Zprávy / Festivalové

Lunchmeat Festival zahájí Robert Henke

Lunchmeat Festival zahájí Robert Henke

redakce | Zprávy / Festivalové | 08.09.2015

V úterý 15. září vystoupí v budově Českého muzea hudby německý audiovizuální umělec Robert Henke. V exkluzivním historickém prostoru na Malé Straně představí svůj nový projekt Lumiére II. Kompozice pro čtyři lasery a zvuk nabídne zážitek na pomezí živého koncertu a site specific vizuální show. Lumiére II dokonale stírá hranice mezi obrazem a zvukem a otevírá úplně novou dimenzi využití laserové technologie.

Mezinárodní přehlídka pokročilé elektronické hudby Lunchmeat Festival chystá pro zahájení letošního ročníku velkolepou podívanou. Hudebník, profesor na prestižní Universität der Künste v Berlíně, vizionář a průkopník v oblasti propojování hudby s projektovanými světelnými obrazy Robert Henke zahájí festival svou speciální opening show v dosud pro podobný účel nikdy nevyužité budově Českého muzea hudby.

Německý umělec stál v roce 2001 u zrodu zásadního hudebního softwaru Ableton Live, který radikálně ovlivnil proces produkování elektronické hudby a následně i podobu živých vystoupení mnoha umělců. K jeho uživatelům se řadí například Underworld, Daft Punk, Flume a řada dalších. Robert Henke je nicméně typickým vývojářem, který ve své práci nezůstává na jednom místě a neustále hledá nové způsoby hudebního a vizuálního vyjadřování. Výsledkem jeho aktuální práce je projekt Lumiére II.


"Výkonné lasery pružně vykreslující tvary a spojující body v prostoru společně s přesně synchronizovaným sledem zvuků vytváří vjem absolutní synestesie. Dokonalé geometrické obrazce kontrastují s plovoucími organickými strukturami a působí tak jako archaický znakový systém neznámé kultury, komunikující pouze pomocí světelných stop – místy ohromný a ohromující, jindy křehký a delikátní," přibližuje Henke podobu svého nejnovějšího počinu, se kterým se už letos mimo jiné představil ve věhlasném francouzském muzeu Centre Pompidou. "Zpočátku jsem chtěl jen vytvořit nástroj, který by dokázal v jeden okamžik ovládat jak laserové obrazce, tak hudbu. Nakonec jsem zjistil, že program, který jsem pro tenhle účel vyvinul, nabízí mnohem hlubší zážitek," dodává.

V Praze uvede Robert Henke ve světové premiéře speciální verzi kompozice Lumiére II, kterou vytvořil přesně na míru pro specifický prostor historické budovy Českého muzea hudby. Největší performance v historii Lunchmeat Festivalu propojí čtyři silné lasery, vertikálně orientované polopropustné plátno 9x8 metrů, výkonný quadro zvuk a genius loci místa, na kterém zazní současná elektronická hudba úplně poprvé.


Lunchmeat Festival dlouhodobě sleduje zahraniční klubovou scénu a pravidelně přivádí do České republiky nejzajímavější jak respektované, tak perspektivní méně známé umělce. "Čím dál tím častěji jsme si začali uvědomovat, že způsob, jakým je dnes prezentována a konzumována velká část klubové elektroniky, připomíná cestu rychloobrátkového zboží. Přáli bychom si proto, aby tady Lunchmeat Festival byl pro ty, kdo chtějí dávat pozor – nejen na to, co zrovna letí kolem," říká Jakub Pešek, ředitel Lunchmeat Festivalu. Zařazení Henkeho performance na úvod celé akce se tak stává stvrzením filosofie Lunchmeat Festivalu: "Lunchmeat Festival vytváří platformu pro lidi, kteří věří, že klubová kultura se nemusí nutně konzumovat ani vytvářet jako na běžícím pásu a že opravdu kvalitní věci nelze přehlížet ani odpálkovat jako rychle letící tenisový míček," uvádí Lunchmeat ve svém programovém manifestu.

Více informací o Lunchmeat Festivalu, který tradičně spojuje kvalitní elektronickou hudbou, vizuální show a nová média, najdete na webových stránkách lunchmeat.cz. Tato událost je pořádána ve spolupráci s Německou ambasádou v Praze a je součástí sekce německých umělců na Lunchmeat Festivalu a je koprodukována Radiem Wave.

Info

Lunchmeat Festival 2015 Special Opening Show
Robert Henke (de): Lumiére II
15. 9. 2015 19:30
České muzeum hudby, Praha

www.facebook.com/events/722464441190712
www.facebook.com/LunchmeatFestival
www.lunchmeat.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přehlídka MaMA Festival and Convention se blíží

redakce 26.09.2021

Na festivale a konferenci MaMa se každoročně potkává více než šest tisíc hudebních profesionálů a je tak největším setkáním podobného druhu ve Francii.

Prichádza festival Hudba sveta Žilina

redakce 25.09.2021

Siedmi ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace