Zprávy / Offtopic-Novinky

Marmeláda za marmeládu pro dobrou věc

Marmeláda za marmeládu pro dobrou věc

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 10.11.2018

Když se řekne marmeláda, snad každému se vybaví konec léta, babiččina spíž plná skleniček téhle sladké dobroty nebo slepované vánoční cukroví. A snad i proto, aby lidé ze zvědavosti mohli ochutnat cizí domácí marmeládu, vzniklo v nově otevřeném komunitním prostoru Kampus Hybernská místo, které slouží k výměně domácích marmelád.

Do knihovny marmelád může každý přinést dvě sklenice vlastnoručně vyrobené domácí marmelády a za to si odnést jednu jinou darovanou. Ti, kteří nezavařují, si můžou marmeládu koupit – kus za 150 Kč. 100 % peněz projekt věnuje neziskové organizaci Jako doma – Homelike, o.p.s., která se věnuje ženám bez domova, a to konkrétně projektu Kuchařky bez domova.

S nápadem založit knihovnu marmelád přišel Tom Zahrádka. „Napadlo mě to minulou zimu, ale už bylo po sezóně a letos jsem si řekl, že už to udělat musím. Pak jsem tu procházel sklepy a viděl staré regály, jeden jsem si vzal, zbrousil ho a domluvil jsem se s lidmi z kavárny, abychom to tam mohli dát, protože tam přichází nejvíce lidí.“

Doma vyrobené marmelády jsou chuťově i kvalitativně úplně jinde než ty z obchodu a navíc je za nimi lidská práce. Všechny skleničky mají štítek s kontaktem na osobu, která je přinesla, takže lidi mezi sebou mohou sdílet recepty a tipy. Je po sklizni a lidé mají doma čerstvé zásoby, podělit se podporuje lidské soužití a podle některých studií zkvalitňuje a prodlužuje život.

Info

Knihovna marmelád
o projektu

Foto © city-dog.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Web pro koordinaci dobrovolníků SousedskaPomoc.cz

redakce 17.03.2020

Zapojit se můžete podle času, který na to máte, a v libovolném městě. Zaregistrujte se a pomozme si mezi sebou.

Giudi vydává singl

redakce 26.02.2020

Jako každý z nás, i Sleeping Boy má své stinné kapitoly a hledá svobodu. Kdo je Sleeping Boy, který stojí za hudební stránkou?

Milý Laco aneb historky ze života

redakce 15.01.2020

Devatenáctidílné vyprávění divokých historek ze života před i za železnou oponou od trumpetisty a jazzmana Laca Decziho.

Čtvrté vydání zinu ZAK o japonské kultuře je za rohem

redakce 01.01.2020

Svým obsahem může občas provokovat, ne však toho, kdo Japonsko navštívil. Pro ty, kteří zatím neměli to štěstí, je připraveno 52 stran Japonska, jak ho neznají.

Je tu december a s ním nový klip Noisecut

redakce 23.12.2019

Singel obnovenej kapely je zachytením súčasného zvuku kapely, kde sú v rovnováhe akustické nástroje a elektronické zvuky.

Pozdní skladby Mortona Feldmana v knize

redakce 25.09.2019

V Nakladatelství AMU právě vychází monografie věnovaná pozdní tvorbě vlivného hudebního skladatele Mortona Feldmana.

Podpořte kampaň na podporu vydání souborného díla Mariána Vargy

redakce 14.06.2019

Už přes rok na tomto projektu pracuje skupina nadšenců. Hudební veřejnost získá silný artefakt jak obsahem, tak i formou.

Kniha o lidech, kteří dělají něco sexy

redakce 08.06.2019

Ve dvaceti kapitolách se čtenář seznámí s velmi osobními příběhy lidí, kteří se při své zájmové nebo profesní činnosti dotýkají i oblasti erotiky.

Zaplňte společně Prostor39

redakce 26.02.2019

Před rokem se pustili do oživování prázdného domu v samém srdci Žižkova a teď potřebují pomoc zaplnit ho potřebným vybavením.