Zprávy / Nové desky

Mistři zádumčivého minimalismu Akpatok Ensemble

Mistři zádumčivého minimalismu Akpatok Ensemble

redakce | Zprávy / Nové desky | 15.09.2018

Pražský kazetový label Punctum Tapes, neodmyslitelně spojený s žižkovským prostorem Punctum – Krásovka, vydává svůj v pořadí třetí release. Tentokrát se ovšem vzhledem k výjimečnosti nahrávky nebude jednat o split, kdy každá strana patří jinému projektu, ale celý nosič bude věnován jednomu interpretu.

Kazetové podoby se dostane, studiem Mustakillah čerstvě zmasterované, nahrávce koncertu polského avantgardního dua Akpatok Ensemble, který se v intimní atmosféře malého klubu odehrál v únoru minulého roku. Jednalo se o živé provedení souboru dosud nenahraných kompozic s názvem Micromovements, jejichž hlavním principem jsou drobné změny a variace.


Hudba, kterou tvoří Dawid a Nina Adrjanczyk jako Akpatok Ensemble je velmi volně popsatelná jako zádumčivě minimalistická, ba až meditativní, je však rozhodně unikátní. Hlavní síla Akpatok Ensemble spočívá v jejich schopnosti plnohodnotně pracovat s minimální instrumentací způsobem, který po čas performance ani na chvíli neztrácí směřování a dává vyniknout struktuře skladeb. Tam, kde podobné projekty stavějí hlukové stěny, anebo se postupně ztrácejí v hravé, ale bezcílné modulaci dlouhotrvajících tónů, tam Akpatok vynikají koncentrovanou prací s pnutím a přirozenými mikrooscilacemi nástrojů a lidského hlasu, bez toho, aby rezignovali na gradaci, strukturu a emoce.

Křest kazety proběhl na přelomu srpna a září za účasti kapely na nultém ročníku utajeného hudebního setkání – Altershapes Gathering.

Info

Punctum Tapes
punctumtapes.bandcamp.com/
foto: Anna Baštýřová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alapastel vydáva album na americkom labeli

redakce 15.10.2021

Kedy ste mali naposledy čas sami pre seba, pýta sa Alapastel v albume, ktorý inšpirovali domorodé liečivé obrady, dokument od Pavla Barabáša aj vizionárska utopická kniha.

Zapomělsem vydává nové EP

redakce 13.10.2021

Zapomělsem je stesk jesenických Sudet. Písničkářství kombinující folkové kořeny a výrazné poetické texty s experimentálními přístupy.

Kyber-elektronika od Urbanfailure

redakce 10.10.2021

Tvorba Urbanfailure je otvorenou Pandorinou skrinkou miešajúcich sa vplyvov. Techno, punk, metal, noise.

Dorota Barová vydává videoklip

redakce 05.10.2021

Album Dotyk je o setkáních a momentech, krátkých a zdánlivě nepatrných, které ale v konečném důsledku umí vyvolat bouři a velké změny v životě.

Vydanie EP Veneer

redakce 04.10.2021

Od svojho predchodcu sa EP výrazne líši zvukovo, ubudlo gitarových plôch a objavilo sa viac syntetizátorových prvkov, skladby majú viac elektronickejší habit.

Nichi Mlebom vydává debutové album

redakce 03.10.2021

Album přináší uvolněný vibe podobný hudbě Khruangbin nebo NewDad, Julian však zůstává věrný svému vlastnímu rukopisu a autenticitě.

Dorota Nvotová vydáva a zahrá

redakce 03.10.2021

Hudba občas dostáva až filmovú atmosféru a necháva priestor na predstavivosť. Pomáha jej tiež neopakovateľnosť analógového záznamu.

Michal Mihok představuje elektronické album

redakce 01.10.2021

Jedna z variant, jak lze Mirroring vnímat, je hras čísly, kde se témata ve skladbách odráží různými směry navzájem, aby dala dohromady vyšší celek.

Frankie & The Deadbeats vydali debutové album

redakce 28.09.2021

Pětice hudebníků se spojila na popud frontmanovy touhy tvořit hudbu s jistou dávkou kýče, sebeironie a fascinace americkou popkulturou.

Vyšlo nové album Vladimíra Mišíka

redakce 28.09.2021

Repertoár alba Noční obraz tvoří Mišíkovy vlastní texty a zhudebněné básně Jana Skácela, Václava Hraběte, Jiřího Ortena a Františka Hrubína.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace