Zprávy / Pozvánky

Nedělní rituál s kajkami

Nedělní rituál s kajkami

redakce | Zprávy / Pozvánky | 11.10.2018

Těžko postižitelné uskupení Jednota tentokrát ve složení Letmo, Cáry mlhy a ][ doveze dvojici temně abstraktních až rituálních projektů z americké undergroundové scény.

Za seskupením Common Eider, King Eider stojí především Rob Fisk, dřívější člen Deerhoof či Six Organs of Admittance, rovněž i grafik a součást širšího hudebního undergroundu západního pobřeží USA: patří do okruhu lidí kolem Aquarius Records a Tumult a je činným ve stále existujícím all-star bandu Badgerlore, jenž kromě něj tvoří mj. také Liz Harris (Grouper), Pete Swanson (ex-Yellow Swans) nebo Tom Carter (Charalambides).

Jejich glaciální drone má silně pohanskou, ekologickou i anarchistickou symboliku. Je zakořeněn víc v akustickém zvuku než v tom elektronickém, nese až náznaky folkové hudby, ale celek je černý jak nejhlubší noc. Jejich inspirací je vedle milníků žánru jako Lustmord nebo Sunn O))) třeba právě Arvo Pärt nebo Dead Can Dance. Předchozí počiny byste našli na vydavatelstvích Root Strata, Pesanta Urfolk nebo jejich vlastních Caribou People, ale letošní novinky obstarají Cyclic Law a všudypřítomní Consouling Sounds.


Common Eider, King Eider se k nám vrací po dvou letech, kdy zahráli v netradičním prostředí Lechovického sklípku spolu s Gabrielem Salomanem. Letos je místo něj doprovodí Michael Anderson aka Drekka, jehož hudební aktivity sahají až do hloubi 80. let, přestože tento alias vznikl až v roce 1996. V obsáhlém archivu jeho nahrávek lze slyšet ozvěny rané kazetové industriální kultury, křehký domácký noise-folk nebo rozmáchlé zvukomalebné textury. A přestože jeho tvorba umí překvapit a zákeřně pocuchat, z většiny té nedávné vyzařují spíš až meditativní kvality či abstraktní nostalgie. Naživo se Drekka vyhýbá performanci v záři laptopu a místo toho se raději obklopuje přehršlí objektů, od zvonečků, odpadků až po kazeťáky a efektové pedály.

Info

Common Eider, King Eider (us) + Drekka (us)
14. 10. 2018 20:00
Punctum, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Asteroids Galaxy Tour s nejlepší deskou

redakce 17.06.2019

Se svým retro futuristickým nepředvídatelným zvukem si album rychle získalo fanoušky po celém světě a v mnoha zemích zaznamenaly úspěchy v hitparádách.

Do Prahy poprvé přijede Courtney Barnett

redakce 16.06.2019

Je to zpěvačka a písničkářka, která mísí pronikavé vidění světa s takřka devastujícím sebehodnocením.

Mucha a Houpací koně před Crossem

redakce 16.06.2019

Po akci Street Food Jam vystoupí před pražským Crossem dvě zásadní domácí kapely. Melancholičtí Houpací koně a Mucha.

Welshly Arms přijedou do Lucerny

redakce 16.06.2019

Welshly Arms protkávají alternativní rok gospelem a bluesovým feelingem. Koncertují od roku 2013 a projezdili mnoho koutů světa.

Kapely zahrají na počest Romka Hanzlíka

redakce 15.06.2019

Vzpomínkový den s názvem Romek´s not dead je na počest člověku, který výrazně ovlivnil českou alternativní hudební scénu posledních čtyřiceti let.

Billie Eilish přesouvá koncert

redakce 14.06.2019

Billie Eilish, kde vlastně bude hrát?

Pop-up s kuchařkami bez domova a Neviditelné

redakce 13.06.2019

Vnímavý snímek plný humoru, naděje a autentických hereckých výkonů ukazuje, že za každým „neviditelným“ člověkem stojí silný příběh.

DZ Deathrays a Black Lips v Kabinetu

redakce 13.06.2019

Australští DZ Deathrays přivezou do Kabinetu inzulinovou dávku léta, američtí Black Lips se opět vymknou kontrole.

Dan Boeckner dvakrát v MeetFactory

redakce 13.06.2019

Wolf Parade, Handsome Furs, Divine Fits, Operators. Dan Boeckner je nezastavitelný, což nyní dosvědčí hned dvěma koncerty.

Pan Koťátko alias Mr. Kitty v Chapeau Rouge

redakce 13.06.2019

Šikovný Texasan má dnes na kontě už sedm dlouhohrajících alb, tunu singlů i dalších remixů, podařilo se mu dobýt největší evropské festivaly.