Zprávy / Festivalové

Mike Patton dvakrát na Sacrum Profanum

Mike Patton dvakrát na Sacrum Profanum

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.09.2016

Vynikající hudebníci nacházejí sebe i sebe navzájem, aby vytvářeli zásadní věci, aby neustále určovali nové cesty a nové směry v umění. Mike Patton a John Zorn společně překračovali zažité hranice a své cesty zkříží i na letošním vydání festivalu Sacrum Profanum. Dvě hvězdy avantgardní scény zozzáří oblohu nad krakovským nebem letos v říjnu, kdy Patton vystoupí osobně a hudba Johna Zorna zazní v podání respektovaného klavíristy a šmyčcového kvarteta. Celkem se můžete těšit na tři velké koncerty.

Mike Patton patří mezi velmi aktivní umělce, i když za sebou nemá tolik nahraného materiálu jako právě John Zorn. Patton se poprvé v historii představí po boku houstlisty a skladatele Eyvinda Kanga v materiálu z desky Virginal Co Ordinates (její původní verze vyšla již roce 2004). V průběhu druhého koncertu bude jeho partnerem Luciano Berio, se kterým představí Laborintus II. Dvě naprosto rozdílná díla, dvě naprosto odlišné hudební estetiky, obojí však v rámci soudobé moderní klasiky. Laborintus II je hudební dvojznačností. Virginal Co Ordinates je však především vokální improvizace a schopnost žonglovat se slovem i melodií je Pattonovi vlastní.


Hudbu Johna Zorna, velmi důležité osobnosti moderní klasiky i klezmer music, pak uslyšíte v podání klavíru a smyčcového kvartetu 5. října v Theatre Hall of the Congress Centre ICE Krakow. Právě za klavír usedne specialista na soudobou hudbu Stephen Drury, kterého doplní oceňovaný britský Arditti Quartet (dle některých hudebních kritiků lepší než Kronos Quartet). Komorní vystoupení zahrne tři Zornovy kompozice: Kol Nidre (1996), Necronomicon (2003) a Pandora's Box (2011). V té poslední se navíc představí i talentovaná polská sopranistka Barbara Kinga Majewska.

Info

Sacrum Profanum 2016
1. - 8. 10. 2016
Krakov, Polsko

www.facebook.com/events/1746122218934792
www.facebook.com/SacrumProfanum
www.sacrumprofanum.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vydejte se na kosmickou pouť s Festivalem otrlého diváka

redakce 27.02.2020

Festival otrlého diváka si klade za cíl navrátit kinu jeho původní roli atrakce a nezapomenutelného společného zážitku.

Žižkovská Noc znovu bez žánrového omezení a předsudků

redakce 26.02.2020

Na pódiích čtyřiceti pražských klubů, divadel, střešních kaváren či zapadlých hospůdek se vystřídá více než 350 interpretů.

Techno dechovka Meute představí nové album v Praze a na Colours

redakce 26.02.2020

Formace spojuje hypnotické techno a strhující dechovou hudbu, osvobozuje elektronickou hudbu od dýdžejského pultu.

Festival Colour Meeting 2020 ohlašuje první jména

redakce 25.02.2020

Lenka Dusilová, Čavalenky, Cacao Mental a několik domácích all-star kapel se chystá na další ročník festivalu Colour Meeting.

Elevate Moon 2020

redakce 19.02.2020

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci letošní návštěvníky.

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.