Zprávy / Festivalové

Marienbad Film Festival představuje program

Marienbad Film Festival představuje program

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.06.2022

Téma sedmého ročníku Marienbad Film Festivalu „Pamatuji si, ale nevzpomínám si na to“ je inspirované básní českého experimentálního básníka Petra Kabeše. Staví do popředí těkavost mysli, paměť míst, krajiny a filmu, motivy vzpomínání, času a zapomnění a prolíná se napříč festivalovým programem, především v sekcích Výběr a Vzory.

Festival při této příležitosti vzpomene na 100. výročí narození autorů filmu Loni v Marienbadu. Vedle pocty režisérům francouzského nového románu uvede retrospektivu experimentální filmařky a umělkyně Anny Kryvenko, která často pracuje s nalezeným materiálem a hledá ve svých filmech historické spojnice k současným událostem. Představí i selekci filmů kameramana Michala Blechy a snímky francouzsko-amerického vizuálního umělce a filmaře Erica Baudelaira. Mezinárodní festival věnovaný experimentálním a nezávislým filmům se uskuteční v termínu od 7. do 10. července v mariánskolázeňském hotelu Lesní Mlýn ‒ Donbas.

Lenka Lindaurová je režisérka, nezávislá výtvarná publicistka, kurátorka řady významných výstav, autorka vítězné ideové koncepce Expo 2010 Šanghaj a bývalá ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Na festivalu osobně uvede dokument Cena Jindřicha Chalupeckého (2011), ve kterém se dotýká témat teoretika Jindřicha Chalupeckého a smyslu a vnímání Ceny Jindřicha Chalupeckého. Představí i svůj druhý celovečerní dokument Finalisté (2015), který se zamýšlí nad významem výtvarného umění pro společnost. Mapuje šest let života laureátů prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, sleduje jejich uměleckou kariéru, etablovanost v rámci umělecké scény a společenské uznání.

Rakouská umělkyně a filmařka Sabine Groschup osobně uvede projekt (JC{639}) inspirovaný instalací kompozice ORGAN2/ASLSP amerického skladatele, představitele moderní klasické hudby Johna Cage v kostele v Halberstadtu, kde je toto dílo vystavené jako zvuková instalace trvající 639 let. O této instalaci, která se stane nejdelším koncertem v historii, natočila Sabine Groschup experimentální dokument o 89 scénách, které za pomoci osobností z umělecké scény losuje a sestavuje do 89 různých verzí, jež odkazují k 89 tonům Cageovy kompozice. Pořadí scén pro jednotlivé verze pokaždé vylosuje jiný člověk a ten také nominuje dalšího losujícího. Příští verzi filmu vylosuje v Marienbadu ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová. Snímky a performance ukrajinské režisérky, střihačky, vizuální umělkyně a absolventky pražské FAMU Anny Kryvenko byly promítány na mnoha festivalech, ze kterých si také odnesly nejedno ocenění. V rámci retrospektivního pásma uvede Marienbad Film Festival selekci krátkých snímků (Zítra bylo jiné slunce, Poslechnout horizont a další), včetně celovečerního střihového dokumentárního filmu Můj neznámý vojín (2018), který přináší neotřelý pohled na okupaci Československa roku 1968.

Jednou z nejvýraznějších postav domácí alternativní hudební scény je neúnavný propagátor volné improvizace Petr Vrba. Jako trumpetista zkoumá zapojení trubky v nových souvislostech, ohledává nové kontexty za využití klarinetu, syntetizátoru a dalších elektronických nástrojů. Jelikož jeho tvorba dalece překračuje hudební umění, Marienbad Film Festival představí jeho profil v celé jeho umělecké šíři.

Analýza bydlení: Hudebně-literárně-vizuální projekt Petra Vrby, spisovatelky Petry Hůlové a vizuálního umělce Jiřího Havlíčka. Trojici umělců spojuje dlouhodobý zájem o principy fungování prostoru ve společenském smyslu. Po první spolupráci na projektu Space Pandemic, v rámci něhož se pokoušeli o reflexi česko-německých vztahů s ohledem na pandemii v prostředí pohraniční periferie, se projekt Analýza bydlení věnuje městskému prostoru a způsobu, kterým jej zabydlujeme a jakým o něm přemýšlíme.

LyrArkestra+: Je orchestrální experimentální kolektiv, který ke své tvorbě využívá kromobyčejný syntezátor Lyra 8. Nástroj používá k hudební i vizuální interpretaci grafických partitur primárně českých a slovenských autorů. V Mariánských Lázních ansámbl představí interpretaci grafické partitury slovenského skladatele a violoncellisty Milana Adamčiaka, který proslul jako autor akustických objektů, instalací a nekonvenčních hudebních nástrojů.

Boyse: Duo multiinstrumentalisty Petra Vrby a audiovizuálního experimentátora Martina Nábělka křísí estetiku cyberpunku a nabízí intimní vhled do snového světa stroje odehrávajícího se napříč miliardami tranzistorů. Využívá k tomu generativní neurální síť, která se, podobně jako lidstvo samo, metodou pokus-omyl snaží vytvářet nová místa ve virtuální utopii se sobě vlastní architekturou a výtvarným výrazem.

Marienbad Film Festival představí formou masterclass projekty umělce a kameramana Michala Blechy a přiblíží umělecký přístup a specifika kameramanství v kontextu výtvarného umění. V rámci masterclass uvede poslední film Barbory Kleinhamplové Irresistible (2021), který se soustředí na otázky rolí ve společnosti a v partnerském vztahu. BDSM vztahy jsou o vzájemném souhlasu, dominantní a submisivní se musí předem dohodnout, co bude jejich role obnášet. Společně pracují na tom, aby své touhy uvedli v život, ačkoliv je tu také další, přetrvávající otázka: Mají tyto krátkodobé úniky z každodenní reality vliv na jednání aktérů po skončení hraní rolí? Ve druhém snímku Empathy With Your Thoughts (2020) Michal Blecha přiznaně využívá žánr hudebního klipu. Prostřednictvím nástrojů mainstreamové audiovizuální kultury umělec esteticky posiluje zobrazený ekologický aktivismus. Práce je jakýmsi holdem odvaze a osobnímu hrdinství mladých lidí, kteří jsou ochotni radikálně vystoupit ze své fyzické komfortní zóny.

Alain Resnais a Alain Robbe-Grillet, dva tvůrci, díky kterým o Mariánských Lázních, původně Marienbadu, slyšel ve Francii a filmovém světě téměř každý. Organizátoři Marienbad Film Festivalu ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze připravují na 7. července 2022 u příležitosti zahájení 7. ročníku filmového festivalu oslavu výročí jejich nedožitých stých narozenin. Poctu oběma slavným umělcům vyjádří promítáním filmů Loni v Marienbadu (1961) a Stará známá písnička (1997), která získala na domácí francouzské půdě devět Césarů, mezi nimiž i toho za nejlepší francouzský film roku. Celovečerní debut Detours (2021) režisérky Ekateriny Selenkiny získal v roce 2021 Velkou cenu Týdne mezinárodní kritiky na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Zobrazuje mocenské vztahy v ulicích ruského hlavního města strhujícím způsobem, když kombinuje statické široké záběry moskevských předměstí se záběry z mobilních telefonů a virtuálních map. Snímek se vymyká kategoriím hraného, dokumentárního a narativního filmu a vytváří pomalu plynoucí, přesto strhující a emocionální podívanou.

Eric Baudelaire, francouzský vizuální umělec a režisér, který se věnuje uměleckému výzkumu, fotografii a videu, zakládá často svoji práci na rešerších v archivech a důsledné práci s nalezeným materiálem. Své filmové projekty prezentoval na mezinárodních filmových festivalech i v galeriích. Festival uvede jeho poslední dva filmy. A Flower in the Mouth (2022), filmový diptych, který je volnou adaptací divadelní hry Luigiho Pirandella z roku 1924 a byl uveden v sekci Forum na festivalu Berlinale. Soustředí se na různé plynutí času dvou hlavních protagonistů a je rámován pozorováním průmyslové produkce růží. Dokumentární střihový film When There Is No More Music To Write, and other Roman Stories (2022) je netradičním portrétem avantgardního hudebního skladatele Alvina Currana, který Eric Baudelaire vytvořil z již existujících záběrů a nahrávek Alvina Currana ve spolupráci se svojí střihačkou Claire Atherton.

Apichatpong Weerasethakul je thajský filmový režisér, scenárista a producent, který si z canneského festivalu odnesl v roce 2010 Zlatou palmu za film Strýček Búnmí. Marienbad uvede jeho nejnovější magicko-realistický počin Memoria (2021) s Tildou Swinton v hlavní roli, který zasadil do kolumbijské krajiny. Ústřední postavou hypnotického snímku je Jessica, která čas od času zaslechne dunivý úder přicházející z neznáma a provází ji série plánovaných i neplánovaných setkání.

Marienbad Film Festival uvede za osobní účasti autorů ve festivalových premiérách film Kouzlo nevyřčeného slibu (2022) Terezy Vinklárové o problémech uměleckého provozu z pohledu psychosomatiky nebo nový film od Milana Mazúra Co je to za píseň, která odkryla mlhu? (2022), který je poetickým a imaginativním pátráním po muži, který zmizel na začátku 1. světové války a dosud je nezvěstný. V rámci Fóra Marienbad se také představí film s environmentální tematikou z fantazijního světa Radka Brousila a Kryštofa Hlůže Can You Still Feel The Butterflies? (2021) nebo dva filmy Dějiny plátěného filmu a Ježíšova stopa (2022) z dlouhodobého projektu nazvaného If I Ever Lose My Eyes vizuální umělkyně Ley Petříkové, které se věnují tématu spirituality a poznání. V české premiéře festival uvede film You Can’t Automate Me (2021) slovinské vizuální umělkyně a režisérky Katariny Jazbec o smyslu práce dělníků mezi automatizovanými stroji v rotterdamských docích.

Info

Marienbad Film Festival
7.–⁠10. 7. 2022
Mariánské Lázně
web festivalu

foto © Tereza Vinklárková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace