Zprávy / Festivalové

Multikulti Boskovický festival pro židovskou čtvrť má program

Multikulti Boskovický festival pro židovskou čtvrť má program

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.04.2023

První červencový týden se ulice jihomoravských Boskovic zaplní hudbou, divadlem, filmem i výtvarným uměním. Postará se o to Boskovický festival pro židovskou čtvrť, který proběhne od 6. do 9. července, a vystoupí na něm umělci z Česka i zahraničí.

Festival tak letos přivítá celou řadu slovenských interpretů – kromě již dříve oznámeného rapera Fvck_Kvlt, vystoupí v Boskovicích například také stálice slovenské alternativy Longital. V synagoze pak vystoupí česko-slovenské hudební uskupení Hmlisto & Petr Linhart, jehož album Československá bylo nominováno na cenu Radio_Head Awards slovenského Rádia_FM. Téma Slovensko se ale objevuje napříč celou dramaturgií – připraveno je například Slovenské filmové odpoledne. K vidění bude v Boskovicích také instalace Daniely Krajčové, laureátky Ceny Oskára Čepana z roku 2020. Do Boskovic však zavítají i další zahraniční jména. Z Ameriky dorazí například kapela Slim Cessna’s Auto Club, v jejichž hudbě se objevují prvky country, gospelu, punku i gothic rocku. Zahrají v pátek večer v letním kině, stejně jako legendární brněnská kapela Dunaj. Ta do Boskovic přiveze jak písně z loňské desky Za vodou, tak i osvědčené „dunajovky“.


Zámecký skleník rozezní housle Jitky Malczyk a harfa Célestine Doedens. Hudba tohoto česko-francouzského dua vystupujícího pod názvem Deliou je typická svými nepravidelnými vnitřními rytmy, hrou s tichem a dynamickými kontrasty. Chybět zde nebude ani jazz a blues. Česko-německý projekt Culture Clash – Folklore Jazz, který vznikl speciálně pro letošní ročník festivalu, představí návštěvníkům netradiční spojení dvou různých hudebních světů – jazzu a moravské cimbálové muziky. Dalšími zástupci jazzového žánru budou letos v Boskovicích například HLAS kontrabas oktet a Tomáš Sýkora trio & Aid Kid. Na festivalu zahraje také bluesová legenda Jan Spálený.

Fanoušci tvrdší hudby naopak ocení sobotní line-up na UNIscéně v Panském dvoře. Vystoupí například maďarští Usurper Slug nebo brněnská skupina Kal, která svými temnými riffy a hlubokými vokály vytváří metalový močál, v němž se mísí prvky blacku, thrashe a sludge. Páteční UNIscéna bude patřit alternativním popovým kapelám (např. Sleep Twitch, Cermaque-Lament), neděle zase písním v jejich všech myslitelných podobách písničkářské všehochuti (např. slovenští Terrible 2s, poetické trio Ruce naší Dory nebo „country-punkoví kovbojové“ Frankie & The Deadbeats).

Na své si v Boskovicích přijdou i příznivci divadla. Svou autorskou inscenací založenou na nadsázce a improvizaci zajisté pobaví nejednoho návštěvníka festivalu divadelní soubor VOSTO5. V Boskovicích vystoupí s představením Standardní kabaret. Netradičním zážitkem bude rozhodně také Dinopera souboru KHWOSHCH. V rolích zpěváků vystupují pravěké organismy a tvorové, včetně dinosaurů, kteří mají mnohem bohatší spektrum vokálních rozsahů a znění než lidé. Filmový profil bude letos patřit Jaromilu Jirešovi, lektorských úvodů k filmům se opět ujme filmový historik Pavel Taussig. V rámci festivalu se bude promítat například severský film Krásné bytosti (Gudmundur Arnar Gudmundsson) nebo snímek Prolomit vlny (Lars von Trier).

Zpoza oceánu dorazí do Boskovic se svou přednáškou profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš, historik Petr Blažek se bude věnovat tématu Ďáblického hřbitova v Praze. Historii Unijazzu i boskovického festivalu připomene Čestmír Huňát. Součástí festivalu bude tradičně i výtvarná scéna. Letos organizátoři festivalu v Boskovicích představí aktuální tvorbu Kevina V. Tona. Dalším z výtvarníků, kteří letos přijali pozvání do Boskovic, je sochař Dominik Lang.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Info

Festival Boskovice
6.–9. 7. 2023
Boskovice
Fb událost

foto © Václav Jirásek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA, Deadline

redakce 27.09.2023

Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

JazzFestBrno láká na Pivce, Bártu i Jaga Jazzist

redakce 24.09.2023

V rámci off-programové série Tension pak přivítá festival v brněnské premiéře norskou kapelu Jaga Jazzist.

Lunchmeat Festival začíná

redakce 22.09.2023

V pondělí začíná program festivalu v CAMPu, kde se představí díla připravená speciálně pro místní obří plátno o rozměrech 20 x 4 metry.

Knižní veletrh LITR ve znamení fauny a flóry

redakce 20.09.2023

Víkend plný tvůrčích workshopů, výstav, autorských čtení a hudebního programu bude probíhat především v šapitó před pavilonem a ve sbírkových sklenících Flory.

Le Guess Who? 2023 oznamuje kompletní line-up

redakce 19.09.2023

Je libo legendární ESG z jižního Bronxu, která zde předvede svůj vůbec poslední evropský koncert, Alana Sparhawka z Low nebo společné představení Catariny Barbieri a Space Afrika?

Dream Or Die, festival psychedelického snění

redakce 19.09.2023

Nabitý hudební program láká také na výstavu obrazů, poezii, přednášení a další aktivity.

Mladí ladí jazz-fest zatnul do živého

redakce 18.09.2023

K hvězdným jménům světové jazzové a experimentální scény přibyli francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou.

Boleslam, festival slam poetry

redakce 17.09.2023

Během dvou dnů proběhne více než 24 tematických slamových exhibic, při kterých vystoupí největší jména tuzemské slamové scény.

Ji.hlava se zaměří na ženské režisérky

redakce 16.09.2023

Letošní program nabídne také přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě.

Festival Spontana na kraji Brna

redakce 14.09.2023

Spontana je pole, na poli zelený ostrůvek a v něm betonový bazén ve kterém 23. září imploduje hned několik těles.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace