Zprávy / Pozvánky

Negero znamená "silence is worse than war"

Negero znamená "silence is worse than war"

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.01.2013

Pokud bychom se měli chovat správně publicisticky a dostatečně vtipně, museli bychom říct, že Negero je nejlepší kapela u nás, kterou nikdo nezná. Ale taky můžeme slevit: nejlepší kapela u nás, kterou zná pohříchu málo lidí. Nebo: nejlepší alternativní kapela u nás, kterou zná jen pět alternativců. Ale to je možná příliš přísné, ostatně kdyby je znalo pět lidí, těžko by jeli do třech moravských měst šířit sokolovský hudební manifest. Co znamená „negero“? To nemáme ani páru.

Negero není žádná alternativa pro alternativu, žádná zavinutá hračka pro věčné geeky. Jen montuje hudbu napříč žánry až příliš osobitě a odvážně a potenciální fanoušky by snad zajímal nějaký její „výsek“, s celkem už mají problém. Navzdory tomu kapela vyhrála v roce 2005 Malou alternativu (v konkurenci kapel jako První hoře nebo Pavilon M2), čili soutěž pořádanou Unijazzem, která měla vždycky dobré ucho na slibné a originální skupiny (z vítězů namátkou Sledě, živé sledě, Skrytý půvab byrokracie, Lu nebo Gaffa), i když nemá žádný „rádiový“ nebo komerční dosah. Bavíme se o jiném sportu, o jiném hřišti. Bavíme se o tom, že když už hudební ceny, Negero by bylo zajímavé tak pro Vinylu. Tečka.

Rok na to, 2006, Negero natáčí první desku s názvem Zero Nothing Zero Nothing Everything, kterou jen potvrzují odhad zasvěcených. Výkřik MusciZone nebyl ojedinělý: „Jestliže jsem už začal pomalu lámat hůl nad tím, že by pojem česká alternativa mohla (krom některých zasloužilých a stále kvalitních zavedených spolků) přinést něco pořádného a nového, chápejte, pořádného, aby se vám to fakt vrylo do podvědomí, vyrvalo mi Neĝero tu hůl hodně prudce z ruky.“ Ale ze Sokolova kamkoliv jinde to zůstalo pořád stejně daleko.

O pět let později se připomínají nahrávkou Silence Is Worse Than War (2011), kterou si opět vydávají ve vlastní režii, ale vzápětí přichází Piper Records, že album vydali na vinylu v limitované edici (2012). Negero na ní rozvíjejí svůj neučesaný, neurvalý rukopis, ale zároveň se nevzdávají písniček, jakkoliv pomuchlaných. „Muzika Negero vždycky mířila k ještě vzdálenějším zdrojům, sedmdesátkovým potemníkům hudebního androše, aniž by se tam nějak zaklínila, pocit stíhá pocit, ale neuchopitelnost je ta hlavní kotva. Hlavním nástrojem zůstávají klávesy, a zpěv, ještě barevnější zvuk dává vyniknout nesouměřitelnému mixu psychedelie, světové nelíbezné alternativy, šansonovému kabaretu, noiseu, art-punku i post-hardcore, divoký post-jazzrock stále umí balady a písňová schémata jsou vzdálená jako vzpomínka na dětství.“ (Diycore)

Pokud bychom se měli chovat správně publicisticky a dostatečně vtipně, museli bychom říci, že Negero je nejlepší kapela u nás, kterou jste ještě neměli možnost vidět. Tři večery na třech různých místech a může být všechno jinak. Silence is war.

Negero microtour:
24. 1. 2013 – Boro, Brno
25. 1. 2013 – Plan B, Ostrava
26. 1. 2013 – Africa, Bruntál

Odkazy:
www.bandzone.cz/negero
www.negero.bandcamp.com
www.piperrecords.cz
www.boro-klub.cz
www.facebook.com/PlanBHardcoreCafe
www.africapub.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Letní Letná znovu s Tranzistorem

redakce 23.08.2019

V rámci prtažského festivalu Letní Letná představí už tuto neděli hudební label Tranzistor svou revue v tanečním duchu.

Beatbox a hudební extáze indických romů

redakce 23.08.2019

Fenomén pouštního blues, reprezentovaný Tinariwen a dalšími, patřil k nejsilnějším africkým trendům poslední dekády.

Wreck and Reference na Sedmičce

redakce 22.08.2019

Kalifornská dvojice Ignat Frege a Felix Skinner aka Wreck and Reference se vrací do Prahy. Podpoří je domácí Kult Masek.

PAF na konci léta u Ostopovic

redakce 22.08.2019

PAF na konci léta, pátý ročník hudebního bienále, proběhne tradičně u lesa pod oblouky nikdy nedostavěné dálnice.

Noise rockové duo HTRK ve Fuchs2

redakce 21.08.2019

Australské noise rockové duo HTRK se po osmi letech vrací do Prahy. Jonnine Standish a Nigel Yang představí novou desku.

Mary Lattimore živě doplní Julia Kent

redakce 19.08.2019

Harfistka Mary Lattimore a kanadská cellistka Julia Kent vystoupí v Paláci Akropilis v rámci série Music Infinity.

Carnival Youth se vrací nejen do Čech

redakce 19.08.2019

Pobaltští indie rockeři Carnival Youth se po dvou letech vrací nejen do Čech, ale taky na Slovensko. I s novou deskou.

Fuchs2 zahajuje novou sezónu

redakce 19.08.2019

V první polovině září zahajuje svou novou sezonu prostor Fuchs2 a konečně otevře v jednu noc všechny tři stage.

První Red Mode Fest v Kabinetu

redakce 18.08.2019

První ročník Red Mode Festu zaměřený na stoner rock, postrock a psychedilický rock se uskuteční v Kabinetu Múz.

Berlínské duo Lea Porcelain v Praze

redakce 18.08.2019

Dvojice Lea Porcelain kombinuje postpunk, indie rock a garage rock a výsledné spojení pokrývá vrstvou melancholie.