redakce | Zprávy / Festivalové | 06.04.2018
Letní filmová škola, jejíž 44. ročník proběhne 27. července až 5. srpna, se od roku 2014 věnuje ve své sekci Češi v zahraničí tvorbě výrazných českých emigrantů. Festival svým divákům už představil zahraniční tvorbu Alexandra Hackenschmieda, Ivana Passera a Františka Čápa, v roce 2015 se pozornost zaměřila na tvůrce v britském exilu za 2. světové války. Letos padla dramaturgická volba na Jiřího (George) Voskovce.
Domácí kariéra Jiřího Voskovce je poměrně známá a zmapovaná. Jeho zámořské působení je však stále opředeno spoustou otázek: Co se s ním stalo při jeho druhém odjezdu do Ameriky? Jak se přihodilo, že byl skoro 11 měsíců internován na Ellis Islandu bez možnosti pohybu? Opravdu je jeho role porotce č. 11 v Lumetových Dvanácti rozhněvaných mužích vrcholem jeho herecké kariéry v zámoří? George Voskovec rozhodně nebyl hercem jedné role. V Americe sehrál několik desítek filmových rolí, mnohokrát se coby "guest star" objevil v televizních seriálech a mimořádně zajímavé bylo i jeho působení na newyorských divadelních scénách. Na hercovo rodinné zázemí v kontextu jeho kariéry se zaměří dokument Libuše Rudinské Můj otec George Voskovec.
Filmový směr, na který se letos festival zaměří, je bytostně spjat s politickou, společenskou i ekonomickou situací novodobého Řecka. Řecká krize, ztráta identity a všeobecný chaos v zemi se staly inspirací pro skupinu tvůrců pracujících ve svých filmech s relativizací tradičních hodnot (rodina, vztahy), násilím, černým humorem či absurditou. Vznikla kompaktní skupina filmů definovaná v literatuře i v rámci festivalů jako Greek Weird Wave. V dramaturgicky pečlivě připraveném výběru budou moci diváci LFŠ vidět filmy Yorgose Lanthimose (Špičák), Athiny Rachel Tsangariové (Attenberg) či Panose Koutrase (Strella).
44. Letní filmová škola
27. 7. - 5. 8. 2018
Uherské Hradiště
fb festivalu
Foto ze sbírek Jaromíra Farníka
redakce 22.05.2022
Z jeho koncertov srší frenetická multikultúrna energia juhoafrického Shangaan electra, britského grime, ghanského highlife či dancehall.
redakce 22.05.2022
Experimentátor, objevitel, hudební filozof, uctívač tradic, bořitel hranic, stavitel mezikulturních mostů…
redakce 21.05.2022
Shameless aktuálně spouští náborovu akci pro ty, kteří stojí vždy nenápadně v pozadí, ale bez kterých by nevznikl ani jeden koncert či festival.
redakce 20.05.2022
Čtyřdenní vstupenky na festival zmizely z prodeje a jedinou možností, jak se zúčastnit festivalu, je zakoupení posledních jednodenních.
redakce 19.05.2022
Na festivalu Czech Music Crossroads zahrají například Tomáš Kačo, Nikol Bóková, Kaczi nebo manželé Havlovi a další.
redakce 19.05.2022
Beckovi i Tata Bojs je v první řadě blízká hra s prvky těch nejroztodivnějších hudebních žánrů a absence jakýchkoli zábran v jejich mixování.
redakce 17.05.2022
Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí tým pořadatelů festivalu přichystal další pestré koncerty.
redakce 15.05.2022
Irisarri a vizuální show na kupoli Planetária? Hned nadvakrát.
redakce 15.05.2022
Hudebníci obou formací zahrají nově zaranžované skladby z repertoáru Už jsme doma i Hradišťanu, a to v poměru přibližně půl napůl.
redakce 12.05.2022
Nejrůznější hudební styly od postfokloru přes psychedelic-rock po acid-live-drums-techno rozvlní vodní nádrž.