Zprávy / Pozvánky

Negero znamená "silence is worse than war"

Negero znamená "silence is worse than war"

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.01.2013

Pokud bychom se měli chovat správně publicisticky a dostatečně vtipně, museli bychom říct, že Negero je nejlepší kapela u nás, kterou nikdo nezná. Ale taky můžeme slevit: nejlepší kapela u nás, kterou zná pohříchu málo lidí. Nebo: nejlepší alternativní kapela u nás, kterou zná jen pět alternativců. Ale to je možná příliš přísné, ostatně kdyby je znalo pět lidí, těžko by jeli do třech moravských měst šířit sokolovský hudební manifest. Co znamená „negero“? To nemáme ani páru.

Negero není žádná alternativa pro alternativu, žádná zavinutá hračka pro věčné geeky. Jen montuje hudbu napříč žánry až příliš osobitě a odvážně a potenciální fanoušky by snad zajímal nějaký její „výsek“, s celkem už mají problém. Navzdory tomu kapela vyhrála v roce 2005 Malou alternativu (v konkurenci kapel jako První hoře nebo Pavilon M2), čili soutěž pořádanou Unijazzem, která měla vždycky dobré ucho na slibné a originální skupiny (z vítězů namátkou Sledě, živé sledě, Skrytý půvab byrokracie, Lu nebo Gaffa), i když nemá žádný „rádiový“ nebo komerční dosah. Bavíme se o jiném sportu, o jiném hřišti. Bavíme se o tom, že když už hudební ceny, Negero by bylo zajímavé tak pro Vinylu. Tečka.

Rok na to, 2006, Negero natáčí první desku s názvem Zero Nothing Zero Nothing Everything, kterou jen potvrzují odhad zasvěcených. Výkřik MusciZone nebyl ojedinělý: „Jestliže jsem už začal pomalu lámat hůl nad tím, že by pojem česká alternativa mohla (krom některých zasloužilých a stále kvalitních zavedených spolků) přinést něco pořádného a nového, chápejte, pořádného, aby se vám to fakt vrylo do podvědomí, vyrvalo mi Neĝero tu hůl hodně prudce z ruky.“ Ale ze Sokolova kamkoliv jinde to zůstalo pořád stejně daleko.

O pět let později se připomínají nahrávkou Silence Is Worse Than War (2011), kterou si opět vydávají ve vlastní režii, ale vzápětí přichází Piper Records, že album vydali na vinylu v limitované edici (2012). Negero na ní rozvíjejí svůj neučesaný, neurvalý rukopis, ale zároveň se nevzdávají písniček, jakkoliv pomuchlaných. „Muzika Negero vždycky mířila k ještě vzdálenějším zdrojům, sedmdesátkovým potemníkům hudebního androše, aniž by se tam nějak zaklínila, pocit stíhá pocit, ale neuchopitelnost je ta hlavní kotva. Hlavním nástrojem zůstávají klávesy, a zpěv, ještě barevnější zvuk dává vyniknout nesouměřitelnému mixu psychedelie, světové nelíbezné alternativy, šansonovému kabaretu, noiseu, art-punku i post-hardcore, divoký post-jazzrock stále umí balady a písňová schémata jsou vzdálená jako vzpomínka na dětství.“ (Diycore)

Pokud bychom se měli chovat správně publicisticky a dostatečně vtipně, museli bychom říci, že Negero je nejlepší kapela u nás, kterou jste ještě neměli možnost vidět. Tři večery na třech různých místech a může být všechno jinak. Silence is war.

Negero microtour:
24. 1. 2013 – Boro, Brno
25. 1. 2013 – Plan B, Ostrava
26. 1. 2013 – Africa, Bruntál

Odkazy:
www.bandzone.cz/negero
www.negero.bandcamp.com
www.piperrecords.cz
www.boro-klub.cz
www.facebook.com/PlanBHardcoreCafe
www.africapub.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hackedepicciotto po dvou letech v Praze

redakce 10.12.2019

Do Prahy se vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto. Vezou novinkové album The Current.

Producent Griz a jeho živý future funk se vrací do Prahy

redakce 10.12.2019

Detroitský umělec se proslavil energickými koncerty, kde kombinuje živý zvuk saxofonu s EDM produkcí a odlehčenou funkovou flow.

Vzpomínky i čerstvý vítr: The Subways

redakce 09.12.2019

Trojice The Subways slaví patnáct let od vydání debutového alba Young for Eternity. Do Brna i Prahy přivezou i nové skladby.

Belgrado přivezou do Prahy svůj inovativní postpunk

redakce 08.12.2019

Dva Venezuelané, Brit a Polka v čele, takové je složení v Barceloně usazeného postpunkového kvartetu Belgrado.

Bombay Bicycle Club přijedou poprvé do České republiky

redakce 08.12.2019

Celé album je o naději a obnovení, o tom nalézt bezpečí v tom, co vám přináší pohodlí, v tom co nejvíc milujete.

Zakládající člen Pink Floyd Nick Mason se vrátí do Prahy

redakce 08.12.2019

Kapela si pro nadcházející turné připravila i nový program, který bude ale stále založen na raných písních Pink Floyd.

Stormzy v Praze, jde do většího

redakce 06.12.2019

Stormzy se stal vůbec prvním britským rapperem, který headlinoval hlavní stage legendárního festivalu Glastonbury.

Veľryba 52 Hertz Whale sa vynorila a zhlboka nadýchla

redakce 06.12.2019

Priamočiara pieseň sa nesie vo vodách postpunku a figurujú v nej nástroje, ktoré kapela dosiaľ na nahrávkach nevyužívala.

Bára Zmeková chystá vánoční koncert a vydává vinyl

redakce 06.12.2019

Písničkářka Bára Zmeková, autorka letošního, kritiky a veřejností výborně přijatého alba Lunaves, si na závěr roku připravila speciální koncert.

Australská rockerka Tash Sultana poprvé v Praze

redakce 05.12.2019

Tash Sultana s hudbou začala ve třech letech, kdy se zamilovala do své první kytary, pak díky koncertování procestovala celý svět.