Zprávy / Pozvánky

Melancholické zimní loučení s Kolowrat

Melancholické zimní loučení s Kolowrat

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.12.2015

V pátek 4.prosince bude pódium vršovického Basement baru patřit jen a pouze košické kytarové kapele Kolowrat. S třemi alby na renomované značce Slnko Records patří k nejoriginálnějším sestavám na slovenské scéně. Přesto se právě teď rozhodli pro časově neurčenou pauzu. Krátké rozlučkové (?) turné se zaměřuje převážně na slovenská města, a vystoupení v Basementu je jedinou zastávkou v Čechách.

Kolowrat založili v roce 1999 kytarista Peter Lorko a zpěvák a textař Rasťo Rusnák. První demosnímky vznikaly bez velkého spěchu, a až v roce 2006 byly základem pro hutný dvanáctiskladbový debut Vrany sa vracajú. V textech Rasťa Rusnáka se podařilo zachytit poetiku východoslovenské metropole a kontrast kdysi mnohojazyčného města se silným geniem loci a bohatou kulturní historií, současně s dodnes nezahojenými ranami na těle i na duši, které Košicím uštědřily různé epochy a režimy, včetně industrializace.... S druhou, zvukově dotaženou deskou Slnko je vo veži zažili Kolowrat asi největší úspěch – nejen nominace ve výroční ceně Radio Head Awards 2009 znamenaly více příležitostí k živému hraní a počty posluchačů narůstající na Slovensku i v Čechách.


Obdobně jako spřátelené bratislavské Živé kvety se Kolowrat často pracují s konkrétními reáliemi a postavami a nevyhýbají se komentářům k současnosti. Místo bojovné rétoriky a přímé angažovanosti Kvetů ale jejich skladbami prostupuje spíš melancholie či tlumený vztek a osobní reflexe. Se vším všudy dospělá kapela se pak představila na dva roky starém albu Pobiť sa/Utiecť, kterou Slnko Records pustili do světa s výstižnou visačkou "popis každodenního zápasu" a kapela vybavila mottem, že "to jediné, čo nesmie nikdy skončiť, je láska."

Kolowrat coby kapela se teď ale rozhodli svůj zápas když ne skončit, tak přerušit. "Sladké zabudnutie? Únava materiálu? Váhanie na rázcestí? Možno z každého trochu," komentují na facebooku. "Členovia kapely pristúpili k tomu kroku po dlhej úvahe a prestávku vidia ako terapiu s možnosťou ponoriť sa do iných vôd, vyvetrať myseľ, odstúpiť od obrazu a uvidieť sa znova. Vo chvíli, keď sa to podarí, bude mať zmysel vrátiť sa späť." Fanouškům tak nezbývá než doufat, že pauza nebude dlouhá, a že se kapela vrátí na podia posilněná a s chutí k další tvorbě. I když s jistou porcí smutku, v pátek 4.prosince v Basementu se nebude brečet, ale slavit a radovat se. Právě o tom koncerty Kolowrat vždycky byly.

Info

Kolowrat (sk)
4. 12. 2015 20:30
Basement bar, Praha
Vstupné: 100,- s rezervací /150,- bez rezervace

www.facebook.com/events/176627592675822
www.kolowrat.bandcamp.com
www.facebook.com/basementbar.cz
www.facebook.com/am180collective

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce 03.10.2020

Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti.

Menu Kabinetu

redakce 02.10.2020

Drones, psychedelic, blues, noise nebo progrock a krautrock? Metronome Blues nebo indiepostrocková kytarovka? Kabinet nabízí vše.

Liberecká přehlídka Anifilm bude!

redakce 02.10.2020

Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci „Slyšet animaci” jej aspoň částečně nahradí.

Polští Przepych a francouzští Monstre uzavřou Underdogs'

redakce 01.10.2020

Pomyslnou tečku za letošní sezónou pak v neděli 4. října udělá polské art punkové trio Przepych a francouzské indierockové duo Monstre.