pekelně krásná hudba.

Jak dopadly Radio_Head Awards 2019?

redakce 20.03.2020

Radio_Head Awards znají vítěze za rok 2019. Nejlepší nahrávku, podle hlasujících, vydal Gleb. A jak to dopadlo v dalších kategoriích?

Grammy 2020 ovládla Billie Eilish

redakce 27.01.2020

Letošní udílení Grammy Awards zcela ovládla Billie Eilish. Odnesla si cenu za nejlepší desku roku i song roku.

Ceny Vinyla 2019 znají své nominace

redakce 11.12.2019

Hned čtyři alba v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Vyhlášení v pražském Lucerna Music Baru.