Zprávy / Pozvánky

Machinedrum předvede svou Human Energy

Machinedrum předvede svou Human Energy

redakce | Zprávy / Pozvánky | 23.03.2017

Travis Stewart známý jako Machinedrum se narodil v roce 1982 do domu milovníků hudby, který přetékal všemi možnými hudebními nástroji. Velký vliv na jeho budoucí kroky měl především jeho dědeček, který hrál na pedálovou steel kytaru v country kapele. To on mu dal první kytaru a u něj v domě vznikly první Stewartovy nahrávky. Nutno podotknout, že v době nahrávání bylo Stewartovi zhruba pět let. Myšlenka na samostatný projekt vznikla v posledních ročnících střední školy v letech 1998 a 1999. Velmi brzy na to vydal Stewart na Merck Records svou první nahrávku pod jménem Machinedrum a odstěhoval se do New Yorku, což se ukázalo jako zásadní krok v jeho kariéře. Seznámil se tam totiž s lidmi okolo brooklynského labelu Normrex. Do té doby se datuje jeho spolupráce např. s Tiombe Lockhartem, Theophilem Londonem, Jesse Boykins III. nebo Azealiem Banksem.

Kariérní cesta Travis Stewarta je poměrně typická pro dnešní dobu, kdy se zásadní věci odehrávají v rámci internetu. Jako Machinedrum byl skoro deset let podceňován, balancoval na hranicích glitch-hopu, následovalo období post-dubstepu, kde si vybudoval poměrně velkou a stabilní základnu svých fanoušků. Kritikou byl nicméně oceněn a jméno si vybudoval až ve spolupráci s Praveen Sharmou v rámci projektu Sepalcure. Stejnojmenné LP tohoto newyorského dua bylo magazínem Pitchfork zařazeno mezi nejlepších 50 alb roku 2011 a song Pencil Pimp se pro změnu objevil mezi 100 nejlepšími písněmi. Širší veřejnost si Stewartovi a Sharmovi práce všimli díky filmu Black Swans, kde se objevila píseň Outside the Lines.


V roce 2013 přešel Machinedrum k Ninja Tune labelu a vydal desku Vapor City, na které nijak zásadně nevybočuje z osvědčeného konceptu Sepalcure. Na stejném labelu vyšla i jeho poslední deska Human Energy (2016), na které je znát jistý posun od dosavadní tvorby. Na albu, které by se dalo lehce zaškatulkovat jako současné R&B kombinované s taneční hudbou, spolupracovali další umělci jako např. D∆WN, MeLo-X (který mj. spolupracoval s Beyoncé na jejím posledním albu Lemonade), Ruckazoid, Jesse Boykins II a mnozí další. Ne jistě zanedbatelný vliv mělo na vznik alba i nové konceptuální myšlení Stewarta, který se v soukromém životě zabývá New Age meditací a filosofií. Kombinace tohoto přístupu a spolupráce se skupinou výše zmíněných umělců sebou nese u Machinedruma jistou změnu – předvídatelnost, která byla patrná v jeho předchozích dílech, je nahrazena jistou dávkou flexibility a svěžího vzduchu. Neo-junglist rytmy patrné v písni Do It 4 You možná nejsou takovou novinkou, jako byly v roce 2011, ale vibrující hlas D∆WN, který chvílemi klesá, aby se zas vrátil do závratných výšek, dodává písni nový rozměr. Magazín Pitchfork, kterému Machinedrum vyčítal až přílišnou snahu držet se současných trendů, toto album proto považuje za přelomové v kariéře Travise Stewarta. Představu si sami můžete udělat poslední pátek v březnu v MeetFactory.

V rámci večera vystoupí slovenský producent Pišta Kralovič alias FVLCRVM. Původně se mělo jednat o vedlejší projekt slovenské math-popové kapely NVMERI, ale po vydání prvního EP, po kterém následovala účast na Red Bull Bass Camp v Bratislavě a v Praze, a remixech např. pro norskou pop star Samsaya, se z FVLCRVM stal projekt hlavní. Zvuk projektu spadá podle Kraloviče mezi žánry Jersey Club, Footwork a Bass, které jsou populární především v USA a Japonsku.

Info

Machinedrum (us)
Support: FVLCRVM (sk)
31. 3. 2017 22:00
MeetFactory, Praha

www.facebook.com/events/1830447603880060
www.facebook.com/MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Intimní svět Natalie Perkof

redakce 03.08.2021

Natalie Perkof pracuje s působivou poetikou „momentek“, s útržky každodenních situací a přátelských setkání.

Fvlcrvm a Tea Sofia na společném koncertě

redakce 30.07.2021

Tea se ve svých vlastních textech nebojí nepříjemných témat, která dokáže díky svému jedinečnému hlasu posluchačům emotivně naservírovat.

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace