Zprávy / Festivalové

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.09.2022

Devátý ročník nabité přehlídky toho nejvýraznějšího z festivalových filmů Be2Can zahájí Poslední střih režiséra Michela Hazanaviciuse, stejně tak, jako tomu bylo na letošním Cannes. Diváci budou moct sledovat zábavnou a inovativní poctu filmařskému řemeslu zahrnující zombie apocalypsu, a to od režiséra oscarového filmu Umělec (2011).

“Pro devátý ročník Be2Can jsme, jako každý rok, hledali takové snímky, které vytvářejí nové formy komunikace. Filmy, které ohýbají filmový jazyk do nových, nestandardních a možná proto nepříjemných poloh. Filmy, které provokují dialog s publikem, ve kterých rezonují společenská témata, a je jim nasloucháno,” popisuje cestu k letošnímu výběru kreativní ředitel Film Europe Dominik Hronec.

Mezi výrazná jména na přehlídce patří Carla Simón. Režisérka filmu Alcarràs, letošního Zlatého medvěda z Berlinale, sleduje osud rodiny sběračů broskví, jejichž letošní úroda může být ta poslední. Dialog ohledně celosvětově rezonujícího tématu ilegálních interupcí povede Be2Can Zlatým lvem z minulého ročníku Benátek, a to snímkem Událost režisérky Audrey Diwan, adaptací autobiografického románu A. Ernauxové. Mezi dalšími filmy s literární předlohou se objeví Chlapec z Nebe Tarika Saleha. Snímek oceněný v Cannes za nejlepší scénář zavede diváky na univerzitu Al-Azhar v Káhiře, kde se po smrti Velkého imáma odkrývá realita korupce snoubená s okázalostí víry.

Na programu nebude chybět ani snímek Pacifiction, umístěný v hlavní soutěži letošního Cannes, který působí nenápadně, ale skrytou naléhavostí vykresluje napětí mezi původním obyvatelstvem Francouzské Polynésie a francouzskou správou ve stínu obnovení atomových testů. Albert Serra tak ve snímku kriticky studuje anatomii aktuální politiky, se všemi možnostmi, hrozbami a nejistotami.

Be2Can také přitáhne pozornost k silnému hlasu rumunské nové vlny, když uvede snímek R.M.N. držitele Zlaté palmy Cristiana Mungiuna, vrstevnou analýzu chování uzavřené komunity při střetu s nevyhnutelnou globalizací. Z žánru kriminálního dramatu bude k vidění Svatý Pavouk Aliho Abbasiho, oceněný v Cannes za nejlepší ženský herecký výkon. Ve filmu inspirovaném skutečnými událostmi diváci s hlavní postavou reportérky sestoupí do íránského podsvětí sexuálního byznysu za Pavoučím zabijákem, který, spolu s konzervativními skupinami, vnímá svoje jednání jako hrdinské.

Současný pohled na francouzskou společnost v rámci přehlídky Be2Can předvedou Krvavé pomeranče Jean-Christophea Meurisse, černou komedii, které není nic svaté a vytáhne z postav to nejhorší. Nejvíce vizuálně opojný zážitek, a zároveň nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli na Berlinale 2022, přinese estetika filmu Předtím, nyní a poté Kamily Andini, příběh indonéské ženy šedesátých let, vyrovnávající se s minulostí, která se v její paměti až příliš ochotně ohýbá. Nakonec na Be2Can diváci uvidí i snímek, který vyhrál cenu poroty letošního Berlinale, a to drama z mexického venkova, ve kterém případ pohřešované osoby svede dohromady cestu tří žen, s názvem Diamantový plášť.

Info

Be2Can
5.-12. 10. 2022
Lucerna, Edison Filmhub, Cinema City Slovanský dům, Praha
web

foto © se svolením Be2Can

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace