Zprávy / Festivalové

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce | Zprávy / Festivalové | 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který v sobotu 3. prosince proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka už v osmé edici. Jeho specifikem je především spojování nesourodých žánrů, generací a subkultur, které je nekonvenční i v době rozvolněných kategorií, a neotřelá selekce, kde se důvěrně známá jména potkávají s právě tak zajímavými outsidery.

Letošní ročník opět propojí vše od klasické hudby přes noise po trap. Úvodní blok představí kytaristu Tomáše Miku, který operuje na průsečíku mezi klasickou hudbou, moderním jazzem a volnou improvizací. Následující cyklus Čtyři písně pro soprán a bicí (2017) od skladatele Martina Kux Krála nabídne zhudebněné texty renesanční básnířky Alžběty Johany Vestonie. První zlom nastane se skupinou Di Prager Yidishe Kapelye, která hraje aktualizovaný a lehce punkově provedený klezmer. Poloimprovizovaná vystoupení kapely zpravidla nabírají na intenzitě a překlápí se do spontánního tanečního večírku. Jeho pozůstatky následně zcela rozloží improvizovaný noise tria Ruinu. Kytara a saxofon znějí v jejich podání zcela antimelodicky a vzniklou masu dále rozbíjejí pomocí diktafonů, k čemuž přispívá také specificky neškolená a intuitivní hra na bicí.

V dalším dramaturgickém skoku a vzácném setkání naváže Tomáš Vtípil, „výrobce hluku“, skladatel filmové a scénické hudby a performer, se zpěvačkou Monikou Načevou. Jejich společnému projektu dominuje zpěv Načevy, který následně Vtípil elektronicky doplňuje, obaluje a deformuje. Podobně výjimečné, byť v jiném patru věhlasu, bude vystoupení rappera Vratislava Parikrámy, jehož tvorbu výstižně popisuje označení „náboženský horor“. Program pak uzavře česko-ruská DJka Umresh se striktním a chladným EBM/industrialem.

Info

KovnaFest
3. 12. 2022 18:00
Punctum, Praha
Fb událost

foto © se svolením KovnaFestu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Berlínské CTM zveřejnilo první vlnu vystupujících

redakce 03.12.2023

Na přelomu ledna a února proběhne v Berlíně 25. ročník festivalu, který s tématem „Sustain“ zaplní prostory nejen Berghainu.

Sedm amerických thrashmetalových jmen na Brutal Assault

redakce 02.12.2023

Kapela Armored Saint přinese na BA svou kombinaci prvků klasického metalu se současnými vlivy vytvářející silný a progresivní zvuk.

Lunchmeat se vrací do Anežského kláštera

redakce 29.11.2023

All Above zve diváky, aby se nechali mezi mohutnými zdmi Anežského kláštera unášet na zvukovém polštáři.

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace