Zprávy / Pozvánky

Monika Enterprise oslaví 20 let

Monika Enterprise oslaví 20 let

redakce | Zprávy / Pozvánky | 20.08.2017

Oslava 20ti let legendárního berlínského labelu Monika Enterprise v čele s hudebnicí Gudrun Gut – spoluzakladatelkou kultovních Einstürzende Neubauten. V rámci projektu On Tour se představí zakladatelka labelu Monika Enterprise Gudrun Gut, legenda berlínské industriální scény Beate Bartel, zvuková umělkně Danielle de Picciotto a finská hudebnice Merja Kokkonen známá dříve jako Islaja. Koncert se koná za podpory Goethe Institutu. O den dříve proběhne v Goethe Institutu také workshop věnovaný ženské hudební tvorbě.

Pomáhat ženám prosazovat se v nelítostné džungli si dalo v roce 1997 za úkol vydavatelství Monika Enterprise založené zásadní postavou německé alternativní scény Gudrun Gut. Umělecká platforma se sídlem v Berlíně vydala za dvacet let své existence přes sto nahrávek. Nejnovější aktivitou labelu je putovní umělecká "dílna" Monika Werkstatt, která 14. září dorazí i do žižkovského Paláce Akropolis. Večer zahájí panelová diskuse zaměřená na zkušenosti a problémy, kterým musí čelit ženské autorky v dnešní společnosti i hudebním průmyslu. V druhé části večera se představí kvarteto umělkyň napojených na label Monika Enterprise.

Chybět nebude samozřejmě zakladatelka Gudrun Gut, jež se na berlínské alternativní scéně pohybuje od konce sedmdesátých let. Byla členkou rockové skupiny Mania D., spoluzakládala kultovní Einstürzende Neubauten a později vydávala experimentální hudbu pod vlastním jménem. Provozuje také label Moabit Musik, působila v rozhlase a nebo jako festivalový kurátor. Mezi její časté spolupracovnice patří Danielle de Picciotto, jež se narodila v USA, ale od poloviny osmdesátých let je usazená v Berlíně.


Picciotto spoluzakládala berlínskou Love Parade a působila v hudebních projektech Ocean Club (právě s Gut), Crime & The City Solution nebo The Ministry of Wolves. Jako zvuková umělkyně také vystavovala po celém světě. Poslední roky na sebe poutá pozornost její společný projekt s Alexandrem Hackem z Einstürzende Neubauten, s nímž se úspěšně představila také v Praze.

I třetí účastnice Monika Werkstatt je napojená na berlínskou scénu osmé dekády. S Gudrun Gut založila v roce 1979 první dívčí punkovou kapelu Mania D a hrála na basu v původní sestavě Einstürzende Neubauten. Vzápětí byla u startu kultovních projektů CHBB a Liaisons Dangereuses, důležité kapely německé nové vlny a pionýrů tvrdé elektroniky.

Finská hudebnice Merja Kokkonen je známá také jako Islaja. Její nahrávky vydávané na značce Fonal míchaly excentrický freakfolk se severskou poetikou. Od roku 2014 je součástí labelu Monika Enterprise a na albu S U U se posunula k hravé elektronické hudbě.

Info

20 let labelu Monika Enterprise
Gudrun Gut, Danielle de Picciotto, Merja Kokkonen
14. 9. 2017 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/1693997323951434
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Další koncerty Rachot v září

redakce 10.09.2021

Na rozdíl od jiných avantgardistů jsou Lotto pravým opakem akademického přístupu. Jejich hudba pulsuje, vysílá seismické vibrace.

Kabinet múz slaví třicet let

redakce 09.09.2021

Ačkoliv rekonstrukční práce ještě pokračují, veřejnosti se Kabinet múz představí v nové podobě už v září.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace