Zprávy / Pozvánky

Napříč žánry, soubory a generacemi (Festival Jazznění)

Napříč žánry, soubory a generacemi (Festival Jazznění)

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.03.2016

Třetí březnový víkend proběhne na břevnovské scéně Unijazzu devátý ročník festivalu jazzové hudby. V jeho rámci se letos představí výjimeční tuzemští jazzmani a jazzmanky; jak už je na festivalu zvykem, vystoupí v neobvyklých sestavách a představí jedinečné žánrové fúze.

Letošní ročník zahájí svým sólovým recitálem výrazná postava českého moderního jazzu, klavírista Tomáš Sýkora. Charakteristickými prvky skladeb z jeho nového cyklu jsou písňová forma, úsporná a přehledná faktura klavírního partu, harmonická pestrost a výrazná melodická linka. Po něm se představí improvizační sdružení Tellemarkk. „Svou hudbou bez hranic, která se odehrává tady a teď, se před očima (či spíše ušima) posluchače rodí nová hudba, která využívá barev různých evropských, či mimoevropských nástrojů, jejich dosud neobvyklých kombinací a v neposlední řadě lidského hlasu,“ říká k hudbě souboru dramaturg festivalu Milan Jakeš. Návštěvníkům se soubor tentokrát představí ve speciální festivalové sestavě, namísto obvyklé Doroty Barové zahraje se souborem kontrabasista Jaromír Honzák.


Čtvrteční večer zakončí společné vystoupení dvou hudebních těles: smyčcového kvarteta Kvintesence Quartet a projektu E Converso. Nápad jejich spojení vznikl již v roce 2013, jeho uskutečnění se konečně podařilo naplánovat pro letošní jazzovou přehlídku v Kaštanu. Vůdčí osobnost skupiny E Converso, saxofonista Michal Wróblewski, formaci charakterizuje jako žánrově otevřenou a nevázaně improvizující: „Ve své hudbě pracujeme s improvizací na všechny možné způsoby. Propojujeme vlivy newyorské downtown scény, současného evropského jazzu a volné improvizace.“


Repertoár Michala Wróblewského, typický improvizací, se bude týkat i společného vystoupení s Kvintesence Quartet. Půjde o naprosto jedinečnou spolupráci osmi hudebníků, jejichž interakce bude vzájemně prostupovat oběma tělesy.

Druhý festivalový večer bude zasvěcen nejmladší nastupující jazzové generaci. Slovenská zpěvačka Sisa Fehérová s kytaristou Antonínem Dlapou zahrají vlastní autorský repertoár jejich společného projektu Fehero Rocher, tentokrát však v akustické, intimnější poloze. Písně jsou fúzí jazzu, soulu, alternativy a slovenského folklóru v provedení plném napětí, emocí a úžasné muzikálnosti. Tibor Žida, kytarista, zpěvák a skladatel romského původu, vyniká jedinečnou schopností propojovat hudební tradice s moderními, současnými vlivy, a to zcela svébytným způsobem. Jeho styl k posluchači promlouvá ryzí upřímností,pravdivostí, energií a dokonalým hudebním podáním. Na festivalu se představí společně se svými hudebními přáteli a celý večer bude završen společným jam session otevřeným pro všechny.

Sobotní večer zahájí svým vystoupením skupina TRIALOG III., která vykrystalizovala ze spolupráce tří znamenitých hudebníků (všech také vyučujících na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze). I přesto, že hudebníky dělí věkový rozdíl celé generace, tvoří zcela kompaktní ansámbl a produkují moderní jazz komorního charakteru, který svou náročností klade vysoké požadavky na nástrojovou virtuozitu všech hudebníků.

Festival uzavře profesionální český jazzový orchestr Concept Art Orchestra.

Specializuje se na interpretaci skladeb od českých současných skladatelů a díky rozmanitému repertoáru je hudebními kritiky označován jako orchestr na pomezí jazzu, world music a vážné hudby. Svým zaměřením se výrazně odlišuje od ostatních big bandů v České republice. Od roku 2014 je uměleckou vedoucí souboru Štěpánka Balcarová, která se mu věnuje téměř s mateřskou láskou a péčí.


Svou činností orchestr pomáhá českým skladatelům uvádět jejich díla na špičkové úrovni a díky časté spolupráci s Českým rozhlasem vzniká i kvalitní dokumentace soudobé big bandové tvorby.

Info

Jazznění
17.-19.3. 2016, Klub Kaštan, Praha
kastan.unijazz.cz/program

Vstupenky: jednodenní 150 Kč / permanentka 390 Kč / členové Unijazzu sleva 30%
Předprodej: vstupenková pokladna Kaštanu a čítárna Unijazzu (Jindřišská 5, Praha 1)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Červencové koncerty Rachotu

redakce 04.07.2021

Itamar Borochov čerpá z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci newyorské hudební scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace