Zprávy / Nové desky

Migrující písně The Odd Gifts

Migrující písně The Odd Gifts

redakce | Zprávy / Nové desky | 28.08.2016

Příjemné indie popové skladby The Odd Gifts ukrývají zprávu o krizi našeho vlastního směřování. Kapela The Odd Gifts, projekt zakládajícího člena Eggnoise Ondřeje Galušky, se odvážila na nové nahrávce překročit příjemné nekonfliktní pozlátko současné popkultury. Texty na problematiku témat nenahlíží jednostranně, ale snaží se postihnout široký koncept migrace po celém světě v dlouhodobějším horizontu. Ondřej Galuška se svými The Odd Gifts si pozval na album velké množství hostů, jako jsou zpěváci Justin Lavash, James Harries a Alasdair Bouch a řadu dalších hudebníků. Migrant Songs je ojedinělé, aktuální ale zároveň nadčasové album.

Ondřej Galuška začal na albu pracovat více než rok před vlastním vydáním nahrávky. "Od počátku se v celém konceptu prolnulo několik témat." Ondřej Galuška komentuje základní myšlenku nahrávky. "Samozřejmě je tam odkaz na migrační krizi, ale víc než na globální situaci, která je sama o sobě dost strašidelná a problematická, jsem cítil potřebu reagovat na selhávání racionální diskuze, šíření hoaxů a zmanipulovaných informací, nedostatek pochopení a základní lidské otevřenosti, která nemusí nutně znamenat bezmezně otevřenou náruč, jak nám naznačuje formulka o polarizaci společnosti. Dnes se všechny tyto věci ještě prohloubi ly a migrační krize se stala krizí našeho vlastního směřování."


Základní koncept byl důležitý pro celý další vývoj projektu Migrant Songs. Ondřej postupně hledal další spoluhráče a hosty. The Odd Gifts jsou nyní členové Eggnoise Jaryn Janek, Michael Nosek a Jan Mizler, kteří také nahráli veškeré základy pro desku Migrant Songs. Na desce je opět mnoho hostů, tentokrát výrazně přispěli hostující zpěváci, kteří se často objevují ve více než jedné písni a zároveň se v různých písních potkávají. Nejde tedy o běžnější model obsazení jednoho hosta na jednu píseň, ale celá deska je mnohem více zvukově provázaná a navracející se hlasy dotvářejí její příběh. Kdo jsou hosté alba, prozrazuje Ondřej Galuška. "Velká část hostujících hudebníků jsou cizinci dlouhodobě žijící v České republice, ale motivace pro jejich angažmá byla spíš hudební než programová. S většinou z nich jsem se znal již před natáčením. Justin Lavash, James Harries a Alasdair Bouch jsou na desce pro své úžasné hlasy a rodilou angličtinu, jazyk, který jsem si já osvojil jako dítě pobývající tři roky v USA. Bijou Camara a Moustapha Faye posouvají rytmus a náladu skladeb pryč od folkového i jazzového cítění. Mezi tuzemskými hosty se objeví Marek Doubrava, Vojtěch Procházka, Marie Puttnerová nebo Ondřej Slavík."

Ondřej Galuška přiznává, že již dříve ještě ve skupině Eggnoise měli v plánu připravit konceptuální album s tématem o odcházení z města na venkov, o změně života a ztrátě romantických iluzí. "Najednou se ty dvě věci potkaly. Psal jsem o naději na lepší život a těžkém střetu s realitou a uvědomil jsem si, že je to něco analogického – i když velmi volně – situaci válečných i ekonomických uprchlíků. Tématicky i zvukově jsem chtěl zachytit neukotvenost našeho světa a intenzitu masivního pohybu lidí – v nevinné podobě ekologických trendů i v šílené podobě novodobého stěhování národů. Přibyla k tomu další témata jako odebírán&ia cute; novorozeňat matkám v porodnicích, Dvořákova cesta do Ameriky, stárnutí a podobně a deska zaměřená na široký koncept migrace byla na světě." Aby dílo bylo kompletní, bylo nutné nalézt i správný obal, který by byl součástí nahrávky. Tu správnou náladu zachycuje výřez fotografie, kterou pořídil fotograf Antonio Cossa na ostrově Lesbos. Zachycuje potopenou loď, která však svým odstínem a vyzařováním připomíná přelud nebo andělskou loď, a má tak neuvěřitelnou a zároveň mrazivou symbolickou sílu. Stejně jako celé Migrant Songs.

Info

The Odd Gifts

www.facebook.com/ondrejgaluska

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nekola děkují za druhou desku

redakce 02.12.2020

Démoni samoty, strachu, smutku ale i prosvítající naděje jsou tématem tohoto alba, které vznikalo od jara 2019 do podzimu 2020.

Annet X vydává první desku

redakce 30.11.2020

Annet X chce ukázat, že umí udělat jak poctivou RnB baladu, tak temnější věci na hraně rapu, ale i úderné party tracky.

Nová Kolna na Polí5

redakce 30.11.2020

Smrtí zatepla je volný pandán k albu Ženy. Tím ale podobnost končí, Kolna spojuje improvizaci s písní, elektroniku s rockem, etnické nástroje s věšákem na prádlo.

Nové EP Bert & Friends

redakce 29.11.2020

Název EP je vzhledem k určité lehkosti předchozích počinů a také samotnému obalu na první pohled zvláštní.

Hudební projekt pokoj25 vydává třetí desku

redakce 26.11.2020

Zvukově zůstávají produkce tracků v elektronickém spektru i když tentokrát mají blíž spíš rapovému soundu minulého desetiletí než osmdesátkovému synthpopu.

Láska, nikoliv strach - Long Play Belarus

redakce 24.11.2020

Deset běloruských kapel se spojilo, aby vytvořily kompilaci Long Play Belarus. Skladby byly nahrány v době, kdy se pohled Bělorusů na život i jejich zemi dramaticky proměnil.

Květy vydaly své nejitimnější městské album

redakce 19.11.2020

Album Květy Květy je intimní vztahová deska, která pracuje s principem duality. V kapele jsou dvě dvojice: rytmika versus kytaristé.

Billow vydávají nové album

redakce 18.11.2020

Lo-fi/dreampopové trio Billow vydalo na kazetovém labelu Z Tapes svou třetí desku. Blíže elektronice.

Nové tituly u Polí5

redakce 18.11.2020

Své poslední album Zdivočelý koně vydala Načeva už na jaře vlastním nákladem pouze na CD. Vinyl a streaming až nyní u Polí5. Kdo dále ve stáji?

Vychází nová deska Dagmar Voňkové

redakce 17.11.2020

Na scéně se pohybuje od 70. let, kdy zcela svébytným způsobem začala kombinovat tradiční formu lidové písně s unikátním stylem hry na kytaru a expresivním zpěvem.