Zprávy / Festivalové

Man Man - kategorie unikáty (Captain Beefheart po brazilsku a jiné)

Man Man - kategorie unikáty (Captain Beefheart po brazilsku a jiné)

redakce | Zprávy / Festivalové | 31.03.2013

Man Man jsou jednou z nejlepších živých kapel a také neuvěřitelně bizarním souborem, který ve svých skladbách dokáže přirozeně skloubit vliv Franka Zappy, Toma Waitse a Captaina Beefhearta, pravověrné hipsterství i smysl pro komediální stand-up výstupy. Kabaret, lounge music, pop, alternativa, divadlo – ale hlavně chytlavá a vlastně lidová záležitost. Kluky z Man Man uslyšíte rapovat, jódlovat nebo zpívat fistulí a nepřijde vám to vůbec divné. Když Tom Waits kurátoroval dvousté vydání populárního magazínu MOJO, tak si na pravidelnou kompilaci vybral kromě legend jako jsou Frank Sinatra nebo Captain Beefheart právě i Man Man a jejich skladbu Steak Knives ze stále ještě aktuálního alba Life Fantastic. Skupina usilovně pracuje na novém materiálu, další album by mělo vyjít ještě letos. Vystoupení na Colours of Ostrava bude jejich českou premiérou.

Zpočátku se všichni otáčeli: hledali kapelu nebo soundsystem. Marně, jenom kousek dál poskakoval rtuťovitý chlapík s mikrofonem a nohama šlapal na pedály blikajícího přístroje položeného na zemi. A když si v reálném čase navyluzoval, nařval, nabroukal i naprskal doprovod a začal zpívat nebo rapovat, pustila se ulice jako na povel do tance. Nic jiného ji vlastně nezbývalo, kvůli tomu mezi ně Dub FX přišel. Australský zpěvák, raper a beatboxer zastavuje pouliční provoz světových metropolí zvukovým přívalem drum´n´bass, hip hopu, reggae, dubstepu a jungle. A po boku má snoubenku - zpěvačku a tanečnici Shoshanu Sadii alias Flower Fairy, která mu pomáhá vydávat mezi fanoušky oblíbená alba. A občas se k nim přidává saxofonista Mr. Woodnote.

DJ, producent a multiinstrumentalista z britského Leedsu Simon Green, který si říká Bonobo, připomíná hudebního hypnotizéra: vkrádá se do mysli a stimuluje posluchače tak, aby přestal rozlišovat mezi trip hopem, jazzem, ambientem, klasikou, world music nebo hip hopem. Přirozeně a zvolna rozpouští vnímání zvuku nasamplovaných a skutečných nástrojů, abyste mohli tančit, meditovat a ještě se přitom cítit sexy. Bonobo o post světové hvězdy neusiloval, přišlo to samo. Čtyřmi alby, singly, skvělými remixy a koncertními turné - i jako vyhledávaný DJ - si podmanil nejen nujazzovou scénu, jeho nahrávek využili tvůrci reklam i televizních seriálů Californication, Dr. House, Gossip Girl nebo CSI: CSI. Jeho skladby zazněly také ve filmech Crazy, Stupid, Love, House at the End of the Street a v počítačových hrách. Ovšem na Colours to bude jiná hra, protože jiné hřiště: zásadní jméno současné elektronické hudby představí s šestičlennou kapelou a novou zpěvačkou Szjerdene čerstvé album The North Borders z produkce labelu Ninja Tune.

Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný v Ostravě. Od loňského roku se koná v jedinečném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. První ročník proběhl v roce 2002 a ten letošní se koná 18. - 21. 7. 2013.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žižkovská Noc oslaví deset let

redakce 16.10.2019

Nadcházející desátý ročník má záměr rekapitulovat vývoj čtvrti, která mu dala jméno. Nejen svým doprovodným programem.

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.

Jazz Goes to Town už za dva týdny

redakce 27.09.2019

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Jazz jde městem.