Zprávy / Pozvánky

Melancholické zimní loučení s Kolowrat

Melancholické zimní loučení s Kolowrat

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.12.2015

V pátek 4.prosince bude pódium vršovického Basement baru patřit jen a pouze košické kytarové kapele Kolowrat. S třemi alby na renomované značce Slnko Records patří k nejoriginálnějším sestavám na slovenské scéně. Přesto se právě teď rozhodli pro časově neurčenou pauzu. Krátké rozlučkové (?) turné se zaměřuje převážně na slovenská města, a vystoupení v Basementu je jedinou zastávkou v Čechách.

Kolowrat založili v roce 1999 kytarista Peter Lorko a zpěvák a textař Rasťo Rusnák. První demosnímky vznikaly bez velkého spěchu, a až v roce 2006 byly základem pro hutný dvanáctiskladbový debut Vrany sa vracajú. V textech Rasťa Rusnáka se podařilo zachytit poetiku východoslovenské metropole a kontrast kdysi mnohojazyčného města se silným geniem loci a bohatou kulturní historií, současně s dodnes nezahojenými ranami na těle i na duši, které Košicím uštědřily různé epochy a režimy, včetně industrializace.... S druhou, zvukově dotaženou deskou Slnko je vo veži zažili Kolowrat asi největší úspěch – nejen nominace ve výroční ceně Radio Head Awards 2009 znamenaly více příležitostí k živému hraní a počty posluchačů narůstající na Slovensku i v Čechách.


Obdobně jako spřátelené bratislavské Živé kvety se Kolowrat často pracují s konkrétními reáliemi a postavami a nevyhýbají se komentářům k současnosti. Místo bojovné rétoriky a přímé angažovanosti Kvetů ale jejich skladbami prostupuje spíš melancholie či tlumený vztek a osobní reflexe. Se vším všudy dospělá kapela se pak představila na dva roky starém albu Pobiť sa/Utiecť, kterou Slnko Records pustili do světa s výstižnou visačkou "popis každodenního zápasu" a kapela vybavila mottem, že "to jediné, čo nesmie nikdy skončiť, je láska."

Kolowrat coby kapela se teď ale rozhodli svůj zápas když ne skončit, tak přerušit. "Sladké zabudnutie? Únava materiálu? Váhanie na rázcestí? Možno z každého trochu," komentují na facebooku. "Členovia kapely pristúpili k tomu kroku po dlhej úvahe a prestávku vidia ako terapiu s možnosťou ponoriť sa do iných vôd, vyvetrať myseľ, odstúpiť od obrazu a uvidieť sa znova. Vo chvíli, keď sa to podarí, bude mať zmysel vrátiť sa späť." Fanouškům tak nezbývá než doufat, že pauza nebude dlouhá, a že se kapela vrátí na podia posilněná a s chutí k další tvorbě. I když s jistou porcí smutku, v pátek 4.prosince v Basementu se nebude brečet, ale slavit a radovat se. Právě o tom koncerty Kolowrat vždycky byly.

Info

Kolowrat (sk)
4. 12. 2015 20:30
Basement bar, Praha
Vstupné: 100,- s rezervací /150,- bez rezervace

www.facebook.com/events/176627592675822
www.kolowrat.bandcamp.com
www.facebook.com/basementbar.cz
www.facebook.com/am180collective

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Olomoucká SF Mini slaví

redakce 20.05.2022

SF Mini je olomoucký DIY skate-punkový prostor, jehož existence je podstatně delší než pět let.

KoRn jsou zpět

redakce 20.05.2022

KoRn jsou často označováni za průkopníky nu-metalu, tedy stylu, jenž kombinuje metal s prvky jiných hudebních stylů.

Ezra Furman v Roxy

redakce 18.05.2022

Její syrové, otevřené texty a okázalý styl jí pomohly stát se jedním z nejangažovanějších a nejnepředvídatelnějších artpopových objevů své doby.

Do Kunsthalle dorazí britský performer Haroon Mirza

redakce 18.05.2022

Ve své skladatelské praxi komponuje a zviditelňuje různé vizuální a akustické prvky materiálů i samotných prostor v podobě nových forem.

Mariza ve velké Lucerně

redakce 14.05.2022

Stejně jako blues, i fado kombinuje poetickou zkratku s hořkostí, touhou i nadějí, a nejlépe zní s kytarovým doprovodem.

Střed zájmu: Redefinice prostoru

redakce 14.05.2022

Kancelář Kreativní Evropa ve spolupráci se Studiem ALTA představí na mezinárodní konferenci Trans Europe Halles 93# dvanáct inspirativních příkladů inovativního přístupu k prostoru.

Circuit des Yeux v říjnu v Praze

redakce 13.05.2022

Před temnou realitou a bezútěšným žalem nad ztrátou svého blízkého přítele utíká Haley Fohr do -io, metafyzického prostoru zalitého všepohlcující hřejivou oranžovou barvou.

10:15 Entertainment letos uvedou

redakce 13.05.2022

Van der Graaf Generator, Einstürzende Neubauten, Nick Mason a další lahůdky na různých místech Prahy.

Rapy v Kabinetu múz

redakce 12.05.2022

Týden ve znamení rapu v Brně. Na co se těšit? Annet X, Fvck_Kvlt, Yeezuz 2020 a další. Múzy.

Senyawa představí extrémní metal i tradiční indonéskou hudbu

redakce 11.05.2022

Konkrétní přístup se mění album od alba, hudba ale vždy zůstává jak uhrančivá, tak nekompromisně otevřená novým možnostem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace