Zprávy / Pozvánky

Napříč žánry, soubory a generacemi (Festival Jazznění)

Napříč žánry, soubory a generacemi (Festival Jazznění)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.03.2016

Třetí březnový víkend proběhne na břevnovské scéně Unijazzu devátý ročník festivalu jazzové hudby. V jeho rámci se letos představí výjimeční tuzemští jazzmani a jazzmanky; jak už je na festivalu zvykem, vystoupí v neobvyklých sestavách a představí jedinečné žánrové fúze.

Letošní ročník zahájí svým sólovým recitálem výrazná postava českého moderního jazzu, klavírista Tomáš Sýkora. Charakteristickými prvky skladeb z jeho nového cyklu jsou písňová forma, úsporná a přehledná faktura klavírního partu, harmonická pestrost a výrazná melodická linka. Po něm se představí improvizační sdružení Tellemarkk. „Svou hudbou bez hranic, která se odehrává tady a teď, se před očima (či spíše ušima) posluchače rodí nová hudba, která využívá barev různých evropských, či mimoevropských nástrojů, jejich dosud neobvyklých kombinací a v neposlední řadě lidského hlasu,“ říká k hudbě souboru dramaturg festivalu Milan Jakeš. Návštěvníkům se soubor tentokrát představí ve speciální festivalové sestavě, namísto obvyklé Doroty Barové zahraje se souborem kontrabasista Jaromír Honzák.


Čtvrteční večer zakončí společné vystoupení dvou hudebních těles: smyčcového kvarteta Kvintesence Quartet a projektu E Converso. Nápad jejich spojení vznikl již v roce 2013, jeho uskutečnění se konečně podařilo naplánovat pro letošní jazzovou přehlídku v Kaštanu. Vůdčí osobnost skupiny E Converso, saxofonista Michal Wróblewski, formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující: „Ve své hudbě pracujeme s improvizací na všechny možné způsoby. Propojujeme vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace.“


Repertoár Michala Wróblewského, typický improvizací, se bude týkat i společného vystoupení s Kvintesence Quartet. Půjde o naprosto jedinečnou spolupráci osmi hudebníků, jejichž interakce bude vzájemně prostupovat oběma tělesy.

Druhý festivalový večer bude zasvěcen nejmladší nastupující jazzové generaci. Slovenská zpěvačka Sisa Fehérová s kytaristou Antonínem Dlapou zahrají vlastní autorský repertoár jejich společného projektu Fehero Rocher, tentokrát však v akustické, intimnější poloze. Písně jsou fúzí jazzu, soulu, alternativy a slovenského folklóru v provedení plném napětí, emocí a úžasné muzikálnosti. Tibor Žida, kytarista, zpěvák a skladatel romského původu, vyniká jedinečnou schopností propojovat hudební tradice s moderními, současnými vlivy, a to zcela svébytným způsobem. Jeho styl k posluchači promlouvá ryzí upřímností,pravdivostí, energií a dokonalým hudebním podáním. Na festivalu se představí společně se svými hudebními přáteli a celý večer bude završen společným jam session otevřeným pro všechny.

Sobotní večer zahájí svým vystoupením skupina TRIALOG III., která vykrystalizovala ze spolupráce tří znamenitých hudebníků (všech také vyučujících na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze). I přesto, že hudebníky dělí věkový rozdíl celé generace, tvoří zcela kompaktní ansámbl a produkují moderní jazz komorního charakteru, který svou náročností klade vysoké požadavky na nástrojovou virtuozitu všech hudebníků.

Festival uzavře profesionální český jazzový orchestr Concept Art Orchestra.

Specializuje se na interpretaci skladeb od českých současných skladatelů a díky rozmanitému repertoáru je hudebními kritiky označován jako orchestr na pomezí jazzu, world music a vážné hudby. Svým zaměřením se výrazně odlišuje od ostatních big bandů v České republice. Od roku 2014 je uměleckou vedoucí souboru Štěpánka Balcarová, která se mu věnuje téměř s mateřskou láskou a péčí.


Svou činností orchestr pomáhá českým skladatelům uvádět jejich díla na špičkové úrovni a díky časté spolupráci s Českým rozhlasem vzniká i kvalitní dokumentace soudobé big bandové tvorby.

Info

Jazznění
17.-19.3. 2016, Klub Kaštan, Praha
kastan.unijazz.cz/program

Vstupenky: jednodenní 150 Kč / permanentka 390 Kč / členové Unijazzu sleva 30%
Předprodej: vstupenková pokladna Kaštanu a čítárna Unijazzu (Jindřišská 5, Praha 1)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Platforma GoodGood přichází se svým pop up rádiem

redakce 06.07.2020

Nová platforma GOODGOOD se představí jako Pop Up Radio. Na střeše Národního zemědělského muzea představí více než 30 dj’s a hudebníků napříč klubovou scénou.

Holky z viy a kluci z P/\STi to v Přístavu rozproudí

redakce 06.07.2020

Holky z viah poprvé zazpívají i zahrají nové písně z připravovaného alba. K příležitosti premiéry svého nekontrolovatelného řádění si přizvaly P/\ST.

Letiště X0X0 v Radosti a Přítomnosti

redakce 06.07.2020

Karnevalu jazzu, elektronické hudby a imerzivního divadla nejen s Tryptychem, E Converso či Marií Pravdou.

Šramlfest bude. S Ivou Bittovou.

Marek Čech 03.07.2020

Organizátoři Šramlfestu se rozhodli, že i přes omezení, způsobené koronavirovou krizí, se festival uskuteční.

Irská postpunková střela Fontaines D.C. poprvé v Praze

redakce 01.07.2020

Novinka nabízí stejně syrové a ostré texty, plné deziluze mladé generace čelící osobním i globálním problémům dospělého světa jako romanticky pochroumaný debut.

Billy Barman sa vracajú na pódiá

redakce 30.06.2020

Nosiče Zlatý vek sú hotové a Billy Barman ich nakoniec pokrstia koncertom skôr, ako sami predpokladali.

Palma a Něco Něco v Underdogs'

redakce 29.06.2020

Palma boří písničkářský mýtus o kytarovém či klávesovém doprovodu a svůj hlas balí do elektropopového hávu, ovšem bez zbytečných extravagancí.

Nový termín pro Kvelertak

redakce 29.06.2020

Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru byli organizátoři nuceni zrušit termín koncertu skupiny Kvelertak a nyní zveřejňují nové datum konání.

Kasárna Karlín oslaví třetí výročí

redakce 23.06.2020

Za tři roky navštívilo areál téměř 1 000 000 návštěvníků, proběhlo přes 900 akcí a stát díky spolku spravujícímu Kasárna ušetřil až 15 milionů Kč.

Lebanon a Kurvy Češi v Underdogs'

redakce 22.06.2020

Čekáš weird noise nebo guitar-techno a dostaneš disco a naopak. Improvizace je u Lebanon jediná jistota.