Zprávy / Pozvánky

Marketa Lazarová jako filmové symfonie

Marketa Lazarová jako filmové symfonie

redakce | Zprávy / Pozvánky | 01.10.2015

Historicky první koncertní zpracování a provedení rozměrné partitury Zdeňka Lišky k monumentálnímu filmu Františka Vláčila Marketa Lazarová, Petrem Ostrouchovem sestavené do tvaru celovečerní "filmové symfonie" doprovázené projekcí. Zazní v provedení respektovaného sboru Martinů Voices a instrumentalistů souboru Baborak Ensemble pod simultánním vedením sbormistra Lukáše Vasilka a dirigenta Radka Baboráka, se sólisty pěveckými i hereckými.

Zdeněk Liška (1922 – 1983) je bezesporu nejvýznamnějším českým autorem filmové hudby a vzorem, k němuž se obracejí tvůrci již několika generací. Přistupoval k filmové hudbě velmi originálně a inovativně, zejména pokud jde o její dramaturgickou roli, spojení se zvukovými efekty, rafinovanou práci s motivy, instrumentaci a celkové zvukové zpracování. Liškova do detailu promyšlená hudba neplní jen roli zvukové ilustrace, naopak dosahuje úrovně více než rovnocenného partnera obrazu, vůči němuž často působí kontrapunkticky a dává mu nový význam.

Liškovo dílo zahrnuje hudbu pro 146 celovečerních filmů, řadu animovaných, krátkých a dokumentárních filmů a scénickou hudbu. Dlouhodobá tvůrčí partnerství vedl s režiséry, jako jsou František Vláčil, Karel Kachyňa, Karel Zeman, Jan Švankmajer, Jan Kadár a Elmar Klos, Hermína Týrlová, Jiří Krejčík nebo Martin Hollý. Poté, co se definitivně etabloval originální a "industriální" hudbou k filmu Vynález zkázy (1958), byla pro Zdeňka Lišku vrcholným tvůrčím obdobím zejména šedesátá léta, kdy měl možnost pracovat na mnoha filmech vznikajících v atmosféře relativní umělecké svobody a tvůrčího rozmachu tzv. nové vlny, které jsou trvalými poklady české kinematografie – patří sem například celovečerní filmy jako Ďáblova past, Smrt si říká Engelchen, Baron Prášil, Obžalovaný, Obchod na korze, Marketa Lazarová, Údolí včel, Spalovač mrtvol a Ovoce stromů rajských jíme.


Přestože Liškův význam je nesporný, jeho dílo dosud nebylo muzikologicky zmapováno a s koncertním provedením jeho filmové hudby se setkáváme velmi zřídka, spíše v neautorizované podobě "odposlechnutých" a ad hoc uváděných kratších "hitů" v rámci rozsáhlejších programů věnovaných filmové hudbě. Zdeněk Liška sám byl ostatně odpůrcem odpojení své hudby od filmů, k nimž ji vytvořil, což je i jeden z důvodů, proč jeho dědici a správci pozůstalosti nedávají obvykle ke scénickému provedení svolení a k dispozici nezbytné notové materiály.

Autor filmové hudby Petr Ostrouchov (např. filmy Želary, Občanský průkaz, Vendeta, Klauni, Čert ví proč, Zapomenuté transporty) však získal výjimečně pro Struny podzimu od Liškových dědiců svolení, hudba z filmu Marketa Lazarová tak zazní v podobě věrně získané z původní partitury v provedení sboru, dvacetičlenného instrumentálního souboru tvořeného především hráči na bicí a klávesové nástroje, pěveckých i hereckých sól. Liška zaplnil film Marketa Lazarová množstvím hudebních čísel organicky spojených do téměř jednolitého toku hudby a majících de facto podobu paralelně fungující programní skladby vytvořené na bázi formálních znaků středověké hudby (s důrazem na sborové i sólové hlasy), ovšem se zcela moderním obsahem.

Fenomenální hornista Radek Baborák je známý spoluprací s nejvýznamnějšími světovými umělci a orchestry, dlouhá léta byl spojen především s Berlínskou filharmonií. Intenzivně se věnuje také komorní hudbě a v posledních letech čím dál více i dirigentské dráze. Pod značkou Baborak Ensemble již od roku 2001 představuje různé sestavy vynikajících hudebníků a objevuje nové zvukové kombinace a žánrové možnosti. Lukáš Vasilek je naším předním sbormistrem, od roku 2007 vede Pražský filharmonický sbor. Spolupracoval s řadou světově proslulých těles, mezi jinými Českou filharmonií, Berlínskou filharmonií, Staatskapelle Dresden či Vídeňskými symfoniky. Komorní sbor Martinů Voices spoluzakládal v roce 2010 se záměrem interpretovat na špičkové úrovni především (ale nejen) hudbu 20. století.

Sopranistka Kateřina Kněžíková je známá svou rozsáhlou operní i koncertní činností. Je stálou členkou operního ansámblu Národního divadla a hostem dalších českých i zahraničních scén. Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech a spolupracuje s předními dirigenty a orchestry. Vytvořila nahrávky pro Harmonia mundi, Český rozhlas, televizní stanici MEZZO, ARTE a belgickou rozhlasovou stanici RTFB International. Spolu s Jiřím Bělohlávkem natočila novou oficiální verzi České státní hymny.

Info

Struny podzimu:
Zdeněk Liška: Marketa Lazarová
9. 10. 2015 19:30
Forum Karlín, Praha

www.facebook.com/events/926052400764420
www.facebook.com/strunypodzimu
www.facebook.com/forumkarlin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Večer s Kateřinou Šedou na Moje kino Live

redakce 04.03.2021

Umělkyně bude během živého přenosu hovořit o projektech, jež můžou ostatní motivovat k vlastní aktivitě, a tím jim pomoci překlenout aktuální složitou dobu.

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace