Zprávy / Pozvánky

Miroslav Tóth dvakrát v Prahe

Miroslav Tóth dvakrát v Prahe

redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.11.2021

V den výročí Sametové revoluce zazní pražská premiéra smyčcového kvarteta Miroslava Tótha. O dva dny později vystoupí v Café V lese se svou kapelou Drť.

Dílo Black Angels Songs vzniklo v spojitosti s příběhem rodiny Galů a v spolupráci koncertními muzikanti, kteří při této příležitosti zformovali soubor Dystopic Requiem Quartet (David Danel, Anna Veverková, Júlia Urdová a Andrej Gál). Autor se rozhodl svou skladbu věnovat rodičům Egona a Fedora Gála – Vojtěchu Gálovi, který byl zastřelen na pochodu smrti ze Sachsenhausenu, a Barboře Gálové, jež sama vychovala dva syny. Hudební dílo Black Angels Songs je rozděleno na dvě knihy. Book I je souborem devíti aluzivních válečných a pohřebních skladeb. Ty autor později použil na resampling a granulární syntézu prostřednictvím elektroniky v druhé části smyčcového kvarteta – Book II. Tato část je výrazově explozivním a zvukově masivnějším protikladem první části. Vznikly tak dvě odlišné části díla – první jako reminiscence na zapomenutou minulost a druhá jako připomínka zcizené přítomnosti. Kompozice je inspirovaná dílem George Crumba Black Angels, od jehož vzniku nedávno uplynulo půlstoletí.

Angažovanú kapelu Drť tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Intenzívny zvuk za hranicou štandardných žánrov testuje svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes. Autorom projektu Drť je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth (Shibuya Motors, Black Angels Songs), ktorý je známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019. Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka (Bez ladu a skladu, Neuropa), klávesistku Luciu Chuťkovú – Ďzubákovú (Hvozd), gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a bicistu Árona Portelekiho, ktorého v roku 2020 nahradil experimentálny bubeník Jozef Krupa (Ankramu). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po free jazz.

Info

Miroslav Tóth & Dystopic Requiem Quartet: Black Angels Songs
17. 11. 2021 15:00
Galerie Lucerna, Praha
Fb událost

Drť
19. 11. 2021 20:00
Café V lese, Praha
Fb událost

foto © se svolením Miroslava Tótha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

A2 s Jednotou uvedou Lorenza Abattoira a Mariu Komarovou

redakce 11.01.2022

Zdánlivá primitivita a repetitivnost soundscapu přenáší posluchače do světa mentolových bzučáků, jednookých sirén, citronových pulců, zázvorových tygrů, plastových brouků...

Sérii Tvůrčích intervencí v HaDivadle

redakce 10.01.2022

Řada inscenací na repertoáru studiové scény v Alfa pasáži se dočká v následujících měsících dalších uměleckých zásahů či doprovodných programů.

C’mon C’mon vstoupí do kin

redakce 08.01.2022

Dospívající dostali prostor říct, jak si představují buducnost. Jak bude vypadat příroda? Jak se změní město? Co vám zůstane a na co zapomenete?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace