Zprávy / Festivalové

Na Spectaculare dorazí Janus Rasmussen

Na Spectaculare dorazí Janus Rasmussen

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.12.2021

Spectaculare festival uvítá 3. prosince Januse Rasmussena, v Rejkjavíku usazeného producenta a skladatele, který se proslavil jako polovina dua Kiasmos. Po boku Ólafura Arnaldse už v Paláci Akropolis hrál, tentokrát nicméně Rasmussen dorazí se sólovým materiálem, který je o něco přímočařejší a tanečnější, zachovává si ale tajemnost a epičnost. Se svou inteligentní elektronikou Janus Rasmussen nachází ideální mix mezi experimentem a chytlavostí. Druhým hostem večera bude německý producent Aparde, který dělá hudbu pro imaginární kluby.

Rasmussen se narodil na Faerských ostrovech, ve svých osmnácti se ale odstěhoval na Island. Do roku 2013 hrál s kapelou Bloodgroup a spolupracoval také s písničkářkou Guđriđ Hansdóttir v electropopovém projektu Byrta. S Ólafurem Arnaldsem tvoří pod hlavičkou Kiasmos od roku 2009 – vydávají na Erased Tapes a objeli spolu celý svět. Rasmussen dlouhé roky vyhledával spíše hudební spolupráce, v roce 2019 ale konečně debutoval i pod svým vlastním jménem. Album Vín vydané na německé značce Ki Records propojilo jeho záliby v akustických texturách a inovativním sound designu, nezrazuje ale ani jeho kořeny v technu. Od Vín vydal Rasmussen několik singlů, ten zatím poslední z loňského října Neyđ fanoušky překvapil použitím jeho vlastního vokálu. K zpěvu se islandský hudebník vrátil bezmála po dekádě od rozpadu Bloodgroup. V skladbě se organicky prolínají elementy popu a techna, což je možná předzvěst jeho budoucího směřování.

Jedním z remixérů skladeb z desky Vín byl i německý producent Aparde (vlastním jménem Paul Camillo Schroeder), který se na scéně pohybuje už víc než dekádu a také vydává pod hlavičkou Ki Records. Aparde si prošel rockovými kapelami, dělal elektronický ambient i moderní klasiku, nyní má ale nejblíže k elektronice a technu. Jeho nahrávky se objevily na značkách Stil vor Talent, Traum Schallplatten, Keller Record Label, Lenient Tales Recordings nebo zmíněných Ki Records, kteří se postarali o jeho desku Hands Rest z roku 2019. Na albu Aparde použil svůj vokál a posunul se více k písničkové tradici. Letos v květnu Aparde vydal EPčko Alliance, které je ve znamení návratu k přímočarému tanečnímu zvuku a také temnějším texturám.

Festival Spectaculare zve dále v prosinci na unikátní vystoupení amerického multiinstrumentalisty a skladatele Rafaela Antoniho Irisarriho do Planetária Praha či křest alba Řeka Lenky Dusilové 20. prosince na Nové scéně. Kromě koncertů nabídne Spectaculare také workshop Lukáše Turzy nebo filmové projekce snímku Laurent Garnier Off the Record a Joy Division v Bio Oko.

Info

Spectaculare:
Janus Rasmussen (fo) + Aparde (de)
3. 12. 2021 19:30
Palác Akropolis, Praha
web festivalu

foto © Eydís María Ólafsdóttir

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Vrací se Prague Death Mass

redakce 24.05.2023

Festival nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace