Zprávy / Pozvánky

Na pět dní do bývalých městských lázní (Editions of Light vol. II)

Na pět dní do bývalých městských lázní (Editions of Light vol. II)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.10.2015

Lunchmeat festival už šestým rokem předkládá českým divákům dávky toho nejzajímavějšího ze světové audiovizuální tvorby. Druhým ročníkem výstavy Editions of Light, pořádané tentokrát v podzemních prostorách funkcionalistické budovy na Bubenské 1, rozvíjí a akcentuje především svou vizuální dramaturgickou linii. Koncept výstavy tematicky čerpá přímo ze syrové atmosféry opuštěného lázeňského místa.

Oproti prvnímu česko-slovenského ročníku má expozice převážně zahraniční účast. Představuje umělce z Německa, Španělska, Turecka, Slovenska a Rakouska. Každé ze sedmi uměleckých děl se vztahuje k prostoru, a i přes rozdílné výrazové prostředky, se práce týkají společných motivů. Diváka výstavou vede zvolna gradující tematická linka, jejími nositeli jsou voda, ticho, světlo a tma. Návštěvník ji následuje od tiché hladiny v přízemí, až do hlučných hlubin budovy.

Stálým záměrem Lunchmeat festivalu je prezentovat díla svých hostů ve světových, či českých premiérách. V případě výstavy to platí hned u šesti tvůrců. Annika Hippler pracuje s elementem vody, jakožto nosným médiem paprsku laseru a jeho odrazu na stěnách. Pohyb hladiny evokuje také Alba G. Corral, jejíž něžná digitální projekce je ozvěnou osamělého prostoru. Obě autorky spojuje také práce s tichem a generovaným obrazem. Do klidné zóny expozice je zařazena rovněž aktualizovaná verze instalace Candase Sismana NoiseFloor. Candas videomappingem zpracovává zvukový záznam ticha, nahraný přímo v prostoru lázní. Zhmotněný akustický otisk vyřezaný do monolitického bloku animuje noisovým šumem a doprovází hlukovými ruchy. Dvěma českými zástupci jsou Petr Pufler se světelnou, fluidní instalací 1 + 1 = 1 a Michal Pustějovský se site specific konceptem, který algoritmem světelných projekcí rozehrává fragmenty vyprázdněného interiéru. S historií a duchem prostoru přímo komunikuje také instalace Andreje Boleslavského, situovaná v jednom z koridorů. Podtrhuje melancholii kdysi živého místa dialogem proměnlivého světla a nehybného bytí architektonických prvků budovy. Výstavu zdánlivě uzavírá Thomas Wagensommerer interaktivní site specific projekcí The Only Phase Of Impact Now, postavenou na bázi herního enginu. Divák má možnosti virtuálně vstoupit do jejího prostředí a výstavou dál pokračovat po digitálních cestách.


O Lunchmeat festivalu 2015:
Program Lunchmeat festivalu tvoří řada vzájemně provázaných obsahových bloků, z nichž každý je nedílnou součástí výsledného kompaktního celku. Součástí festivalu je vedle hlavního večera i speciální opening show, série tematických warm-upů (jejichž jednotlivé části představily čistě ženský lineup v čele s Paulou Temple, premiéru britského klubového inovátora Untolda v Brně a večer zaměřený na kontroverzní estetiku labelu PC Music), umělecká rezidence (letošní ročník je ve znamení unikátního spojení díla vizuálního experimentátora Roberta Seidela s britským elektronickým producentem Andy Stottem), site-specific mezinárodní výstava Editions of Light vol. II i množství doprovodných událostí konajících se napříč pražskou kulturní scénou – viz koprodukce s Experimentálním prostorem NoD při realizaci představení Ljós italského novomediálního kolektivu fuse* v pražském NoD.

Ve spolupráci s Německou ambasádou v Praze se napříč kompletní programovou skladbou Lunchmeat festivalu objevují umělci v rámci sekce prezentující současné německé audiovizuální tvůrce. V duchu svého manifestu a myšlenkového zacílení se festival snaží poskytovat také větší prostor umělkyním ženského pohlaví.

Info

Výstava Editions of Light vol. II zahájí 20. října. Lze ji vidět pouze ve večerních hodinách, od 18.00 do 23.00. Trvá do neděle 25. října. Komentovaná prohlídka proběhne 23. října od 19.00.

Lunchmeat Festival 2015
23. 10. 2015
Národní galerie – Veletržní palác, Praha
www.lunchmeat.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů

redakce 15.05.2020

Kapely si zahrají opět s přítomným publikem a fanoušci budou znovu součástí živého koncertu přímo v klubu i online.

Woodkid překládá pražský koncert na listopad

redakce 08.05.2020

Woodkidova elektro-akustická hudba má široký záběr a on sám neskrývá, jak hodně ho ovlivnili Nick Drake.

Žižkov je Live poosmé

redakce 07.05.2020

V řadě už osmý Žižkov je Live přináší tým Žižkovské noci spolu s prostorem Punctum - Krásovka. Ten už od prvního streamu poskytuje azyl pro živé přenosy.