Zprávy / Pozvánky

Moddi zahraje umlčované písně

Moddi zahraje umlčované písně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 20.09.2016

Norský písničkář Moddi se po třech letech vrací do Prahy. V kavárně Potrvá představí 29. září svoji novou desku Unsongs sestavenou ze zakazovaných a cenzurovaných písní posbíraných po celém světě. Hudebními cenami ověnčený severský zpěvák přijede do Prahy vyprávět příběhy o nesvobodě a nespravedlnosti.

Zpěvák, písničkář nebo aktivista? Norský multiinstrumentalista Moddi (vl. jménem Pal Moddi Knutsen) o sobě zdaleka nejraději mluví jako o vyprávěči. Jeho písně navazují na starou tradici folkových bardů, kteří chtěli svojí hudbou hlavně vyprávět příběhy. Během své kariéry, která už trvá více než dekádu, nazpíval kromě svých skladeb i coververze písní od Vashti Bunyan, Pussy Riot či Kate Bush a do svého repertoáru převzal písně norských básníků a písničkářů jako jsou Trygve Hoff, Helge Stanges a Ola Bremnes. Na převzatých skladbách je postavené i jeho třetí studiové album Unsongs, na němž v osobitých reinterpracích ožívají písně zakazované, cenzurované či umlčované.


Nápad na koncepční album dostal Moddi, když si přečetl příběh písně Eli Geva norské písničkářky Birgitte Grimstadové pojednávající o izraelském armádním veliteli, který v roce 1982 během libanonské války odmítl vést svoji brigádu do Beirutu. Píseň norské zpěvačky ale nemohla vyjít, protože ji její vydavatel považoval za příliš provokativní . "Byl jsem unešen z toho, že jedna krátká píseň může obsahovat tolik historické zkušenosti a přesto ji nikdo nezná. Začal jsem hledat podobné příběhy, zakázaných či umlčených písní z celého světa a doufal jsem, že objevím další hlasy, které si zaslouží být slyšet," vysvětluje Moddi. Album Unsongs vychází v polovině září a obsahuje přeložené či přizpůsobené písně ze zemí jako jsou Rusko, Mexiko, Palestina, Norsku či Anglie. Několik autorů je dodnes ve vězení či v exilu, jiní byli zabiti jako chilská folková legenda Víctor Jara nebo alžírský zpěvák Lounes Matoub. "Každá píseň je klíčem k zapomenutému či zakazovému příběhu," říká Moddi.

Norský multiinstrumentalista Moddi za své hlavní nástroje považuje tahací harmoniku a akustickou kytaru. Debutoval v roce 2010 albem Floriography, které s ním natočil věhlasný islandský producent Valgeir Sigurđsson (spolupracovník Björk, Sigur Rós nebo CocoRossie). Deska získala dvě nominace na výroční norské hudební ceny. V hlubokých lesích norského kraje Telemark pak našel inspiraci pro další album Set the House on Fire. Na finální podobě desky se podepsal i jeho kolega Einar Stray. Kreativní nakopnutí Moddi následně zhodnotil ještě v albu Kaem va du?, poctě svému domovskému ostrovu Senja, kde stvořil písničky na texty místních básníků či lidových bájí. Na aktuální nahrávku Unsongs čekali fanoušci tři roky během nichž například natočil hudbu k divadelnímu zpracování Frankensteina nebo se vydal na ekologické "vlakové" turné po Evropě, jež ho před dvěma lety zavedlo i do Olomouce. Tentokrát se do plánů dostala i Praha, kde se svými zakazovanými písněmi vystoupí 29. září v Potrvá v rámci série On Tour. Předprodej vstupenek: goout.cz.

Info

Moddi (no)
29. 9. 2016 20:00
Potrvá, Praha

www.facebook.com/events/211046255961471
www.facebook.com/POTRVA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Teri Gender Bender v Café V lese

redakce 23.03.2023

Teri Gender Bender přinese fanouškům své unikátní hudební zážitky, které kombinují prvky punku, experimentálních zvuků a rockové energie.

Touché Amoré se staví v Praze

redakce 22.03.2023

Touché Amoré patří ke kapelám, které nezůstávají stát na místě a troufají si přizpůsobovat svou tvorbu realitě, kterou jednotliví členové zažívají.

Dry Cleaning dorazí do Prahy s novou deskou

redakce 20.03.2023

Britští Dry Cleaning přivezou do Prahy svou nálož hypnotického postpunkového storytellingu, a to rovnou ve formě nového alba a dokonce i nového EP.

Dubnový Rachot

redakce 20.03.2023

Rachot přiveze pouštní blues, kytarové legendy, jazz i krautrock.

Bukahara v Café V lese

redakce 19.03.2023

Kapelu sice můžeme zaškatulkovat do folk-popu, severoafrických vlivů a písničkářství, ale kdo jejich strhující energii nezažije na vlastní kůži, ten nepochopí.

Jaro v Jazz Docku, Jazz čtyř kontinentů

redakce 19.03.2023

Více než deset zahraničních kapel přivítá pražský Jazz Dock v rámci jarní části svého festivalu.

Lauren Ruth Ward ve Futurum Music Baru

redakce 18.03.2023

Hudební kritika o ní mluví jako o spojení Janis Joplin, Florence Welch a Courtney Barnett.

The Soft Moon zahrá na Veľkonočnú nedeľu

redakce 17.03.2023

Po takmer štyroch rokoch sa do Bratislavy vráti americká neo-postpunková kapela The Soft Moon.

crave se v dubnu vrací se spring edition

redakce 15.03.2023

Memphis LK je dvacetiletá zpěvačka, producentka a DJka, která uhranula tiktok kombinací popových melodií a raveu inspirovaného detroitským technem, chicagským housem a UK garage.

Kabinet múz se ponoří do temného rapu a kytar

redakce 14.03.2023

Brněnský Kabinet na konci března potemní ve jménu rapu a bude se i křtít!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace