Zprávy / Pozvánky

Modré hory a brněnští hlučíci na Vrahu

Modré hory a brněnští hlučíci na Vrahu

redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.02.2014

Modré hory. Slovenský hip hop, Bene (známý taky jako Peťo Tázok) a Lyrik. Není to ovšem hip hop ledajaký. Aran v recenzi napsal toto: „Když poslouchám Beneho s Lyrikem, mám stejnej pocit, jako když pozoruju Kevina Duranta v NBA: kdyby tyhle dva kluci dělali cokoliv jinýho, tak to prostě nedopadne tak dobře, jako když rapujou do beatů od Peka, Karaoke Tundry, Boye Wondera, DJ Fatteho a Jesuse Chryslera. Rap má v jejich DNA absolutní převahu. Co se týká „hudebních kvalit,“ jedna z nejvyšších poct se podle mě ukrejvá ve slově „effortless“ (pomůžu si tady angličtinou, českej překlad to nevystihuje tak dokonale). No a způsob, jakým to tam sázejí Bene a Lyrik, je zkrátka naprosto „effortless“. Coby fanouška SLOVA mě fascinuje, co tyhle dva umějí SLOVEM vyjádřit.“ Okruh Modré hory tvoří nejen Bene a Lyrik, ale taky Marián Jaslovský a producenti Peko, Karaoke Tundra, Moe, Foolk, Beyuz a Billy Hollywood. Na konci roku 2013 vydali na Slnko Records nahrávku Big Beat, která byla nominovaná na hudební ceny Radio_FM Awards.


Les Homosexuels. Za složitě googlovatelným jménem se skrývá dvoučlenná brněnská úderka, která se dala dohromady teprve dvěma lety a v jejich dronových instrumentálních skladbách se potkává shoegaze s prvky stoneru a minimalistického noise rocku. „Hudební gradace jsou vyčerpány, post-rock bídně hyne, stezka minimalisticky nekompromisních repetic nezná limit, snad proto vedou kroky kapely až za ni,“ píšou Les Homosexuels o svém soundu na internetu. „Les Homosexuels jsou sveřepej a totálně nemoderní industriálně-kytarovej rachot,“ říká Adam Nenadál (Aran Epochal, Gnu) o kapele, která si zatím získala pozornost hlavně skvělými koncerty.


A Tomáš Vtípil je zástupce elektroakustické avantgardy z Brna, jehož můžete znát z kapel DG 307, Urband nebo [che], kde především hraje na housle. Sólově proniká na elektronická území, na sklonku roku vydal desku Syntax Error ve spolupráci s Miloslav Ištvan Quartet a o své hudbě říká například toto: „Ta v zásadě elektronická hudba je kontaminovaná živým prvkem. To je něco, o co se pokouším dlouhodobě, ale nikdy jsem to nepojal tímhle způsobem. Když jsme zkoušeli, zdálo se mi, že to hrají výborně a že to bude fungovat. Já to záměrně nezkouším nějak dočista, což oni skvěle pochopili, a to není vůbec samozřejmé. Dovedu si představit, že leckterý školený hudebník by se vyděsil, odmítl na tom pracovat nebo to dělal s nechutí. Ale Miloslav Ištvan Quartett jsou zaměření na soudobou hudbu, takže si to umějí představit.“


Na Vrahu začínají koncerty o deváté, když přijdete dříve, můžete zhlédnout vernisáž. Les Homosexuels a Tomáš Vtípil budou pak o den později k vidění v novojičínském Coffeemusicbaru. Komorním hlukem za lepším světem.

Info

Modré hory (sk) + Tomáš Vtípil + Les Homosexuels
28. února 2014
Vrah, Rožnov pod Radhoštěm

www.vrah.cz

foto (c) Martina Mlčúchová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozoruhodné muzikantské duo Guts Pie Earshot

redakce 23.10.2019

Fanoušci určitě náležitě ocení kromě hudebního také fyzický výkon členů skupiny.

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.