Zprávy / Pozvánky

Magická síla dvojic - Twoism

Magická síla dvojic - Twoism

redakce | Zprávy / Pozvánky | 23.09.2015

V sobotu 26.9. se v bratislavském Re:freshi odehraje minifestival dvoučlenných kapel, nazvaný Twoism, kde exkluzivně odehrají svůj první (a možná i poslední) společný koncert John Clardy a David Kollar. Dále vystoupí brněnská dvojice Nachttante - jejich jazzové smyčky se obvykle rády mění v oko uragánu - a v neposlední řadě také domácí mathrocková centrifuga Lem.

John Clardy a David Kollar jsou příkladem muzikantů, kteří se sotva smíří s kompromisy, pokud jde o jejich umění, a na jejich práci je to zřetelně vidět. Tera Melos je i díky Johnovi esenciálním heslem v každé mathrockové příručce a David je jedním z těch inspirativních kytaristů, kteří i přes ovlivnění tradicí jazzu či rocku staví na průzkumu nových hudebních teritorií, která mají blízko jak k norské jazz-impro avantgardní scéně tak i k jazzmetalové neuróze. Oba však spojuje nejen jejich kumšt.

John Clardy je původem z Texasu a kromě stálého angažmá v Tera Melos si díky svému talentu v minulosti párkrát odskočil i k Marnie Stern nebo Astronautalisovi. John používá bicí doslova jako lead instrument, jeho hra je originální a díky své osobitosti se objevila přirovnání ke jménům jako je Zach Hill (Hella, Death Grips) nebo Thomas Pridgen (The Mars Volta).


The Blessed Beat a KoMaRa jsou asi nejskloňovanější jména spolků kolem Davida Kollara, a obě naplňují definici moderní progresivně rockové kapely po svém. Druhou zmíněnou sestavu, kde David hraje s bubeníkem Pattem Matselottem z King Crimson a trumpetistou Paolem Rainerim jste mohli tento rok vidět například na Pohodě. Davidův inovativní přístup intenzivně, ale účelově využívá technologie, takže kytaru občas takřka redukuje pouze na prostředek, kterým řídí svoje zvukové experimenty. Stále si ale drží kontakt se zemí, aby se dokázal vrátit do kytarově přirozenějších poloh. David Kollar se kromě práce v různých hudebních projektech věnuje také vlastnímu labelu Mystery Stable, a zároveň ještě stíhá tvořit hudbu pro film a divadelní představení.


Nachttante je instrumentální dvojice z Brna, která kombinuje prvky jazzu s temnějšími kytarovými polohami. Kromě samozřejmé kytary a bicích duo koření ještě hra na klarinet bubeníka Erika Netušila. Temné pasáže se lišácky střídají s lehčími kytarovým vířením, zatímco bicí vyčkávají, aby skladbu dynamicky rozbouřily a vytvořily již zmíněný uragán.


Lem jsou z Bratislavy. Pro jejich tvorbu je charakteristické, že dlouho nevydrží na jednom místě. A nikdy se nevrací. Za žádnou cenu. Zkuste přeložit styl a filozofii Adventure Time do mathrocku a přiblížíte se hravosti, která na vás zaútočí s efekty rozhicované kytary a chomáče nápaditých bicích. Nechybí ani chytlavé melodie a těžkotonážní riffy a celé to smrdí sympatickým punkovým přístupem.

Info

Twoism:
John Clardy of Tera Melos & David Kollar (us/sk) + Nachttante (cz) + Lem (sk)
26. 9. 2015 20:00
Re:fresh club, Bratislava

www.facebook.com/events/138908996456316
www.teramelos.bandcamp.com
www.davidkollar.sk
www.nachttante.bandcamp.com/releases
www.facebook.com/Lem-1592600467619532

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Další koncerty Rachot v září

redakce 10.09.2021

Na rozdíl od jiných avantgardistů jsou Lotto pravým opakem akademického přístupu. Jejich hudba pulsuje, vysílá seismické vibrace.

Kabinet múz slaví třicet let

redakce 09.09.2021

Ačkoliv rekonstrukční práce ještě pokračují, veřejnosti se Kabinet múz představí v nové podobě už v září.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace