Zprávy / Pozvánky

Na pět dní do bývalých městských lázní (Editions of Light vol. II)

Na pět dní do bývalých městských lázní (Editions of Light vol. II)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.10.2015

Lunchmeat festival už šestým rokem předkládá českým divákům dávky toho nejzajímavějšího ze světové audiovizuální tvorby. Druhým ročníkem výstavy Editions of Light, pořádané tentokrát v podzemních prostorách funkcionalistické budovy na Bubenské 1, rozvíjí a akcentuje především svou vizuální dramaturgickou linii. Koncept výstavy tematicky čerpá přímo ze syrové atmosféry opuštěného lázeňského místa.

Oproti prvnímu česko-slovenského ročníku má expozice převážně zahraniční účast. Představuje umělce z Německa, Španělska, Turecka, Slovenska a Rakouska. Každé ze sedmi uměleckých děl se vztahuje k prostoru, a i přes rozdílné výrazové prostředky, se práce týkají společných motivů. Diváka výstavou vede zvolna gradující tematická linka, jejími nositeli jsou voda, ticho, světlo a tma. Návštěvník ji následuje od tiché hladiny v přízemí, až do hlučných hlubin budovy.

Stálým záměrem Lunchmeat festivalu je prezentovat díla svých hostů ve světových, či českých premiérách. V případě výstavy to platí hned u šesti tvůrců. Annika Hippler pracuje s elementem vody, jakožto nosným médiem paprsku laseru a jeho odrazu na stěnách. Pohyb hladiny evokuje také Alba G. Corral, jejíž něžná digitální projekce je ozvěnou osamělého prostoru. Obě autorky spojuje také práce s tichem a generovaným obrazem. Do klidné zóny expozice je zařazena rovněž aktualizovaná verze instalace Candase Sismana NoiseFloor. Candas videomappingem zpracovává zvukový záznam ticha, nahraný přímo v prostoru lázní. Zhmotněný akustický otisk vyřezaný do monolitického bloku animuje noisovým šumem a doprovází hlukovými ruchy. Dvěma českými zástupci jsou Petr Pufler se světelnou, fluidní instalací 1 + 1 = 1 a Michal Pustějovský se site specific konceptem, který algoritmem světelných projekcí rozehrává fragmenty vyprázdněného interiéru. S historií a duchem prostoru přímo komunikuje také instalace Andreje Boleslavského, situovaná v jednom z koridorů. Podtrhuje melancholii kdysi živého místa dialogem proměnlivého světla a nehybného bytí architektonických prvků budovy. Výstavu zdánlivě uzavírá Thomas Wagensommerer interaktivní site specific projekcí The Only Phase Of Impact Now, postavenou na bázi herního enginu. Divák má možnosti virtuálně vstoupit do jejího prostředí a výstavou dál pokračovat po digitálních cestách.


O Lunchmeat festivalu 2015:
Program Lunchmeat festivalu tvoří řada vzájemně provázaných obsahových bloků, z nichž každý je nedílnou součástí výsledného kompaktního celku. Součástí festivalu je vedle hlavního večera i speciální opening show, série tematických warm-upů (jejichž jednotlivé části představily čistě ženský lineup v čele s Paulou Temple, premiéru britského klubového inovátora Untolda v Brně a večer zaměřený na kontroverzní estetiku labelu PC Music), umělecká rezidence (letošní ročník je ve znamení unikátního spojení díla vizuálního experimentátora Roberta Seidela s britským elektronickým producentem Andy Stottem), site-specific mezinárodní výstava Editions of Light vol. II i množství doprovodných událostí konajících se napříč pražskou kulturní scénou – viz koprodukce s Experimentálním prostorem NoD při realizaci představení Ljós italského novomediálního kolektivu fuse* v pražském NoD.

Ve spolupráci s Německou ambasádou v Praze se napříč kompletní programovou skladbou Lunchmeat festivalu objevují umělci v rámci sekce prezentující současné německé audiovizuální tvůrce. V duchu svého manifestu a myšlenkového zacílení se festival snaží poskytovat také větší prostor umělkyním ženského pohlaví.

Info

Výstava Editions of Light vol. II zahájí 20. října. Lze ji vidět pouze ve večerních hodinách, od 18.00 do 23.00. Trvá do neděle 25. října. Komentovaná prohlídka proběhne 23. října od 19.00.

Lunchmeat Festival 2015
23. 10. 2015
Národní galerie – Veletržní palác, Praha
www.lunchmeat.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tom Holliston zahraje v Kaštanu

redakce 12.11.2019

Jeho písničky jsou udivující neokázalostí a prostotou, takže napoprvé posluchači ani “nedocvakne”, jak originální a pečlivě dynamicky vystavěné jsou.

Jeden obrat za druhým. Turnover v Praze.

redakce 12.11.2019

Nebyli by to Turnover, kdyby jejich novinka nepředstavovala další obrat: „Na tomhle albu jsme si víc než kdy dřív užívali krásu psaní populární hudby,“ popsal zpěvák Austin Getz.

Akustický šleh: Gwenifer Raymond podruhé u nás

redakce 11.11.2019

Její syrový zvuk a rychlá hra v lecčem připomene rané nahrávky od Johna Faheyho. Můžete se těšit na barvitou instrumentální hudbu, vracející zpátky v čase.

Od vzpomínek k současnosti. I Kaštan slaví 30 let svobody

redakce 11.11.2019

Sérií pořadů, vztahujících se ke kulatému výročí Listopadu 1989, se chce i klub Kaštan připojit k poděkování za třicet let svobodného fungování společnosti.

Dánští Efterklang se po šesti letech vracejí do Prahy

redakce 11.11.2019

Indie pop, indie rock, synthpop, elektornická hudba, dark wave nebo glitch – takto média definují styl této populární skupiny.

Vitalic přiveze na Flédu Kompromat

redakce 10.11.2019

Originální mix berlínského techna, postpunku a osmdesátkového synthpopu je výsledkem spolupráce s nekonvenční hudebnicí Rebekou Warrior.

NTS trio oslaví deset let své existence

redakce 10.11.2019

NTS trio (Nejtek, Tichý, Smetáček), to je volná improvizace i důmyslná kompozice, současná hudba, alternativní jazz rock, psychedelické plochy.

Herec Keifer Sutherland do Prahy přiveze své letošní album

redakce 10.11.2019

Srdcem alba Reckless & Me je country music, ale slyšíme na něm i vlivy folku, rocku, blues a jiných žánrů.

Soundtrack of Prague nejen o Pragerovi

redakce 09.11.2019

Projekt SPAM - Karel Gott Prager je volným útvarem, který bourá klišé kolem Karla Pragera a nastavuje jiný úhel pohledu na jeho odkaz a tvorbu. Dukla, ±0 i Vladimír 518.

Genot Centre a poslední Silent Night

redakce 08.11.2019

Zádušní mše za kvalitní spánek s Keithem Fullertonem Whitmanem aneb Genot Centre chystají poslední Silent Night.