Zprávy / Festivalové

Marienbad Film Festival doplňuje program

Marienbad Film Festival doplňuje program

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.06.2021

Marienbad Film Festival od čtvrtečního odpoledne 8. července až do neděle 11. července 2021 nabídne v hotelu Lesní mlýn program plný experimentální tvorby z celého světa, předpremiéry celovečerních filmů i dokument o herecké ikoně Audrey Hepburn. Vedle filmového programu se dostane i na výstavu, hudební program a básnické čtení.

Roman Štětina osobně představí krátký film Osudí, který zaznamenává přípravy na pravidelné sázkařské losování a následný tah. V dalším prezentovaném work-in-progress díle Štětina návštěvníky a návštěvnice festivalu seznámí s fenoménem hořící cigarety v audiovizuálních dílech a rovněž bude předčítat ze své letos vydané knihy Centones. V programu se objeví i podcast Radio Frakce, který v době pandemie vytvořil spolu se svými kolegy a kolegyněmi z Ateliéru intermediální tvorby II Akademie výtvarných umění. Přítomné zavedou na neprozkoumanou cestu vakuem, bezčasím a nekonečným prostorem jejich imaginace a po radiových vlnách je přenesou do prostor jejich fantazie infikované současnou pandemií.

Druhá stálice festivalu Michal Kindernay spolu s architektem Adamem Wlazelem v Mariánských Lázních vytvoří audio streamovací systém, který bude šířit zvuk z festivalového místa do města a parků. Kindernay tímto naváže na své dlouhodobé projekty zvukových vysílání, zvukového mapování či radioprojekt Circulum2020 ve spolupráci s Českým hydrometerologickým ústavem a platformou Locus Sonus. Na festival přijede i audiovizuální umělec, performer a environmentální anarchista Vladimír Turner. Absolvent FAMU a UMPRUM uvede na festivalu průřez svou autorskou tvorbou. Do Mariánských Lázní zavítá i slovenská režisérka Viera Čákanyová s videodeníkem Bílá na bílé, který si z loňského festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě odnesl cenu Opus Bonum pro nejlepší světový film roku 2020.

Jako první bude ve čtvrtek 8. července odpoledne na festivalu k vidění dokumentární snímek Audrey, víc než ikona (2020) režisérky Helene Coan reflektující pozoruhodný život herečky Audrey Hepburn. V rámci konceptuální programové retrospektivy této popkulturní ikony, která je konstantou Marienbad Film Festivalu, bude večer toho dne v rámci slavnostního zahájení uvedena americká romance Paříž, když to hoří (1964) o osudovém setkání mladé stenografky s vyhořelým hollywoodským scenáristou. Součástí programu bude i na loňském Berlinale oceněný opus Malmkrog (2020) od rumunského režiséra Cristiho Puia, který je slovy uměleckého ředitele Lubomíra Konečného „ultimátním tripem ruskou duší”.

Hudba, autorské čtení, výstava, ale i vysílání Studia Marienbad doplní hlavní program festivalu. Na zahajovacím večeru vystoupí hudební skladatelka a zpěvačka Sára Vondrášková známá jako Never Sol. Po páteční předpremiéře komedie Moucha v kufru (2020) francouzského režiséra Quentina Dupieuxe bude následovat koncert elektronického hudebníka Leoše Horta aka HRTL, držitele ceny Anděl. Na Marienbad Film Festivalu taktéž vystoupí DJs BanglaDežo a Ester.

Pomocí živých přenosů a záznamů z Mariánských Lázní bude atmosféru filmového festivalu zachycovat audiovizuální oddělení Studio Marienbad umístěné ve festivalovém centru Lesní mlýn. Kromě tamního dění bude přinášet rozhovory s tvůrci a tvůrkyněmi, střípky života ve městě a jeho blízkém okolí, krátké spoty a skeče. Ty budou k vidění i online na webu Kina Soumraku a facebookových stránkách Marienbad Film Festivalu. Ve spolupráci s platformou pro současnou poezii Psí víno se uskuteční autorské čtení výtvarných umělců a umělkyň. Kromě již zmíněného Romana Štětiny se představí mladá výtvarnice a performerka Laura Trenčanská a šéfredaktorka Psího vína a umělkyně Elena Pecenová. Jednou z nedílných součástí doprovodného programu bude i výstava brněnského výtvarníka a entomologa Jana Zuziaka, kterou kurátorsky zaštítil Jozef Cseres umístěná v oranžérii Lesního mlýna.

více o festivalu zde

Info

Marienbad Film Festival
8.–11. 7. 2021
web festivalu

foto © se svolením Marienbad Film Festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace