Zprávy / Pozvánky

Murcof: samplovaná atmosféra z mexického pohraničí

Murcof: samplovaná atmosféra z mexického pohraničí

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.01.2015

V Barceloně žijící elektronický skladatel Murcof u nás hrál již vloni v únoru jako host švýcarského trumpetisty Erika Truffaze. Jeho tvorba ovšem pokrývá mnohem širší spektrum - od soudobé vážné hudby až k ambientním projektům i k popu. Po svém letošním pražském koncertě například plánuje vystoupení v elitním londýnském sále King's Palace s francouzskou pianistkou Vanessou Wagner a skladbami Johna Cage, Philipa Glasse a Arvo Pärta. Ostatně, svým minimalistickým přístupem bývá s Pärtem někdy srovnáván, zatímco Erik Truffaz zas poukazuje na Murcofovu spřízněnost s americkým trumpetistou Jonem Hassellem. Murcof je zářným příkladem toho, jak moderní technologie posouvají hranice mezi žánry a vytvářejí zcela nové tvůrčí disciplíny.


Murcof je původem ze severní pohraniční oblasti Mexika, kde se protínají hispánské a anglosaské vlivy s kulturou místních Indiánů. Narodil se jako Fernando Corona v Tijuaně, tedy v místech kde začíná poloostrov Baja California, který je jižním pokračováním americké Kalifornie. Jeho otec zpíval, hrál na akordeon a ve sbírce měl nahrávky Bacha i Beatles. Na základní školu chodil Fernando v San Diegu, které leží těsně nad americkou hranicí, a v jedenácti letech mu poprvé učarovala elektronická hudba. Kamarád jeho otce mu přinesl kazetu s albem Oxygène od tehdy velmi populárního Jeana Michela Jarre. Brzy přišly další posluchačské zážitky, urychlené bouřlivým rozvojem zvukové technologie: adaptace Bacha na Moogův syntezátor a nahrávky německé elektronické scény, zvláště Tangerine Dream. V patnácti dostal Fernando klávesy Casio, které umožňovaly samplování, poté profesionální syntezátor Kawai a jeden z prvních hitů na poli domácích computerů, Commodore 64. Jako teenager komponoval skladby ovlivněné Kraftwerk a od jednadvaceti hrál na klávesy v místní kapele Sonios, která se stala kultovní senzací v Mexiku i Latinské Americe. Po prvotním okouzlení britským progresivním rockem objevuje moderní vážnou hudbu: Iannise Xenakise i György Ligetiho, a jako další vlivy uvádí i skladatele z tehdejšího Sovětského svazu, kteří byli v konfliktu s mocenskou strukturou - např. Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina či Alfred Schnittke.


Vedle hry na violoncello v Mexiku Corona studoval i zvukové inženýrství v Kalifornii, a roku 1999 definitivně odchází od Sonios a plně se věnuje čistě elektronickým projektům. Tím prvním je Terrestre, v němž zasazuje samply z latinskoamerických vinylů do vizionářského ambientního kontextu - a získává dokonce pochvalu vlivného britského časopisu Wire: "Navzdory etnomuzikologickým ambicím neobsahuje Terrestre žádná latinská klišé." Na popud svého kolegy Gustavo Santaolally ze světově populárního Bajofonda natáčí remix Kronos Quartetu a dokonce i Milese Davise.

V Praze tentokrát vystoupí sólově, na rozdíl od loňského představení Being Human Being s Erikem Truffazen a projekcemi to bude čistě elektronický koncert.

Info

Atmospheric sample-based electronica
Murcof (mx)
9. 2. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 450,-

www.facebook.com/events/1515380715410824
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub
www.facebook.com/rachotcz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pentatonix do Prahy později, David Keenan už letos

redakce 03.05.2021

Přestože otazníků je ve vzduchu stále mnoho, jsme rádi, že klubové i halové koncerty pomalu nabývají konkrétnější obrysy.

Lucerna Music Bar chystá open air

redakce 02.05.2021

Od poloviny června do poloviny září se pod hlavičkou Lucerna Music Bar Open Air uskuteční hudební vystoupení českých a slovenských interpretů.

Nová Cvernovka chystá Deň zatvorených ateliérov

redakce 30.04.2021

Počas celodenného streamu organizátori odpremiérujú archívne zábery a nové relácie. Predstavia ateliéry, aj nový park.

Mladí ladí jazz oslaví Mezinárodní den jazzu

redakce 29.04.2021

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz více jak deset let představuje zahraniční a tuzemské talenty i hvězdy současné jazzové a experimentální scény.

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

redakce 27.04.2021

Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům?

Django Django a Fink zahrají v Praze

redakce 26.04.2021

Django Django se nikdy nepovažovali za klasickou kapelu, svou dráhu sami popisují jako neustálé unikání a vyhýbání se věcem.

Dorůžka, Fischmann a Novák představí nepoznané písně židovských hudebníků

redakce 25.04.2021

Festival Věčná naděje přinese livestream ze Španělské synagogy. Zazní autorské kusy i přearanžované skladby Kurta Weila, Chavy Alberstein či Johna Zorna.

Tommy Cash vystoupí v Praze dvakrát za sebou

redakce 24.04.2021

Do Prahy se Tommy Cash vrací v rámci tour propagující jeho aktuální EP Moneysutra, na kterém poprvé kromě hvězdného producenta Dipla hostují i další rappeři.

Prague Summer Festival potvrzuje The Offspring

redakce 23.04.2021

O desáté album obohatili svou diskografii The Offspring. Deska Let The Bad Times Roll vyšla po devíti letech od vydání nahrávky Days Go By.

Procházka výstavami XY 2021

redakce 21.04.2021

Všechny výstavy budou instalovány ve veřejném prostoru Olomouce tak, aby je bylo možné navštívit i v omezených podmínkách.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace