Zprávy

Nejen hudbou je živ návštěvník Colours of Ostrava

Nejen hudbou je živ návštěvník Colours of Ostrava

redakce | Zprávy | 25.04.2014

Nejen hudbou je živ návštěvník na festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 17. do 20. července v industriálních Dolních Vítkovicích nedaleko centra Ostravy. Dokazuje to bohatá nabídka workshopů, diskusí, filmových projekcí, výtvarných aktivit a především divadel. „Návštěvníci se mohou těšit jak na přední české herecké osobnosti, tak i na současné žánry - nový cirkus, tanec, pohybové divadlo a improvizaci,“ uvádí dramaturg Jiří Moravčík. Diváci tak uvidí nejnovější představení DNA Divadla Bolka Polívky s Bolkem Polívkou a Annou Polívkovou. Dále Souboj gigantů, neboli improvizační souboj členů pražského divadla Sklep a brněnského Komediografu za účasti takových herců jako Tomáš Hanák, Pavel Liška, Milan Šteindler, Tomáš Matonoha, David Vávra, Josef Polášek nebo Marek Daniel. Přední soubor nového cirkusu Cirk La Putyka přiveze představení Risk plné akrobacie na trampolíně, cyr wheelu, létajících nožů, šipek, živé hudby i projekcí. Oceňované představení One Step Before the Fall souborů Spitfire Company a Damúza spojí tanečnici Markétou Vacovskou s živou hudbou a zpěvem Lenky Dusilové. Legendární improvizační divadlo VOSTO5 se v Ostravě představí se Soubojem Titánků. Kromě divadla VOSTO5 všechna představení kvůli rekonstrukci dolu Hlubina proběhnou v prostoru multifunkčního sálu Gong, kam si bude možné již od 28. dubna podobně jako loni vzhledem k omezené kapacitě koupit za malý poplatek rezervaci místa.

Nová komedie s autobiografickými prvky DNA, která má premiéru 18. června 2014 v Divadle Bolka Polívky, je plná gagů, klaunských a divadelních výstupů a efektů, typické improvizace i charakteristického humoru Bolka Polívky, který půvabně osvěžuje jeho dcera Anna Polívková. Divadelní zpracování generačního střetu otce a dcery, kde ON a ONA prožívají všední satiru života. Jako herečtí kolegové společně tráví čas v šatně a sem tam si odběhnou na scénu. DNA zde představuje tři významy: DNA je šroubovice genetických informací, nositel dědičnosti mezi otcem a dcerou. Dna, to je také choroba, která se táhne celým životem a občas ho v nejnevhodnější okamžik ovlivní. A jsou tu i jiná dna. Chvilky, na které se snažíme zapomenout, ale nedaří se nám a připomínáme si je. Dna osobní, vztahová i existenční.

V Souboji gigantů si to rozdá pražská besídka divadla Sklep ve své největší síle s brněnským divadlem Komediograf v nejlepším obsazení. Půjde o velmi přátelský a tvrdě nelítostný souboj o divákovu bránici. Neopakovatelný, nekompromisní a výjimečně třaskavý souboj humoru, o jehož vítězi nerozhodne nikdo jiný než diváci.


Přední soubor nového cirkusu Cirk La Putyka připravil představení Risk jako svůj první projekt s mezinárodním obsazením - diváci uvidí akrobacii na trampolíně, cyr wheelu, létající nože, šipky, živou hudbu i projekce. Tvůrci se snaží zodpovědět na otázky jako: „Může existovat závislost na risku? Kdo z vás risk v životě záměrně vyhledává a kdo se s riskantním momentem setkal náhodně? Kdo z něho má strach? Co se stane s člověkem, když dojde na určitou hranu?“ Představení Risk je esencí fantazie a svobody pohybu v omezení, plné kontrastů, barev a emocí.


Multižánrový projekt One Step Before the Fall uskupení Spitfire Company a Damúza tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Na jevišti se hypnotická hlasová a zvuková vlna v podání zpěvačky Lenky Dusilové a silový tanec Markéty Vacovské v jediném momentu střetávají uprostřed boxerské arény. Představení je věnováno Muhammadu Alimu a všem bojovníkům kolem nás.


Divadlo Vosto5 přiveze na Colours of Ostrava představení Souboj Titánků, které mělo premiéru loni. Jeho děj tvůrci přibližují slovy: „Lidstvo se ocitlo na kraji totálního kolapsu… Dlouhý čas vládla rovnováha, ale síly zla začaly převažovat... Sobectví, lež a jejich věrná sestra nenávist tlačí na jazýčky vah… Lidstvo je zoufalé, trapné a banální... Bohové již nemohou déle mlčet... Olymp je příjemné místo na lelkování, jenže čas od času se zkrátka musí začít míchat do lidských záležitostí, mají to koneckonců v popisu práce... Ta chvíle nastala. Začíná souboj Titánků! Ale nejdřív... nejdřív se bohové musí poradit!“

Celkově program Colours of Ostrava nabídne přes 200 programových bodů na minimálně dvanácti open-air i krytých scénách. Kromě koncertů a divadel také workshopy, filmy, diskuse, performance či výtvarné aktivity. Místem konání se stane již potřetí industriální areál Dolních Vítkovic, který opět oživí výtvarné a světelné instalace, nově zde vznikne WTF (What the Fashion) Market and Art zóna s designovými stánky a streetartovými umělci. Návštěvníci se opět setkají s oblíbenými Drive stage, Full Moon stage, Busking stage, velkoplošnou projekcí u haly Gong nebo vinárnou v betonovém bunkru. Pro veřejnost a odborníky je určena mezinárodní hudební konference zahrnující showcase českých kapel Czech Music Crossroads. Před samotnými Colours v úterý a ve středu proběhne Festival v ulicích, tradiční doprovodný program s bohatou nabídkou koncertů, pouličních muzikantů, divadel, hudebních stánků nebo aktivit pro děti zdarma.

Info

Colours of Ostrava 2014
17.-20. července 2014
Ostrava

www.colours.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #31: Sect

redakce 18.09.2019

Americký all star hardcore projekt Sect letos vydal novou desku a namíchal i jednatřicáté porkračování Mooncloudu.

Doom, křest i elektronika v Kabinetu

redakce 18.09.2019

Melodické doom duo Year of the Cobra, domácí tíha Nikander, křest desky Dětí deště i americké elektronické trio v Kabinetu.

Generace 89 zavzpomíná v La Fabrice

redakce 18.09.2019

Na koncertu k 30. výročí festivalu Polsko-československé solidarity zahrají Tata Bojs, Katarzia, Hańba! a Lao Che.

YouTopia ponúka celkom nový festivalový zážitok

redakce 18.09.2019

Nechajte sa vlákať do tých zvláštnejších zákutí internetu.

Slut hlásí návrat po 20 letech

redakce 17.09.2019

Zbrusu nový singl Keep Going jako příslib nového studiového alba, jež by Slut chtěli vydat v roce 2020. Návrat po dvaceti letech.

Povodí Ohře mají nový singl i klip

redakce 17.09.2019

Kluci od Povodí Ohře se po roce vracejí s čerstvým krmivem pro jehly gramofonů. Nový singl Rakovina doplňují videoklipem.

Dunaj představují klip k nové písni Kapka

redakce 17.09.2019

Legendární kapela Dunaj zavítá do Paláce Akropolis. Vlny alternativního rocku zde rozproudí už dnes.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Full Moon #101 – Hit the road, Jack!

redakce 16.09.2019

Spisovatel na titulní straně hudebního magazínu? Beatnici byli obecně velkými hudebními fanoušky, Téma s Jackem Kerouacem v hlavní roli zabírá více než čtvrtinu nového čísla.