Zprávy / Festivalové

Man Man - kategorie unikáty (Captain Beefheart po brazilsku a jiné)

Man Man - kategorie unikáty (Captain Beefheart po brazilsku a jiné)

redakce | Zprávy / Festivalové | 31.03.2013

Man Man jsou jednou z nejlepších živých kapel a také neuvěřitelně bizarním souborem, který ve svých skladbách dokáže přirozeně skloubit vliv Franka Zappy, Toma Waitse a Captaina Beefhearta, pravověrné hipsterství i smysl pro komediální stand-up výstupy. Kabaret, lounge music, pop, alternativa, divadlo – ale hlavně chytlavá a vlastně lidová záležitost. Kluky z Man Man uslyšíte rapovat, jódlovat nebo zpívat fistulí a nepřijde vám to vůbec divné. Když Tom Waits kurátoroval dvousté vydání populárního magazínu MOJO, tak si na pravidelnou kompilaci vybral kromě legend jako jsou Frank Sinatra nebo Captain Beefheart právě i Man Man a jejich skladbu Steak Knives ze stále ještě aktuálního alba Life Fantastic. Skupina usilovně pracuje na novém materiálu, další album by mělo vyjít ještě letos. Vystoupení na Colours of Ostrava bude jejich českou premiérou.

Zpočátku se všichni otáčeli: hledali kapelu nebo soundsystem. Marně, jenom kousek dál poskakoval rtuťovitý chlapík s mikrofonem a nohama šlapal na pedály blikajícího přístroje položeného na zemi. A když si v reálném čase navyluzoval, nařval, nabroukal i naprskal doprovod a začal zpívat nebo rapovat, pustila se ulice jako na povel do tance. Nic jiného ji vlastně nezbývalo, kvůli tomu mezi ně Dub FX přišel. Australský zpěvák, raper a beatboxer zastavuje pouliční provoz světových metropolí zvukovým přívalem drum´n´bass, hip hopu, reggae, dubstepu a jungle. A po boku má snoubenku - zpěvačku a tanečnici Shoshanu Sadii alias Flower Fairy, která mu pomáhá vydávat mezi fanoušky oblíbená alba. A občas se k nim přidává saxofonista Mr. Woodnote.

DJ, producent a multiinstrumentalista z britského Leedsu Simon Green, který si říká Bonobo, připomíná hudebního hypnotizéra: vkrádá se do mysli a stimuluje posluchače tak, aby přestal rozlišovat mezi trip hopem, jazzem, ambientem, klasikou, world music nebo hip hopem. Přirozeně a zvolna rozpouští vnímání zvuku nasamplovaných a skutečných nástrojů, abyste mohli tančit, meditovat a ještě se přitom cítit sexy. Bonobo o post světové hvězdy neusiloval, přišlo to samo. Čtyřmi alby, singly, skvělými remixy a koncertními turné - i jako vyhledávaný DJ - si podmanil nejen nujazzovou scénu, jeho nahrávek využili tvůrci reklam i televizních seriálů Californication, Dr. House, Gossip Girl nebo CSI: CSI. Jeho skladby zazněly také ve filmech Crazy, Stupid, Love, House at the End of the Street a v počítačových hrách. Ovšem na Colours to bude jiná hra, protože jiné hřiště: zásadní jméno současné elektronické hudby představí s šestičlennou kapelou a novou zpěvačkou Szjerdene čerstvé album The North Borders z produkce labelu Ninja Tune.

Colours of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival každoročně pořádaný v Ostravě. Od loňského roku se koná v jedinečném prostředí Dolních Vítkovic - bývalém areálu hutí, dolů a železáren. První ročník proběhl v roce 2002 a ten letošní se koná 18. - 21. 7. 2013.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.

Berlínský Pop-Kultur letos popáté

redakce 13.08.2019

Berlínský festival Pop-Kultur se vrací již popáté a znovu nabídne více než osmdesát nejrůznějších programových položek.

Na východe pes neskapal

redakce 12.08.2019

O lokálnych kapelách sa vedú žarty, že zo Skapal Pes Festu vedie cesta rovno na Pohodu.