Zprávy / Festivalové

MFDF Ji.hlava zve na online speciál k Ukrajině a zahajuje Ozvěny

MFDF Ji.hlava zve na online speciál k Ukrajině a zahajuje Ozvěny

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.03.2022

Dokumentární Ji.hlava spouští speciál na podporu Ukrajiny. Od pondělí do soboty nabídne výběr snímků, které přiblíží mentalitu postsovětských zemí. Filmy bude možné zhlédnout na DAFilms.cz, každý den bude jeden z vybraných snímků zdarma. Startují také zahraniční Ozvěny Ji.hlavy. Dokumenty pětadvacátého ročníku bude možné vidět v USA, Francii, Belgii a Rumunsku. 

„Ji.hlava stojí na straně Ukrajiny, jejíž nezávislost a bezpečí ohrožuje ruská armáda. Proto jsme ve spolupráci s VOD portálem DAFilms připravili speciál ‚Ji.hlava pro Ukrajinu‘, který od pondělí do soboty nabídne výběr filmů, každý den jeden z nich navíc zdarma. Filmy přibližují mentalitu postsovětských zemí a jsou pro české i zahraniční diváky dobrou příležitostí k porozumění kořenům současné krize,” říká Marek Hovorka. Ji.hlava pro Ukrajinu nabídne například snímek Moje babička z Marsu běloruského filmaře Alexandera Mihalkoviche, který přibližije osud „bábušky“ Ziny, původem Ukrajinky, která žije na Ruskem ovládaném Krymu a odtržena od rodiny se snaží rozhodnout, zda zde má zůstat. Ve filmu Můj neznámý vojín se ukrajinská režisérka a absolventka FAMU Anna Kryvenko, skrze osud svého dědečka, zamýšlí nad tím, jaké to je být okupantem. Provinční městečko E ruského režiséra Dmitryho Bogolyubova odhalí mentalitu ruského města Jelňa, ve kterém stále přetrvává odkaz velké vlastenecké války. Příběh zimní zahrady ukrajinského režiséra Simona Mozgovyie pak líčí příběh správkyně skleníku Valentiny, která dostává po pětačtyřiceti letech výpověď a ona i přesto o chátrající skleník pečuje. Stavební jáma ruského režiséra Andreye Gryazeva nabídne found footage fresku životů dnešních Rusů, kteří žijí v chudobě a bezradnosti na rubu oficiální propagandy. Ukrajinský film Tohle je válka, bejby režiséra Yurie Pupirina přiblíží několik dní ze života ukrajinských vojáků a dobrovolníků v zázemí doněcké fronty. 

Začínají také zahraniční ozvěny pětadvacáté dokumentární Ji.hlavy. Pátý ročník Ozvěn v New Yorku (7.–13. března) běží na DAFilms online. Ty nabídnou možnost zhlédnout oceněné filmy sekce Česká radost z minulých let – na celém území USA. Chybět nebude Nová šichta režiséra Jindřicha AndršeNormální autistický film Miroslava JankaHranice práce Apoleny Rychlíkové a další. Stejný program bude možné sledovat online také v rámci Ozvěn v Belgii.

Fyzické Ozvěny v New Yorku zahájí film Gorbačov. Ráj ruského režiséra Vitalije Manského, který přibližuje život bývalého sovětského státníka. A na co se diváci v New Yorku mohou ještě těšit? Třeba na Bratrství režiséra Francesca Montagnera. Svůj snímek Očitý svědek, který zachycuje masakr karpatských Němců, Maďarů a Slováků v roce 1945, pak osobně v New Yorku představí režisér a dramatik Jiří Havelka. Na New York navážou Ozvěny ve Francii (19.–26. března). Program nabídne Čiary slovenské režisérky Barbory Sliepkové a chybět nebude ani přehlídka českého experimentálního filmu. Ozvěny v Belgii (21.–27. března) proběhnou letos nejen v Bruselu, ale i v Gentu. Akci zahájí snímek Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreje Kutsily, který zachycuje atmosféru v zemi po prezidentských volbách v roce 2020, kdy se k moci dostal Alexandr Lukašenko. Chybět nebude ani Bratrství, které zde osobně představí režisér Francesco Montagner. Promítání se dočká také Baldachýn německé režisérky Anny Caroline Arndtové, který zachycuje fungování polyamorfního vztahu tří lidí. Diváci se mohou těšit také na dvě masterclass (Francesco Montagner a Anna Caroline Arndtová). Ozvěny Ji.hlavy v Rumunsku (22. – 26. března) pak kromě snímků ČiaryBratrství a Gorbačov. Ráj, promítnou divákům například Sílu režiséra Martina Marečka. Uplynulé roky s pandemií koronaviru pak reflektuje Film z balkónu, jenž polský režisér Paweł Łoziński natočil z balkonu svého bytu. V létě se Ozvěny přesunou na Slovensko – do Košic a Bratislavy.

Info

Ji.hlava pro Ukrajinu
web platformy

Ji.hlava
web festivalu

foto © se svolením Ji.hlavy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Batch a třináct brněnských klubů

redakce 15.08.2022

Batch si klade za cíl poukázat na živost brněnské kulturní sféry, bohatou hudební historii a současnost i důležitost společného hlasu aktérů na klubové scéně.

Jazz Goes to Town ohlašuje další edici

redakce 15.08.2022

Můžete se těšit na osm českých premiér, z toho jednu světovou, a to skladbu Songs legendárního skladatele a trumpetisty Michaela Mantlera.

Breathe festival už po ôsmy raz

redakce 14.08.2022

Organizátori Breathe festivalu počas roka realizujú klubové parties v prešovskom Wave, ale aj vo vzdialenejšej Prahe.

Na Salaši podruhé

redakce 13.08.2022

Hudební program, japonská kaligrafie, umělecká realizace, dobré jídlo a pití, to jsou body kulturního dne v nezaměnitelném prostoru poblíž Tvarožné Lhoty.

Druhý ročník Raveyard Festivalu

redakce 12.08.2022

Tentokrát se můžete těšit na světová drum’n’bassová jména, ale také na špičky tuzemské rapové scény nebo novou experimentální stage.

Festival Metal!!! přiveze Napalm Death

redakce 11.08.2022

Českou scénu zastupují i brněnští deathmetaloví Vanguard, Refore, jejichž koncerty bývají hodně našlapané nebo See You in Hell.

Na Arctangent dorazí Opeth, Cult of Luna a další

redakce 10.08.2022

Milovníci mathrockových rytmů a anglického bláta se mohou těšit na Lightning Bolt, A. A. Williams, Emmu Ruth Rundle, Mono, Zeal and Ardor, Godlfesh, Amenra a další.

Polský Fest Festival je za rohem

redakce 09.08.2022

Letos se na devíti hlavních scénách a v dalších zónách představí přes 200 umělců z celého světa.

Ugandský festival Nyege Nyege zveřejňuje lineup

redakce 09.08.2022

Na festivalu se předství mimojiné ghansko-nigerijská zpěvačka Adomaa, keňská popová hvězda Kabeaushé a nigerijská rapperka MC Aunty Rayzor.

Mezipatra opět na Prague Pride

redakce 07.08.2022

Polské drama Strachy v nás z prostředí katolického venkova, diskuze o asexualitě nebo pubquiz. Mezipatra přinášejí na Prague Pride bohatý doprovodný program.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace