Zprávy / Festivalové

Na festivalu Lunchmeat se potká něžnost s brutalitou

Na festivalu Lunchmeat se potká něžnost s brutalitou

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.09.2023

Lunchmeat Festival 2023, každoroční mezinárodní festival věnovaný progresivní elektronické hudbě a novým médiím, se bude konat v několika pražských lokacích od 25. do 30. září. Mezi nově ohlášenými jmény jsou Hyd, hyperpopoví umělci spojení s PC Music a spolupracovníci Sophie, nebo inovátor letfield elektroniky Minor Science. Na festivalu se představí třeba také dubstepový a UK bass válečník Pinch nebo Bill Kouligas, zakladatel legendárního vydavatelství PAN operujícího na scéně avantgardní hudby a umění, které letos slaví patnáct let.  

více o festivalu zde

Pětidenní program nabídne v line-upu více než čtyřicet pečlivě vybraných umělců z celého světa. Diváci se mohou těšit na vtahující audiovizuální zážitky, intenzivní koncerty a explozivní djské sety. Tento rok festival přiváží sedm světových premiér významných současných umělců. Mezi nimi bude například projekt Weaving Fields - spolupráce oceňované skladatelky a zvukové umělkyně SØS Gunver Ryberg a výtvarnice Sybil Montet, který patří mezi projekty jejichž vznik je každoročně iniciován Lunchmeat Festivalem.

Performance Hakanaï je naplánovaná na středeční program do Divadla Archa, jednoho ze čtyřech prostor, kde Lunchmeat Festival 2023 proběhne. Festival nicméně začne už v pondělí 25. září v CAMPu, centru pro architekturu a městského plánování, kam se chystá světová premiéra nového domácího projektu DOOM´D dua Trauma & oxoo a mezinárodní hosté Spekki Webu & Matti Vilho, kteří plně využijí monumentální plátno o rozměrech 20 x 4 metrů. Každoroční spolupráce Lunchmeatu s nočním klubem Ankali se odehraje také ve středu, v předvečer státního svátku. V Praze usazené hudebníky jako jsou Mor Wen, Qow, Ionai nebo Gnäw doplní třeba jihokorejské hudebnictvo bela a proslulá amsterdamská DJka Sarkawt Hamad.

Víkendový program je tradičně naplánovaný do betonového podzemí Veletržního paláce Národní galerie, výjimečné stavby českého funkcionalismu. Zde návštěvníci zažijí kontrast mezi emočně vyčerpávající a chaotickou audiovizuální hostinou performance Aelcrush, za kterou stojí Sin Maldita a Lei, a delikátními duchovními a ritualistickými vizemi spojení Meuko! Meuko! & NONEYE, kteří jsou inspirovaní božstvy Taiwanu. Hamburské duo Space Drum Meditation a členové Lunchmeat týmu Eli Eliasek & Aeldryn ponoří parket do perkusivní psychedelie, zatímco PYUR a Tymm Novyy zvou diváky na představení svých synestetických soch stvořených uvnitř virtuální reality.

Čtrnáctý ročník Lunchmeat Festivalu je věnovaný udržitelnosti lokální hudební scény, kterou zasáhla ekonomická krize. Hledá návrat do fyzického světa, v němž by se daly znovu zaplnit emoční i smyslové díry, které po sobě zanechala fixace na teoretické a nehmatatelné světy umělé inteligence a digitalizace. Tomuto tématu se bude věnovat dvoudenní Symposium o digitálním umění, které znovu doprovází festival. Zakladatel legendárního berlínského klubu Tresor Dimitri Hegemann promluví o kulturním aktivismu, Zoë Mc Pherson a Alessandra Leone budou debatovat o tajích tvůrčích procesů a Freddie Hudson z Lunchmeatu povede praktický workshop hudební žurnalistiky.

Festivalový lineup balancuje velká mezinárodní jména s hudebníky vysokých kvalit, kteří přichází z domácí scény. Tento rok ji zastupují živé acty například umělkyně a hudebnice Koruth vycházející z ambientu, proslulého interdisciplinárního umělce Omara El Sadeka aka Qow nebo vystoupení Gnäw, dua multiinstrumentalistů složeného z Arashe Ghasemiho narozeného v Iránu a Fina Sima Hakalista. Ssnurssla z brněnského AVA Collective zahraje exkluzivní kazetový set, zatímco Alfred Czital z kolektivu Harmony Records představí materiál ze svého debutového alba Reality Check.

Samotný program letošního Lunchmeat Festivalu předchází intervence tanečníka a choreografa Michele Rizza, jehož performance Highter XTN proběhne 21. září v rámci vernisáže Prague Art Week23 ve Veletržním paláci. Rizzo skrze médium tance prozkoumává procesy transformace a transcendence, Higher XTN obzvláště zajímá katarzní a transformativní síla techna, jehož repetitivně rytmy mohou dočasně rozmazávat vnímané hranice těla. V sobotu 30. září se v prostorách před Veletržním palácem uskuteční open air event s DJskými hosty, jejichž jména budou překvapením. Obě události jsou zadarmo.


Lunchmeat Festival 2023 se bude konat poslední zářijový týden ve čtyřech lokacích po Praze. Objeví se na něm i již dříve ohlášení hudebníci jako Evian Christ, Marina Herlop, Voices from the Lake a Zoë Mc Pherson. Chybět nebude ani zástup českých a slovenských umělců, mezi nimiž jsou Petra Hermanová, Martyyna & Igor Lorok, Oliver Torr & Axonbody, and DOOM'D.

Info

Lunchmeat Festival 2023
25.–⁠30. 9. 2023
Praha
web festivalu

foto © Mizuki Nakeshu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace