Zprávy / Festivalové

Nejlepší český festival v Rumunsku: Banát

Nejlepší český festival v Rumunsku: Banát

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.04.2016

Festival Banát si už našel místo na české festivalové mapě, přesto ho budete hledat velmi těžko. Koná se tisíc kilometrů od Prahy, v rumunském Banátu. Právě mnohonárodnostní Banát je i územím početné české komunity, která zde od roku 1823 žije v šesti ryze českých vesnicích. I v letošním roce se Banát promění na svátek české kultury a na konci srpna (17. 8. - 21. 8. 2016) zde vystoupí třeba Zrní, Vladimír Merta, Jalbkoň, Lucie Redlová, Prouza, Never Sol a mnoho dalších.

Totální izolace v horách nad Dunajem dokázala téměř dvě stě let udržet českou kulturu v takovém stavu, v jakém na začátku devatenáctého století z Čech odešla kvůli vidině slibů. Ty měl na svědomí uherský podnikatel Magyarly. Sliboval hory a doly, oboje Češi po náročné cestě na ručně vyrobených vorech po Dunaji nalezli. Ovšem ve zcela jiné realitě. Po třech letech Magyarlymu skončil kontrakt s vládou a nechal Čechy v horách o rozloze Libereckého kraje zcela napospas svému osudu. Krajané si tak vybudovali vesnice a díky nedostupnosti těchto osad, izolovaní od zbytku Rumunska, se starali v horách jen sami o sebe. Až po popravě rumunského diktátora Ceausesca, se otevřely nejen hranice a přístup do této oblasti, ale především konečně nové možnosti pro krajany. Kvůli obrovské nezaměstnanosti, uzavření dolů a pádu zemědělství, krajané hledají částečně záchranu v turistickém ruchu, téměř každé stavení nabízí možnost nahlédnout do nevšedního života místních, přespat, pobavit se a zažít tak neopakovatelné zážitky ze společného shledání.

"Právě rozvoj šetrného cestovního ruchu je jednou z mála možností, jak místním obyvatelům dát možnost vydělat. Průměrný plat v této oblasti je něco pod čtyři tisíce českých korun, spotřební ceny jsou podobné jako u nás. Když se pak u místních ubytují dva turisté na týden, mají jen za přespání dva a půl tisíce, něco utratí za stravu a suvenýry," přibližuje turistickou a ekonomickou situaci Štěpán Slaný, pořadatel banátského festivalu.

Právě i díky rozvoji turistického ruchu se začal konat tento festival, u jehož zrodu stála organizace Člověk v tísni. Tu vystřídali v posledních čtyřech letech kluci z eibentálské hospody "U Medvěda", kteří tak stojí na prahu nového hudebního dobrodružství. Na trochu jiný festival organizátoři lákají společným autobusovým svozem, kdy v každém jede minimálně jedna kapela.


Během pětidenního výletu, máte možnost zažít výlet na Dunaj, jeho soutěsky Kazana a unikátní jeskynní systém Ponicova, nasát nevšední život ve vesnici a sblížit se s místními, nebo dokonce u nich bydlet. "Snažíme se dělat dost věcí trochu jinak než ostatní festivaly, každý účastník zde musí souznít s místní atmosférou, nemůže čekat, že na něj budou čekat všude přítomné informace, ty si v případě zájmu prostě musí sehnat. Zná rozpis kapel a ví v kolik odjíždí autobus do České republiky. Čekají ho tak čtyři dny skvělé hudby, místního jídla a pálenky," dodává Štěpán. Čtyřdenní pobyt není jen o hudbě, ta se často stává i okrajovou záležitostí. Čím dál častěji se stává, že lidé jen korzují dlouhou vesnicí, povídají si s místními, nasávají dávné příběhy našich krajanů, degustují, nebo poznávají krásnou přírodu českého Banátu.

V letošním roce se opět rozšíří počet scén, vedle hlavního pódia Ujbányja, to je pak především odpolední hraní přímo v hospodě "U Medvěda". Návštěvníci mohou navštívit i kulturní dům, kde bude v akci deset divadelních souborů a mnoho přednášek. Vedle hlavního pódia se pak vyčistily i dvě hornické vily, kde se navazuje na kulturní dům, zde je možnost shlédnout dokumenty a další přednášky. V nočních hodinách pak funguje pro tance chtivé účastníky i elektrostage.


Do pořádání festivalu na konci světa je zapojena téměř celá vesnice, právě její obyvatelé zajišťují všechny služby a tím si mohou zajímavě přivydělat ke svému skromnému rodinnému rozpočtu. Bez reklam, bez signálu, sudové kempové sprchy, kadibudky a především tisíci kilometrové síto, které se vydají překonat jen ti, kteří po tom opravdu touží. "Pro místní je to vždy největší událost roku, díky izolovanosti vesnice se obyvatelé nemohou často setkat s krajany z Čech. Na událost se připravuje celá vesnice, je krásné vidět, jak festival ji v dobrém změnil, všude se pečlivě uklízí, připravují se suvenýry, děti nacvičují vystoupení na folklórní vystoupení," vypráví Honza Duben. Právě pro děti je zaměřená i materiálně finanční sbírka, v níž se angažují téměř všichni návštěvníci festivalu.

To však není všechno, skvělá je i kompletní, trochu alternativně učesaná dramaturgie celé akce pod taktovkou Ondřeje Ježka z OTK. Letos se návštěvníci mohou těšit na Zrní, Vladimíra Mertu, Živé kvety, Lucii Redlovou, Jablkoň, Prouzu, Never Sol, Vasilův Rubáš a dalších dvacet českých kapel a dokonce i několik divadelních souborů - divadlo Kubrt, Krabice, Slovosledi, Demago apod. Novinkou bude i rumunský filmový festival One World, jenž bude po Bukurešti druhým oficiálním festivalovým místem a bude zaměřen především na místní tvorbu.

Součástí festivalu je i folklórní vystoupení krajanských souborů z českých vesnic Banátu a Srbska, školní divadla, výstavy fotografií, promítání dokumentů. Pětidenní hudební putování vyjde jeho návštěvníky na tři a půl tisíce korun (vstupenky lze objednat na webu festivalu). V ceně je cesta autobusem, vstupenka a kempovné. Při banátských cenách piva (25 Kč výborná dvanáctka, za stejnou cenu je domácí, dvakrát pálená, slivovice) a skvělém zážitku vyjde na více než rozumnou cenu. A pozor, kapacita festivalu je omezena necelou tisícovkou návštěvníků, u kterých již v posledních letech funguje věrnostní systém. "Vesnice ani festival není nafukovací, kapacita je na hraně tisícovky návštěvníků, dále to již nepustíme, akci a atmosféru by to ztratilo, místa však ještě jsou, tak pospěšte," láka Štěpán.

Info

Festival Banát 2016
17. - 21. 8. 2016
Eibenthal, Mehedinti, Rumunsko

www.facebook.com/events/1459942220946988
www.facebook.com/festivalbanat
www.festivalbanat.cz

Foto © Vlastimil Vojźek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Le Guess Who? kompletuje soupisku

redakce 17.09.2021

Holandský festival Le Guess Who? do svého programu přihazuje hned sedmdesát nových jmen.

Colours of Ostrava 2022 potvrzují další kapely z celého světa

redakce 15.09.2021

Festival přidává například radikální newyorskou raperku Princess Nokia, geniální japonskou jazzovou pianistku Hiromi nebo malijskou zpěvačku Fatoumata Diawara.

Jazz Goes to Town proběhne v půlce října

redakce 15.09.2021

Tři světově proslulí improvizátoři, velký orchestr, dvě premiéry napsané přímo pro festival a jeden z nejslavnějších evropských skladatelů soudobé hudby.

Co nabídne letošní festival Film a architektura?

redakce 14.09.2021

Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury.

Festival Spectaculare představí zajímavosti z alternativní scény

redakce 14.09.2021

Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace