Zprávy / Pozvánky

Napříč žánry, soubory a generacemi (Festival Jazznění)

Napříč žánry, soubory a generacemi (Festival Jazznění)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.03.2016

Třetí březnový víkend proběhne na břevnovské scéně Unijazzu devátý ročník festivalu jazzové hudby. V jeho rámci se letos představí výjimeční tuzemští jazzmani a jazzmanky; jak už je na festivalu zvykem, vystoupí v neobvyklých sestavách a představí jedinečné žánrové fúze.

Letošní ročník zahájí svým sólovým recitálem výrazná postava českého moderního jazzu, klavírista Tomáš Sýkora. Charakteristickými prvky skladeb z jeho nového cyklu jsou písňová forma, úsporná a přehledná faktura klavírního partu, harmonická pestrost a výrazná melodická linka. Po něm se představí improvizační sdružení Tellemarkk. „Svou hudbou bez hranic, která se odehrává tady a teď, se před očima (či spíše ušima) posluchače rodí nová hudba, která využívá barev různých evropských, či mimoevropských nástrojů, jejich dosud neobvyklých kombinací a v neposlední řadě lidského hlasu,“ říká k hudbě souboru dramaturg festivalu Milan Jakeš. Návštěvníkům se soubor tentokrát představí ve speciální festivalové sestavě, namísto obvyklé Doroty Barové zahraje se souborem kontrabasista Jaromír Honzák.


Čtvrteční večer zakončí společné vystoupení dvou hudebních těles: smyčcového kvarteta Kvintesence Quartet a projektu E Converso. Nápad jejich spojení vznikl již v roce 2013, jeho uskutečnění se konečně podařilo naplánovat pro letošní jazzovou přehlídku v Kaštanu. Vůdčí osobnost skupiny E Converso, saxofonista Michal Wróblewski, formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující: „Ve své hudbě pracujeme s improvizací na všechny možné způsoby. Propojujeme vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace.“


Repertoár Michala Wróblewského, typický improvizací, se bude týkat i společného vystoupení s Kvintesence Quartet. Půjde o naprosto jedinečnou spolupráci osmi hudebníků, jejichž interakce bude vzájemně prostupovat oběma tělesy.

Druhý festivalový večer bude zasvěcen nejmladší nastupující jazzové generaci. Slovenská zpěvačka Sisa Fehérová s kytaristou Antonínem Dlapou zahrají vlastní autorský repertoár jejich společného projektu Fehero Rocher, tentokrát však v akustické, intimnější poloze. Písně jsou fúzí jazzu, soulu, alternativy a slovenského folklóru v provedení plném napětí, emocí a úžasné muzikálnosti. Tibor Žida, kytarista, zpěvák a skladatel romského původu, vyniká jedinečnou schopností propojovat hudební tradice s moderními, současnými vlivy, a to zcela svébytným způsobem. Jeho styl k posluchači promlouvá ryzí upřímností,pravdivostí, energií a dokonalým hudebním podáním. Na festivalu se představí společně se svými hudebními přáteli a celý večer bude završen společným jam session otevřeným pro všechny.

Sobotní večer zahájí svým vystoupením skupina TRIALOG III., která vykrystalizovala ze spolupráce tří znamenitých hudebníků (všech také vyučujících na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze). I přesto, že hudebníky dělí věkový rozdíl celé generace, tvoří zcela kompaktní ansámbl a produkují moderní jazz komorního charakteru, který svou náročností klade vysoké požadavky na nástrojovou virtuozitu všech hudebníků.

Festival uzavře profesionální český jazzový orchestr Concept Art Orchestra.

Specializuje se na interpretaci skladeb od českých současných skladatelů a díky rozmanitému repertoáru je hudebními kritiky označován jako orchestr na pomezí jazzu, world music a vážné hudby. Svým zaměřením se výrazně odlišuje od ostatních big bandů v České republice. Od roku 2014 je uměleckou vedoucí souboru Štěpánka Balcarová, která se mu věnuje téměř s mateřskou láskou a péčí.


Svou činností orchestr pomáhá českým skladatelům uvádět jejich díla na špičkové úrovni a díky časté spolupráci s Českým rozhlasem vzniká i kvalitní dokumentace soudobé big bandové tvorby.

Info

Jazznění
17.-19.3. 2016, Klub Kaštan, Praha
kastan.unijazz.cz/program

Vstupenky: jednodenní 150 Kč / permanentka 390 Kč / členové Unijazzu sleva 30%
Předprodej: vstupenková pokladna Kaštanu a čítárna Unijazzu (Jindřišská 5, Praha 1)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Groove Brno pokračuje jarní edicí

redakce 23.01.2022

V Metru vystoupí světové hvězdy Dean Brown, Victor Wooten, Dennis Chambers a Eric Marienthal.

Animal Collective v Praze

redakce 21.01.2022

Dlouhých jedenáct let. Tak dlouho trval návrat Animal Collective do MeetFactory.

Aries přijede poprvé do Prahy, Low Roar představí své křehké světy

redakce 20.01.2022

Do pražského Rock Café se vrací Low Roar s novou tajuplnou nahrávkou Maybe Tomorrow… A Aries pojede turné k druhé desce.

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace