Zprávy / Offtopic-Novinky

Marmeláda za marmeládu pro dobrou věc

Marmeláda za marmeládu pro dobrou věc

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 10.11.2018

Když se řekne marmeláda, snad každému se vybaví konec léta, babiččina spíž plná skleniček téhle sladké dobroty nebo slepované vánoční cukroví. A snad i proto, aby lidé ze zvědavosti mohli ochutnat cizí domácí marmeládu, vzniklo v nově otevřeném komunitním prostoru Kampus Hybernská místo, které slouží k výměně domácích marmelád.

Do knihovny marmelád může každý přinést dvě sklenice vlastnoručně vyrobené domácí marmelády a za to si odnést jednu jinou darovanou. Ti, kteří nezavařují, si můžou marmeládu koupit – kus za 150 Kč. 100 % peněz projekt věnuje neziskové organizaci Jako doma – Homelike, o.p.s., která se věnuje ženám bez domova, a to konkrétně projektu Kuchařky bez domova.

S nápadem založit knihovnu marmelád přišel Tom Zahrádka. „Napadlo mě to minulou zimu, ale už bylo po sezóně a letos jsem si řekl, že už to udělat musím. Pak jsem tu procházel sklepy a viděl staré regály, jeden jsem si vzal, zbrousil ho a domluvil jsem se s lidmi z kavárny, abychom to tam mohli dát, protože tam přichází nejvíce lidí.“

Doma vyrobené marmelády jsou chuťově i kvalitativně úplně jinde než ty z obchodu a navíc je za nimi lidská práce. Všechny skleničky mají štítek s kontaktem na osobu, která je přinesla, takže lidi mezi sebou mohou sdílet recepty a tipy. Je po sklizni a lidé mají doma čerstvé zásoby, podělit se podporuje lidské soužití a podle některých studií zkvalitňuje a prodlužuje život.

Info

Knihovna marmelád
o projektu

Foto © city-dog.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?