Zprávy / Festivalové

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce | Zprávy / Festivalové | 31.07.2021

Již po jedenácté Mezipatra v srpnu ovládnou prostor Kasáren Karlín se svým programem Identita ve městě, který je součástí festivalu Prague Pride.

Hlavním lákadlem programu je předpremiéra snímku Nic ve zlým (No Hard Feelings), který na loňských Mezipatrech získal hlavní cenu poroty pro nejlepší celovečerní film a z Berlinale si odvezl prestižní Teddy Award. Debutujícímu režisérovi Farazu Shariatovi se podařilo s citem prozkoumat téma hledání vlastních kořenů skrze příběh íránských imigrantek*imigrantů, ve kterém nechybí hořkosladká lovestory, spiklenectví ani strhující soundtrack. Prozkoumejte společně s hlavními postavami snímku, zda se cizí země vůbec někdy může stát právoplatným domovem mladých hrdinů a hrdinek.

Pocity mladé generace hledající vlastní identitu přiblíží také další německý snímek programu Léto v Kreuzbergu (Kokon). Něžný a zároveň dynamický coming of age film bez zbytečných klišé ukazuje tabuizovaná témata jako multikulturalismus nebo drsné momenty dospívání dívek. Film bodoval na mnoha mezinárodních filmových festivalech a není divu –⁠ jeho autorkou je Leonie Krippendorff, kterou týdeník Variety označil za jednu z nejpozoruhodnějších nastupujících jmen evropského filmu. Přesvědčte se o tom sami v Q&A s režisérkou, která film přijede osobně uvést. Vhled do queer komunity v zahraničí přinese také blok krátkých snímků Polsko jest queer, které byly promítány na LGBT ve Varšavě. S ohledem na dramatickou politickou situaci v Polsku nabízí série filmů unikátní svědectví o silách, které formují tamější společnost a podmínky pro svobodný rozvoj queer komunity.

V diskuzích dojde také na to, jak se u nás žije queer vietnamské komunitě (moderuje autorka populárního blogu Asijatka Do Thu Trang). A protože se názory na LGBTQ+ témata utvářejí již ve škole, řeč bude také o úrovni sexuální výchovy v Česku s odbornicemiodborníky na vzdělávání, kteří ukážou příklady z učitelské praxe a poradí, jak ve třídě vysvětlit složitá témata jako nebinarita nebo genderová nevyhraněnost. Divačkydiváci letos nepřijdou ani o oblíbený pub quiz nebo to nejlepší z krátkých filmů loňských Mezipater.

Info

Mezipatra
2.–6. 8. 2021
Kasárna Karlín, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Mezipatra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hutné hudby na festivalu Alternativa

redakce 04.07.2022

Jména současné alternativní scény, experimentální hudba východní Evropy, folk i čtyři unikátní projekty.

Colour Meeting: Londýnský jazz, řecká psychedelie, česko-slovenská alternativa i divadlo

redakce 03.07.2022

Hudba z nejrůznějších koutů světa, akrobaté, divadlo pro malé i velké, dílny i nepřenositelná atmosféra festivalového areálu mezi středověkými hradbami a rybníkem.

Šestadvacátá Ji.hlava zve na nového Švankmajera

redakce 03.07.2022

Letošní ji.hlavský vizuál od Juraje Horvátha zachycuje radost z objevování a tvořivého přístupu ke světu.

Festival Film a architektura. Pojedenácté

redakce 30.06.2022

Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

Student Fest se zajímavým lajnapem

redakce 28.06.2022

Letos festival přinese, díky spolupráci s kolektivem glitter.hit, i zahraniční jména - italsko-australského producenta t0niho a polskou hyperpopovou dvojici mylittlethumbie & ksiaze700.

Central European Jazz Showcase představuje

redakce 27.06.2022

Cílem showcase je podpořit export jazzových kapel, aby se častěji objevovaly na programech klubů a festivalů v zahraničí.

OFF Festival začne speciálními warm-upy

redakce 25.06.2022

Katovický OFF Festival přichází se zajímavou novinkou, letošní ročník začne o den dříve, a to speciálními warm-upy na speciálních místech.

Světové premiéry na NODO už od soboty

redakce 24.06.2022

Trojhalí Karolina se promění v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Na festivale Flaam Sega Bodega, Sykur i HMLTD

redakce 23.06.2022

Pre Flaam je typickým dôraz na vizuálnu stránku festivalového zážitku – od komunikácie až po podobu samotného areálu.

Dobršská brána upoutá zvukem trubky

redakce 23.06.2022

Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace