Zprávy / Festivalové

Mezipatra opět na Prague Pride

Mezipatra opět na Prague Pride

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.08.2022

Queer filmový festival Mezipatra uvede během Prague Pride speciální program Identita ve městě od 8. do 12. srpna. Pět dnů nabídne oblíbený pubquiz, projekce současných queer snímků, debaty o asexualitě a LGBTQ+ komunitách na Blízkém východě nebo workshop o sexuální výchově. Akce se koná v Kasárnách Karlín. Doprovodný program je zdarma, na filmy se platí dobrovolné vstupné.

Pondělní program odstartuje legendárním Pub quizem, který v angličtině moderuje populární drag queen Melancholia Blackbile. Projekce Best of shorts 2021 představí to nejlepší z krátkých filmů uvedených na loňských Mezipatrech. Úterní diskuze LGBTQ+ na Blízkém východě prozkoumá, jak společnost tohoto regionu přistupuje ke queer lidem. Diskutovat bude May Tamimova z Oxfordská univerzity a Jan Daniel z Ústav mezinárodních vztahů. Moderuje Kristýna Genttnerová z festivalu Jeden svět, který akci zaštiťuje. Následovat bude dokument s blízkovýchodní tematikou Sirény (Sirnes, 2022, Rita Baghdadi) o dívčí thrashmetalová kapele Slave to Sirens z Libanonu, rovněž pod taktovkou Jednoho světa.

Středeční večer bude patřit oceňovanému dramatu Strachy v nás (Wszystkie nasze strachy, 2021, r. Lukasz Ronduda a Lukasz Gutt). Tento dechberoucí film inspirovaný skutečnými událostmi se kriticky dívá na stav současné polské společnosti a její vztah k náboženství a LGBTQ+ komunitám. Čtvrteční diskuze A-pop nastíní, jak daleko jsme v zobrazování asexuality v kultuře, médiích i veřejném prostoru a jak se ace lidem v Česku žije. Pozvání přijaly literární překladatelka a redaktorka Jana Kunová a zakladatelka edice conQueer v nakladatelství Fantom Print Alexandra Petáková. Moderování se ujme Jana Jedličková z Univerzity Palackého v Olomouci. Následovat bude finská coming-of-age komedie Holčičí film (Tytöt tytöt tytöt, 2022, r. Alli Haapasalo). Jedna z dívek v něm hledá lásku, další bod G a poslední trojitý Lutz.

Na páteční závěrečný den programu je připravena interaktivní diskuze Nad rámec binarity – učíme o genderu. Workshop nejen pro vyučující nabídne tři ukázky z praxe. O své zkušenosti se podělí metodička Dagmar Krišová (Masarykova Univerzita), lektorka Agáta Hrdličková (Jules a Jim) a mentor Adam Šindelář (S barvou ven). Moderuje koordinátorka projektu Mezipatra na školách Marcela Macháčková. Program vyvrcholí dojemnou komedií Rande na oko (Dating Amber, 2020, r. David Freyne) o dvojici queer přátel Amber a Eddie, kteří předstírají milostný vztah.

Info

Mezipatra
8.–12. 8. 2022
Kasárna Karlín, Praha
web festivalu

foto © se svolením Mezipater

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Space X počtvrté

redakce 22.09.2022

Počet hudebníků i příznivců zabývající se ambientem, minimalismem či alternativní elektronikou v současném hudebním dění neustále roste.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace