Zprávy / Pozvánky

Libanonský virtuóz na oud Rabih Abou-Khalil se svým triem

Libanonský virtuóz na oud Rabih Abou-Khalil se svým triem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 19.10.2018

Libanonský virtuóz na oud Rabih Abou-Khalil s svým americko-italským triem dokáže spojovat světy. Nejen ty hudební. Hudba je jenom jedna, ta dobrá, ať už pochází ze západu nebo východu, severu nebo jihu, dokáže Rabih Abou-Khalil Trio 21. října v pražském Divadle U Hasičů.

V Evropě získal Rabih Abou-Khalil zasloužené uznání. Nejen, že přesvědčil zdejší hudební veřejnost o možnostech oudu jako všestranného hudebního nástroje, který si v ničem nezadá třeba s kytarou. (Ostatně evropská kytara se přes loutnu vyvinula právě z oudu, jehož arabský název „al ud“, čteno „alút“, neznamená nic jiného než právě „loutna“.) Jako jeden z prvních také Rabih opravdu harmonicky fúzoval tradice Levanty a evropského jazzu. Jeho desky Compositions & Improvisations (1981), Bitter Harvest (1984) i pozdější tituly pro prestižní značky ECM a Enja můžeme bez přehánění označit jako stylotvorné.

Výjimečnými osobnostmi jsou také oba Rabihovi spoluhráči. Italský virtuóz na akordeon Luciano Biondini, který proslul pro změnu harmonickým propojováním jazzu s lidovými tradicemi středomořskými. A všestranný americký perkusista Jarrod Cagwin, kterého do svých kapel zvali i veličiny Gary Burton nebo Joe Lovano.

Info

Rabih Abou-Khalil Trio (lr/it/us)
21. 10. 2018 19:30
Divadlo U Hasičů, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články