Zprávy / Festivalové

Marienbad Film Festival doplňuje program

Marienbad Film Festival doplňuje program

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.06.2021

Marienbad Film Festival od čtvrtečního odpoledne 8. července až do neděle 11. července 2021 nabídne v hotelu Lesní mlýn program plný experimentální tvorby z celého světa, předpremiéry celovečerních filmů i dokument o herecké ikoně Audrey Hepburn. Vedle filmového programu se dostane i na výstavu, hudební program a básnické čtení.

Roman Štětina osobně představí krátký film Osudí, který zaznamenává přípravy na pravidelné sázkařské losování a následný tah. V dalším prezentovaném work-in-progress díle Štětina návštěvníky a návštěvnice festivalu seznámí s fenoménem hořící cigarety v audiovizuálních dílech a rovněž bude předčítat ze své letos vydané knihy Centones. V programu se objeví i podcast Radio Frakce, který v době pandemie vytvořil spolu se svými kolegy a kolegyněmi z Ateliéru intermediální tvorby II Akademie výtvarných umění. Přítomné zavedou na neprozkoumanou cestu vakuem, bezčasím a nekonečným prostorem jejich imaginace a po radiových vlnách je přenesou do prostor jejich fantazie infikované současnou pandemií.

Druhá stálice festivalu Michal Kindernay spolu s architektem Adamem Wlazelem v Mariánských Lázních vytvoří audio streamovací systém, který bude šířit zvuk z festivalového místa do města a parků. Kindernay tímto naváže na své dlouhodobé projekty zvukových vysílání, zvukového mapování či radioprojekt Circulum2020 ve spolupráci s Českým hydrometerologickým ústavem a platformou Locus Sonus. Na festival přijede i audiovizuální umělec, performer a environmentální anarchista Vladimír Turner. Absolvent FAMU a UMPRUM uvede na festivalu průřez svou autorskou tvorbou. Do Mariánských Lázní zavítá i slovenská režisérka Viera Čákanyová s videodeníkem Bílá na bílé, který si z loňského festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě odnesl cenu Opus Bonum pro nejlepší světový film roku 2020.

Jako první bude ve čtvrtek 8. července odpoledne na festivalu k vidění dokumentární snímek Audrey, víc než ikona (2020) režisérky Helene Coan reflektující pozoruhodný život herečky Audrey Hepburn. V rámci konceptuální programové retrospektivy této popkulturní ikony, která je konstantou Marienbad Film Festivalu, bude večer toho dne v rámci slavnostního zahájení uvedena americká romance Paříž, když to hoří (1964) o osudovém setkání mladé stenografky s vyhořelým hollywoodským scenáristou. Součástí programu bude i na loňském Berlinale oceněný opus Malmkrog (2020) od rumunského režiséra Cristiho Puia, který je slovy uměleckého ředitele Lubomíra Konečného „ultimátním tripem ruskou duší”.

Hudba, autorské čtení, výstava, ale i vysílání Studia Marienbad doplní hlavní program festivalu. Na zahajovacím večeru vystoupí hudební skladatelka a zpěvačka Sára Vondrášková známá jako Never Sol. Po páteční předpremiéře komedie Moucha v kufru (2020) francouzského režiséra Quentina Dupieuxe bude následovat koncert elektronického hudebníka Leoše Horta aka HRTL, držitele ceny Anděl. Na Marienbad Film Festivalu taktéž vystoupí DJs BanglaDežo a Ester.

Pomocí živých přenosů a záznamů z Mariánských Lázní bude atmosféru filmového festivalu zachycovat audiovizuální oddělení Studio Marienbad umístěné ve festivalovém centru Lesní mlýn. Kromě tamního dění bude přinášet rozhovory s tvůrci a tvůrkyněmi, střípky života ve městě a jeho blízkém okolí, krátké spoty a skeče. Ty budou k vidění i online na webu Kina Soumraku a facebookových stránkách Marienbad Film Festivalu. Ve spolupráci s platformou pro současnou poezii Psí víno se uskuteční autorské čtení výtvarných umělců a umělkyň. Kromě již zmíněného Romana Štětiny se představí mladá výtvarnice a performerka Laura Trenčanská a šéfredaktorka Psího vína a umělkyně Elena Pecenová. Jednou z nedílných součástí doprovodného programu bude i výstava brněnského výtvarníka a entomologa Jana Zuziaka, kterou kurátorsky zaštítil Jozef Cseres umístěná v oranžérii Lesního mlýna.

více o festivalu zde

Info

Marienbad Film Festival
8.–11. 7. 2021
web festivalu

foto © se svolením Marienbad Film Festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Moon 2022

redakce 18.01.2022

Jako každý správný showcaseový playlist, i ten náš začíná téměř hodinovou metalovou seancí. Představujeme letošní Eurosonic.

Eurosonic Noorderslag již příští týden

redakce 16.01.2022

K již nabitému programu přidává Eurosonic nová jména, do soupisky přibili holandští nováčci MEROL, Wies, Pom, Cloudsurfers a Tinlicker.

Scandi, přehlídka severských filmů

redakce 09.01.2022

Diváci se můžou těšit na bohatý filmový program naplněný festivalovými předpremiérami, žánrovými tituly, ale i na legendární švédské němé filmy.

Rock for People a další zvučná jména

redakce 07.01.2022

Rock for People přivezou dánskou popstar MØ, rockové Wolf Alice, taky beabadoobee a další.

Jubilejní OFF Festival

redakce 06.01.2022

15. ročník OFF Festivalu ohlásil jednodenní vstupenky a odhalil termíny vystoupení těch největších hvězd.

Sharpe 2022 oznámil první jména

redakce 03.01.2022

Festival a konferencia Sharpe ohlasuje prvé mená a rozšírenie. Vystúpi aj japonská kapela Tricot.

Tři noci, tři filmy, tři setkání! ÍRÁN:CI 2022

redakce 03.01.2022

Festival ÍRÁN:CI 2022 v lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Metronome Prague spojil síly s Fource Entertainment

redakce 23.12.2021

Dohoda mezi novými partnery se sice týká primárně výhledu do roku 2023, umožňuje ale jednání už i na doplnění programu nadcházejícího ročníku Metronome Prague.

Festival Nu Sound of Serbia

redakce 20.12.2021

Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti.

Youssou N´Dour, Modest Mouse a další na Colours of Ostrava

redakce 19.12.2021

Vůbec poprvé do České republiky přijede jedna z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších kapel americké postgrungeové scény Modest Mouse.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace