Zprávy

Lux Film Days streamují nejlepší evropské filmy zdarma

Lux Film Days streamují nejlepší evropské filmy zdarma

redakce | Zprávy | 23.11.2020

Celoevropské filmové dny Lux Film Days se letos v ČR uskuteční od 26. do 30. listopadu. Poprvé se odehrají online, a to na platformě Moje kino Live, díky které bude možné virtuálně navštívit kino se vším všudy. Promítání bude zdarma přístupné po celé ČR a nabízí sledování nejlepších evropských filmů, které byly nominovány na prestižní Filmovou cenu Lux udělovanou každoročně Evropským parlamentem. V rámci Lux Film Days bude představena nová podoba filmové ceny na příští rok - „Lux – evropská filmová cena diváků“. Všechny projekce startují ve 20 hodin, půl hodiny před startem filmu je k dispozici chat a nebudou chybět ani živé úvody dramaturgů a pořadatelů, aby se zážitek z virtuálního kina co nejvíce přibližoval reálné návštěvě klubového kina. Streamy jsou pro diváky ze všech koutů České republiky zdarma, je jen třeba se předem zaregistrovat.

Ve čtvrtek 26. listopadu odstartuje akci film Druhá strana naděje finského klasika Akiho Kaurismäkiho. Druhým titulem bude mrazivý dánský dokumentární thriller Odložený případ: Hammarskjöld. Sobota přinese animovaný film pro celou rodinu Můj život Cuketky. Na neděli si pořadatelé připravili strhující polskou kroniku Poslední rodina. Akce bude završena v pondělí snímkem italské režisérky Alice Rohrwacherové Šťastný Lazzaro, který je poctou klasickým magicko-realistickým filmům. Stream každého filmu probíhá pouze jednou v konkrétní daný den a hodinu. Atmosféru kina dále navozují tematické úvody, a především textový chat před projekcí a po filmu, kde mohou diváci diskutovat o filmu. „Všechny vybrané tituly jsou emocionálně, tematicky i myšlenkově mnohovrstevnaté. A s nadhledem i vážností vypráví o životech lidí v moderní společnosti i o minulosti, která naši současnost formuje, ať už v osobní, společenské nebo politické rovině,“ říká dramaturg Jiří Flígl za Moje kino Live.

Letošní snímky promítané v rámci Lux Film Days jsou dramaturgickou ochutnávku toho nejlepšího z evropského filmu za poslední roky. Zároveň se jedná o tituly, které se dotýkají podstatných témat evropské veřejné diskuse. Všechny uvedené filmy spojuje nominace na Filmovou cenu Lux, kterou uděluje od roku 2007 Evropský parlament. Filmová cena, kterou před třinácti lety vytvořil Evropský parlament na podporu distribuce evropských filmů, mění svou podobu. Od února 2021 budou do výběru vítěze zapojení přímo diváci. Cena Lux také prohlubuje spolupráci s Evropskou filmovou akademií (European Film Academy), aby oslovila širší publikum. Kvůli těmto změnám byla cena také přejmenována na „Lux – evropská filmová cena diváků“. Evropský parlament přehlídkou a udělováním ceny podporuje kinematografii a posiluje skutečnost, že je jedním z nejbohatších a nejsilnějších kulturních projevů a má v evropském kulturním modelu významné postavení.

Info

Lux Film Days
26.–30. 11. 2020
Fb událost

foto © Tore Vollan

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Herectví a film, Dagmar Bláhová

redakce 22.01.2021

V českém prostředí dosud literatura zaměřená na specifika hraní před kamerou chyběla, kniha Dagmar Bláhové toto prázdné místo zaplňuje.

Tomahawk s novou deskou po sedmi letech

redakce 21.01.2021

Tomahawk se vracejí s novou hudbou po dlouhých sedmi letech a dvacet let od vydání debutového alba.

Liem s novým klipem

redakce 21.01.2021

Liem dodává: „Je to typická kovidovka, Lana Del Rey teď taky jezdí v autě v podobných barvách, ale byl jsem dřív.“

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Nový klip Prago Union

redakce 20.01.2021

Básník, rapper a frontman Kato se zhostil hlavní role všestranného sportovce, který se vrhnul do různých olympijských disciplín.

CI3 vydávají album Hodně řeky

redakce 20.01.2021

Trio vzniklo postupnou evolucí z kapely Café Industrial. CI3 se hudebně pohybuje mezi žánry, někde na rozhraní alternativního rocku, popu, folku.

FOM a Aroma vydávajú spoločný lo-fi beat tape

redakce 19.01.2021

S myjavským producentom Aromom sa FOM zoznámil na hudobnej akcii Ajlavmjuzik najt, prvú spoluprácu si vyskúšali v októbri minulého roka.

Ceny Music Moves Europe Talent Awards 2021 znají vítěze

redakce 19.01.2021

Mezi osmi vítězi nechybí ani irští Inhaler nebo rapperka Alyony Alyony z Ukrajiny.

Nominace na 28. Českého lva zveřejněny

redakce 18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie dnes oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev.

Lisa Gerrard a Jules Maxwell z Dead Can Dance chystají desku

redakce 18.01.2021

Členové jedné z nejpozoruhodnějších formací podepsali smlouvu s londýnským labelem Atlantic Curve.