Zprávy / Pozvánky

Neil Michael Hagerty poprvé v Praze

Neil Michael Hagerty poprvé v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.05.2016

Vůbec poprvé přijíždí do Prahy kytarista a zpěvák Neil Michael Hagerty, bez přehánění legenda amerického undergroundu 90tých let. Rodák z Baltimore, někdejší člen Pussy Galore a frontman Royal Trux právě vydává u labelu Drag City po několikaleté odmlce úplně novou desku pojmenovanou Denver. Jeho evropské turné má jedinou zastávku v Čechách - ve čtvrtek 26.května na strahovské Sedmičce. Doprovodí ho plzeňští Climatizado a připojí se i americko-italská čtveřice Death Index.

Neil Michael Hagerty byl v polovině 80tých let členem washingtonských noise-rock'n'rollových Pussy Galore, kam ho přizval Jon Spencer. Surový zvuk Hagertyho kytary patří k poznávacím znakům téhle divoké formace. Hraní v Pussy Gallore se ale pro Hagertyho prý postupně stalo víc prací než radostí, a tak se svojí přítelkyní Jennifer Herrema souběžně rozjel kapelu Royal Trux. Talentovaný a fotogenický páreček přesídlil do San Franciska a krátce na to se stal jednou z nejvýraznějších kapel amerického undergroundu své doby. Od rozháraných lo-fi začátků a hraní po barech se Royal Trux docela rychle vypracovali k vyprodaným klubům a melodičtějšímu, i když pořád dost syrovému zvuku, jako na desce Cats & Dogs z roku 1993. Krátce na to zaklepal na dveře major label Virgin a položil na stůl milionovou smlouvu, což se zjevně stalo v rámci korporátního honu za "novou Nirvanou". Kapela si mohla dovolit vlastní studio, hrála jí MTV, Jennifer se stala tváří kampaně Calvin Klein.


Stále častěji také prosakovaly zprávy o drogových a jiných excesech spojených s Royal Trux. Po dvou deskách se s majorem rozkmotřili a vrátili se do stáje labelu Drag City, který kdysi pomáhali rozjet. Následovalo několik dalších desek, v roce 2001 ale Royal Trux dorazili na konec cesty - Hegerty a Herrema se rozešli a každý utekl ke svým projektům, Neil Hagerty mimo jiné do kapely Weird War se členy spřízněných Make Up i k produkování jiných muzikantů (např. Bill Callahan). Odklon od klasického písničkového modelu představovaly postupně všechny Hagertyho následující desky, včetně těch pod hlavičkou Howling Hex. Na nich svobodně žongloval s žánry i s formou a pomalu se přesouval do kategorie skvělých muzikantů-experimentátorů/dobrovolných outsiderů...


Vloni se ale stalo něco, co nikdo nečekal a co sám Hegerty léta rezolutně odmítal: Royal Trux ohlásili reunion. V čele s dvojicí Hagerty a Herrema odehrály několik vyprodaných koncertů, další mají naplánované na letošek. I úplně nová Hagertyho sólovka Denver, pojmenovaná podle coloradského města, kde se Hagerty usídlil a jehož reálie se objevují v textech nových skladeb, naznačuje obrat směrem ke srozumitelnosti – spojení noise, bluesových kořenů a psychedelie se subžánrem mexické hudby norteňo tady funguje perfektně. A pamětníky může až dojmout, že některé nové Hagertyho skladby zní jako vytržené ze starých desek Royal Trux.

Death Index jsou svým způsobem superkapela. Vznikla ze spolupráce zpěváka Carsona Coxe z postpunkových Merchandise (4AD) a Marco Rapisarda, jedné z klíčových persón italské hardocoreové scény. Rytmiku naživo obstarávají muzikanti se zkušeností s hraním v Some Girls a Crocodiles Debutové bezejmenné album vyšlo letos na Deathwish Inc. Z něj je jasné, že Death Index budou i naživo lahůdka pro fanoušky The Birthday Party i Girls Against Boys. Harcovníci českých klubových pódií, plzeňští Climatizado, se vloni po několikaleté pauze vrátili na scénu. Jejich zřídkavá živá vystoupení jsou pověstná stručností a vysokou koncentrací energie. Tahle "nejhlasitější bluesová kapela ve Střední Evropě" před pár dny uveřejnila 3 nové songy, stvrzující jejich formu.

Info

Neil Michael Hagerty and the The Howling Hex (us)
Support: Death Index (us/it) + Climatizado
26. 5. 2016 19:00
Klub 007 Strahov, Praha
Vstupné: 250,- s rezervací / 300,- na místě

www.facebook.com/events/975099905915783
www.facebook.com/klub007strahov

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Japonské eposy, matematika a prog: Jednota uvádí projekt Poil Ueda

redakce 27.09.2021

Progově velkolepé plochy i mathová rozlámanost, syrovost lidové hudby i sofistikovanost: to je projekt PoiL Ueda, který se představí v Punctu.

Underdogs' slaví páté narozeniny

redakce 27.09.2021

Akce se uskuteční na dvou pódiích se vystřídá široké hudební spektrum tuzemských i zahraničních vystupujících.

Alune Wade zve na africké „rychlé občerstvení“

redakce 26.09.2021

Nenechejme se zmást názvem Alunova nadnárodního sexteta African Fast Food. Pokud už jméno kapely něco symbolizuje, tak rychlost, se kterou hudba dokáže posluchače nadchnout.

Jednota představí japonskou skladatelku Ichiko Aoba

redakce 24.09.2021

Výjimečný úkaz japonské scény se představí v komorním prostoru pražského Puncta v rámci série Jednota.

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace