Zprávy / Pozvánky

Na jednom břehu ve znamení šťastné třináctky

Na jednom břehu ve znamení šťastné třináctky

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 05.02.2015

Třináctka, fuj, tu nechci? Právě naopak, pro sikhy je třináctka šťastné číslo, a právě takový bude třináctý ročník nadžánrového festivalu Na jednom břehu. Letos festival chystá aperitiv ze země horkých pramenů, šamanů a pasoucích se zvířat, z Tuvy. Po deseti letech, 17. března 2015, se do Hradce Králové vrací Huun-Huur-Tu, zpěváci tradičního hrdelního zpěvu khoomei, tedy speciální vokální techniky, umožňující zpěvákům značně rozšířit svůj pěvecký rejstřík, a rozeznít tak své hrdlo i třemi tóny najednou. Huun-Huur-Tu používají nejen tento prastarý způsob, ale také se specializují na stovky let staré písně z tuvinské oblasti. Když na kapelu upozornil slavný fyzik Richard Feynman svého kamaráda, etnografa Teda Levina, asi netušil, že právě díky němu budou jednou Huun-Huur-Tu nahrávat s Frankem Zappou, Ry Cooderem, The Chieftains, Kronos Quartetem či Hazmat Modine. Kdo zavře oči, uslyší zpěv ptáků, dusot koní, ševelení větru či něžná slova muže vyprávějící o půvabech ženy i své země. Koncert se uskuteční ve spirituálním a akustickém prostředí kaple sv. Jana Nepomuckého od 19.30 hodin. Na vibrační frekvence sibiřských zpěváků z Tuvy Vás naladí i ochutnávka lantážních čajů od Poutníka.


V předletní době, tedy 30. května 2015, se již můžete opět těšit do Letního kina Širák. Festival Na jednom břehu představuje publiku hudební esa rozmanitých žánrů, s ohledem jak na dětské, tak i na náročné dospělé publikum.

Inteligentní humor, který si nebere servítky, one man show par excellence, to je nepochybně Jiří Schmitzer. Herec a svérázný písničkář vydal čtyři sólová alba i knižní sbírku textů, jeho nepředvídatelná vystoupení nikdy nenudí a možná i konečně dojde na proslavený song „Máte na to?“

Na vlně moderního bluegrassu, jazzu, country i popu proplujeme festivalovým odpolednem s jednou z nejtalentovanějších autorek a zpěvaček u nás, Šárkou Adámkovou, alias Sarah & The Adams. Spolu se svou doprovodnou kapelou tvořenou muzikanty známými z projektů Wabi & Ďáblovo stádo, Jany Kirschner, Lenky Dusilové či Radůzy, vydala Šárka na podzim minulého roku nové album s názvem Thank You.


Pro tancechtivé zazní svůdné errr v podání Voilà!, kteří úspěšně míchají retro s ozvěnami šansonu, swingu, reggae, jazzu a moderní hudby s nepopiratelnou dávkou francouzského šmrncu. Také Voilà! přivážejí Na jeden břeh zbrusu nové album, debut Décollage.

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude bezpochyby britská hvězda Dreadzone, pohybující se na scéně od roku 1993. Mix dubu, reggae, techna i rocku velmi rychle obsadil přední příčky hudebních žebříčků, Dreadzone nedlouho po založení zahajovali legendární festival Glastonbury a během dvaadvaceti let vydali jedenáct alb. Nejnovějším přírůstkem do diskografie je letos v lednu vydané EP Fire In the Dark. Energie jejich hudebního výrazu vyhranými lety jen nabírá na síle a pokud se potká se vstřícným publikem, třese se okolí v základech a voda se začne vařit!

Program druhé „chill out scény“ s podtitulem Local Heroes, dá letos poprvé v historii prostor i místním kapelám různorodých žánrů. Nominace a výběr skupin bude probíhat veřejným hlasováním webových stránkách a na sociální síti Facebook, kterého se mohou zúčastnit všichni diváci a spolurozhodnout, která z místních kapel zasvítí mezi hlavními hvězdami v Letním kině Širák.


Vyvrcholení druhé scény bude patřit neodmyslitelné legendě hradecké alternativy, kapele Dva. Folklór neexistujících národů s popem neeexistujících rádií, ale i ruské elektro s tříminutovým intrem. To vše je On a Ona, tedy Dva, nejúspěšnější česká kapela v zahraničí, zpívající neznámými jazyky, teprve čekajícími na vydání mluvnic a slovníků. Aktuální deska Nipomo patří mezi nejlepší tuzemské nahrávky roku 2014, kdo neslyšel Nipomo, jako by nebyl.

Doprovodná atmosféra stánků se světovou kuchyní, vinotékou, čajovnou, pivotékou a tržištěm domácích produktů dělá z festivalu oázu hudebního rozhledu a relaxace s bezpečným zázemím pro celou rodinu

Info

Na jednom břehu:
Huun-Huur-Tu
17. 3. 2015, Kaple sv. Jana Nepomuckého
Cena vstupenek od 230 Kč

Festival Na jednom břehu
30. 5. 2015, Letní kino Širák
Cena vstupenek od 250 Kč

www.najednombrehu.cz
www.hkpoint.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Sýček se vrací

redakce 16.09.2021

Nové zahnízdění Sýčka přineslo i obměněnou sestavu, která ale pořád frčí na krautrockový dálnici.

Pixies se vrátí do Prahy

redakce 15.09.2021

Historie Pixies je plná rozchodů, převratů a překvapení. Po více než třiceti letech vystupování a nahrávání Pixies zřejmě nalezli kýžený klid.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace