Zprávy / Pozvánky

Manu Delago přiveze novou desku Metromonk

Manu Delago přiveze novou desku Metromonk

redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.03.2017

Po úspěšném vystoupení na Festivalu Spectaculare 2016 se do Prahy vrací rakouský hráč na perkusivní nástroj hang Manu Delago. Spolupracovník Björk, Anoushky Shankar nebo Joss Stone přiveze na večírek Music Infinity 19. dubna své nové album Metromonk. V Paláci Akropolis ho doplní ještě australská skladatelka a klavíristka Sophie Hutchings.

Perkusivní nástroj hang vypadá jako dvě kovové mísy položené na sebe a na konci minulého tisíciletí ho vymysleli ve Švýcarsku. Vyrobilo se ho ale jen několik tisíc kusů, které jsou dnes považované za rarity. Když nástroj v roce 2003 objevil rakouský perkusionista Manu Delago, změnilo mu to život. Někdejší bubeník několika rakouských rockových či jazzových skupin v něm objevil nebývalé možnosti a vydal se s ním v následujících letech na pozoruhodnou hudební výpravu napříč žánry jako jsou jazz nebo downtempo.

V počátku jeho pokusů jak aplikovat zvuk hangu bylo duo Living Room založené v roce 2006 s klarinetistou Christophem Pepe Auerem. V následující dekádě je jeho hra slyšet v projektech zasahujích od world music až po drum'n'bass. V seznamu spolupracovníka Manu Delaga najdete taková jména jako Anoushka Shankar, Joss Stone, Bugge Wesseltofte, Cinematic Orchestra či Andreya Triana. Nejprestižnější z nich ale byla určitě kolaborace s islandskou zpěvačkou Björk, která si ho pozvala k natáčení alba Biophilia a také následné turné.


Jeho vlastní koncertní těleso Manu Delago Handmade je podepsané pod albem z roku 2007, o pět let později připravil společnou nahrávku s Londýnským symfonickým orchestrem. V jeho diskografii jsou ale i desky vydané pod jeho jménem, které originálně navazují na downtempo. Album Silver Kobalt vyšlo péčí prestižního brightonského labelu Tru Thoughts, na aktuální desce Metromonk hostuje například legendární francouzský trumpetista Erik Truffaz. "Chci vytvářet svěží, elektronické zvuky, které ale vznikají při živém hraní a proto zní organicky a lidsky," vysvětluje Delago, jehož virtuózní hra na hang je sama o sobě velkým zážitkem.

Žijeme ve světě, který svojí rychlostí a hlukem sám vytváří poptávku po hudebním zážitku zcela opačného druhu. Lékem na civilizační shon může být třeba něžná, meditativní hudba australské skladatelky Sophie Hutchingsové, která od začátku tisíciletí patří do vlny tzv. moderní klasiky, jež navazuje na vážnohudební minimalismus s impulzy ambientu či filmové hudby. Se jmény jako jsou Michael Nyman, Max Richter nebo Nils Frahm spojuje Hutchingsovou cit pro hudební něžnost, která ale vůbec nepostrádá intenzitu. Její debutové album Becalmed z roku 2010 zařadil časopis MOJO mezi pět nejlepších nezávisle vydaných desek a ohodnotil slovy "strhující, vitální a majestátně melodické".

Sophie Hutchingsová zatím vydala tři dlouhohrající alba, loňské Wide Asleep se objevilo v několika výročních žebříčcích a klavíristka byla také nominována na australskou cenu National Live Music Awards jako nejlepší instrumentální koncertní hudebník. Její uhrančivě krásné kompozice na deskách doplňují smyčcové aranže a nově i vokální sbory. Společně vytváří náladu na hraně bdění a spánku, vědomí mizejícího do slastné náruče klidu. 16. dubna si hudebnice ze Sydney odbude na večírku Music Infinity svoji českou premiéru.

Info

Music Infinity
Manu Delago (at)
Support: Sophie Hutchings (au)
19. 4. 2017 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/386167828399180
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Arleta a post-hudba v Pardubicích

redakce 01.12.2021

Reflexe „roku nula” odráží schizofrenní paletu nálad třicátníků přežívajících v uzavřeném a vylidněném hlavním městě, ale i holka, která mluví moc.

V prosinci už kabát a snad ještě Kabál

redakce 30.11.2021

Část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí.

Špína Wiegedood a Portrayal of Guilt ovládne Fuchs2

redakce 29.11.2021

Black metal, který se snaží vypořádat s tím, že jsme všichni ze stejné špíny. Očistný rituál proběhne na konci ledna.

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce 29.11.2021

Zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika u příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

Fource přivezou Working Men’s Club a King Gizzard & The Lizard Wizard

redakce 29.11.2021

Ve svém repertoáru mají acidní zasněné rockové skladby, westernovou operu, nekonečné písně inspirované sci-fi romány, konejšivý folk i dystopický death metal.

Arctic Monkeys po třinácti letech

redakce 28.11.2021

Kapela se po svém posledním turné Tranquility Base Hotel + Casino, které skončilo v roce 2019, vrací na scénu.

Totoro se poprvé objeví na českých plátnech

redakce 27.11.2021

Nadčasový film mistra japonské animace v produkci studia Ghibli se stal celosvětovým fenoménem.

Balázs Pándi & Petr Vrba v Potrvá

redakce 26.11.2021

Spolupráce dvou hudebníků, kteří mají společného leccos, ale především to, že hrají rádi a hrají hodně.

Konektiv Night spojuje již počtvrté

redakce 25.11.2021

Premisou je propojit české a zahraniční hudebníky žijící v České republice a ukázat nepravděpodobné spolupráce. Ema Brabcová, mʊdʌki nebo Tomáš Niesner s...

Památník ticha rozsvítí první chanukové světlo

redakce 25.11.2021

Završí se tak letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace