Zprávy / Offtopic-Novinky

My Street Films, worshopy a léto s dávkou aktivismu

My Street Films, worshopy a léto s dávkou aktivismu

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 16.06.2015

S blížícím se příchodem léta rozhodně nezačíná okurková sezóna. Z výjimečných zážitků se letos nebudou radovat jen hudební festivaloví fanoušci, ale na své si díky filmové online mapě My Street Films přijdou také příznivci filmu a dokumentu. Hned tři filmové události, dokumentární seminář, celodenní workshop a filmová projekce, se chystají pod taktovkou projektu, který vyzývá širokou veřejnost k natáčení krátkých filmů ze zajímavých míst. Hlavním motivem letních programů, které zaštítí známé režisérské tváře Apoleny Rychlíkové, Vladimíra Turnera a Terezy Reichové, se stane filmový aktivismus. Jak o aktuálním společenském dění točit, kolik pohledů na palčivá témata nabízet a jak aktivistické filmy v roli diváka číst?

Druhý ročník filmové výzvy My Street Films, která na základě krátkých příspěvků amatérských i profesionálních tvůrců utváří na webových stránkách mystreetfilms.cz první online filmovou mapu České republiky, se široké veřejnosti uzavře s datem 7. září. Do té doby však projekt zkušeným i začínajícím filmařům nabízí sérii letních doprovodných programů, během nichž se zájemci seznámí se základy dokumentární tvorby, specifickou povahou aktivistického filmu i známými domácími režiséry v rolích lektorů.

"Projekt My Street Films je otevřenou platformou, do které se svým snímkem v rozsahu do deseti minut může zapojit každý. Stačí mít kameru na telefonu nebo fotoaparátu a snímek může vzniknout. Jde především o nápad a nalezení správné cesty k jeho realizaci. Z toho důvodu nabízíme již druhým rokem veřejnosti možnost zdarma se dozvědět více o základech filmové tvorby, a to přímo od těch nejpovolanějších – známých českých dokumentaristů," přibližuje povahu aktivit projektu jeho manažerka Diana Tabakov. "Na filmové mapě se prozatím objevilo více než 80 snímků, a to různorodého charakteru. Rozhodli jsme se proto zaměřit na jeden ze specifických dokumentárních žánrů, aktivistický dokument, který v našem každodenním mediálním prostředí představuje výrazný a důležitý filmový obsah. Ať už se s ním setkáváme formou krátkých amatérských videí, spotů či profesionálních celovečerních snímků, aktivistický film tvoří klíčovou součást dnešní občanské společnosti," vysvětluje zaměření letních workshopů Tabakov.


První z veřejných akcí nazvaná Aktivistický film a jeho podoby se uskuteční ve čtvrtek 25. června od 18.30 hodin v nově zpřístupněném kulturním prostoru Nákladového nádraží Žižkov. Návštěvníci se zde seznámí s trojicí známých dokumentaristů, kteří se s filmovou kamerou nebojí vyrážet do nebezpečných situací a konfrontací. Tereza Reichová představují svůj absolventský snímek Epidemie svobody nacházející se ve fázi vývoje. Prostřednictvím filmu ukáže, jak náročné je umět citlivá témata zprostředkovat širokému publiku i nabízet různorodé perspektivy. Opačnou cestou, směrem ke svému prvnímu snímku, se vydá Apolena Rychlíková. Na rozboru filmového debutu Vajíčka ukáže, jak o komplexních tématech vyprávět krátkou formou, a to bez obsahových zkratek. Třetí lektor večera, výtvarník a filmový tvůrce Vladimír Turner, se zaměří na Do It Yourself videotvorbu a dokumentaci společenských aktivit vedených zdola. Jak sám totiž tvrdí: "Pokud chce být aktivista ve 21. století úspěšný, je pro něj dokumentace a následná medializace jeho akce stěžejní částí procesu." Večer uzavře projekce snímku Verdikt v Maďarsku sledujícího soudní proces s přívrženci krajní pravice obviněnými z vraždy šesti Romů, dětské oběti nevyjímaje. Film režisérky Eszter Hajdú si v roce 2014 odnesl hlavní cenu festivalu Jeden svět a významně uspěl také v zahraničí.

Na dokumentární seminář naváže opět v duchu filmového aktivismu také celodenní workshop plánovaný na 12. července. Ten v průběhu jednoho dne, a to od 10.00 do 18.30 hodin, nabídne registrovaným zájemcům možnost rozvíjet ve skupinách pod vedením trojice lektorů Tereza Reichová, Apolena Rychlíková a Vladimír Turner vlastní nápady na aktivistické filmy. Dopolední část programu proběhne formou konzultací a profesionálních doporučení. Odpoledne již bude věnováno získání konkrétních zkušeností s natáčením. Zájemci o workshop se musí předem registrovat na adrese info@mystreetfilms.cz, na niž zašlou také krátký námět na svůj aktivisticky laděný film. Partnerem semináře i workshopu je sdružení Automat.

Samotné sérii akcí bude v pondělí 22. června předcházet open air premiéra posledního snímku jednoho z filmových lektorů Vladimíra Turnera Terra Nullius Nikým neovládaná část zemského povrchu nabízejícího průzkum pražského Rohanského ostrova, jenž se v důsledku transformace městské krajiny stal opuštěnou divočinou. Program premiérového večera, který proběhne v prostoru Přístav 18600, zahájí od 19.00 hodin procházka Rohanským ostrovem za doprovodu botanika. Samotná projekce naváže ve 21.30 hodin a chybět nebude ani závěrečná diskuze s tvůrci a aktéry dokumentu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace