Zprávy / Pozvánky

Murcof: samplovaná atmosféra z mexického pohraničí

Murcof: samplovaná atmosféra z mexického pohraničí

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.01.2015

V Barceloně žijící elektronický skladatel Murcof u nás hrál již vloni v únoru jako host švýcarského trumpetisty Erika Truffaze. Jeho tvorba ovšem pokrývá mnohem širší spektrum - od soudobé vážné hudby až k ambientním projektům i k popu. Po svém letošním pražském koncertě například plánuje vystoupení v elitním londýnském sále King's Palace s francouzskou pianistkou Vanessou Wagner a skladbami Johna Cage, Philipa Glasse a Arvo Pärta. Ostatně, svým minimalistickým přístupem bývá s Pärtem někdy srovnáván, zatímco Erik Truffaz zas poukazuje na Murcofovu spřízněnost s americkým trumpetistou Jonem Hassellem. Murcof je zářným příkladem toho, jak moderní technologie posouvají hranice mezi žánry a vytvářejí zcela nové tvůrčí disciplíny.


Murcof je původem ze severní pohraniční oblasti Mexika, kde se protínají hispánské a anglosaské vlivy s kulturou místních Indiánů. Narodil se jako Fernando Corona v Tijuaně, tedy v místech kde začíná poloostrov Baja California, který je jižním pokračováním americké Kalifornie. Jeho otec zpíval, hrál na akordeon a ve sbírce měl nahrávky Bacha i Beatles. Na základní školu chodil Fernando v San Diegu, které leží těsně nad americkou hranicí, a v jedenácti letech mu poprvé učarovala elektronická hudba. Kamarád jeho otce mu přinesl kazetu s albem Oxygène od tehdy velmi populárního Jeana Michela Jarre. Brzy přišly další posluchačské zážitky, urychlené bouřlivým rozvojem zvukové technologie: adaptace Bacha na Moogův syntezátor a nahrávky německé elektronické scény, zvláště Tangerine Dream. V patnácti dostal Fernando klávesy Casio, které umožňovaly samplování, poté profesionální syntezátor Kawai a jeden z prvních hitů na poli domácích computerů, Commodore 64. Jako teenager komponoval skladby ovlivněné Kraftwerk a od jednadvaceti hrál na klávesy v místní kapele Sonios, která se stala kultovní senzací v Mexiku i Latinské Americe. Po prvotním okouzlení britským progresivním rockem objevuje moderní vážnou hudbu: Iannise Xenakise i György Ligetiho, a jako další vlivy uvádí i skladatele z tehdejšího Sovětského svazu, kteří byli v konfliktu s mocenskou strukturou - např. Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina či Alfred Schnittke.


Vedle hry na violoncello v Mexiku Corona studoval i zvukové inženýrství v Kalifornii, a roku 1999 definitivně odchází od Sonios a plně se věnuje čistě elektronickým projektům. Tím prvním je Terrestre, v němž zasazuje samply z latinskoamerických vinylů do vizionářského ambientního kontextu - a získává dokonce pochvalu vlivného britského časopisu Wire: "Navzdory etnomuzikologickým ambicím neobsahuje Terrestre žádná latinská klišé." Na popud svého kolegy Gustavo Santaolally ze světově populárního Bajofonda natáčí remix Kronos Quartetu a dokonce i Milese Davise.

V Praze tentokrát vystoupí sólově, na rozdíl od loňského představení Being Human Being s Erikem Truffazen a projekcemi to bude čistě elektronický koncert.

Info

Atmospheric sample-based electronica
Murcof (mx)
9. 2. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 450,-

www.facebook.com/events/1515380715410824
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub
www.facebook.com/rachotcz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Startuje XI. ročník hudebních cen Vinyla

redakce 14.09.2021

Chystají se koncerty, přednášky a nově i workshopy Vinyla Academy.

Unikátní site specific akce #5 Prostor

redakce 13.09.2021

Zažijte netradičních #5 Prostor Pražské tržnice během koncertů Hellwany, Aiko, Hlaskontrabas, Floexe s Never Sol a Vážného zájmu.

Slut slaví třicátiny beneficí

redakce 10.09.2021

Jde se do studia a je nad slunce jasnější, že v případě Slut nejde o nějaký hloupě nostalgický reunion.

Další koncerty Rachot v září

redakce 10.09.2021

Na rozdíl od jiných avantgardistů jsou Lotto pravým opakem akademického přístupu. Jejich hudba pulsuje, vysílá seismické vibrace.

Kabinet múz slaví třicet let

redakce 09.09.2021

Ačkoliv rekonstrukční práce ještě pokračují, veřejnosti se Kabinet múz představí v nové podobě už v září.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace