Zprávy

Nejlepší festivaly Chorvatska: Od párty na pláži k psychedelickým experimentům

Nejlepší festivaly Chorvatska: Od párty na pláži k psychedelickým experimentům

komerční článek | Zprávy | 15.03.2022

Kdo nejezdil do Jugošky na dovolenou, jako by nebyl. Zatímco desetitisíce Čechů sem po léta vyráželo na nejznámější pláže, na jiných místech Chorvatska pomalu rostlo nadějné hudební podhoubí. Dnes patří Chorvatsko mezi země s věhlasnými festivaly a především silnou elektronickou scénou.

Jak do Chorvatska? Pokud se nechcete vydat po vlastní ose autem, zkuste Chorvatsko letecky. Letiště najdete ve všech velkých městech, jako jsou Záhřeb, Split a Zadar, i blízko oblíbených letovisek (Rijeka, Brač, Pula…). Do několika z nich navíc létají nízkonákladové aerolinky, takže se jedná o docela levnou a hlavně rychlou alternativu autobusů.

Hvězda mezi festivaly

Nejznámějším a největším festivalem v Chorvatsku je čtyřdenní InMusic v Záhřebu, který se koná na konci června. Byl několikrát zařazený do prestižních žebříčků nejlepších festivalů světa, přičemž line-upu kralují hlavně britské a americké kytarovky. Letos přivítá skoro už legendární The Killers nebo Nicka Cavea & The Bad Seeds. Pro fanoušky tvrdší muziky budou hlavním lákadlem kalifornští Deftones. V minulosti tady hostovali třeba The Cure, Arctic Monkeys nebo Sonic Youth. Festivalový areál se nachází na ostrově uprostřed jezera Jarun, což mu dodává na nezaměnitelné atmosféře, i když se koná ve vnitrozemí.

Elektronická planeta Tisno

Společenské změny s koncem války na Balkáně daly vzniknout silné elektronické a techno scéně s legendárními raving parties, především pak v hlavním městě Záhřebu. Párty se později kvůli turistům postupně začaly přesouvat na atraktivnější místa při pobřeží, čímž se sice vytratila undergroundová kultura, ale přitáhla do Chorvatska i velká DJ jména.

Chorvatsko a párty na pláži už k sobě dnes tak nějak patří. Masivní popularitě se těší pláž Zrće na ostrově Pag, kde každoročně probíhá Festival Sonus. I když večírky se tady konají celé léto, během těchto pěti dní se místo promění v balkánskou Ibizu. Tančit nonstop můžete ve čtyřech propojených open air klubech a festival láká na zvučná jména techno a house scény, namátkou třeba Amelii Lens, Borise Brejchu, Carla Coxe nebo Bena Klocka.

Sonus ale není zdaleka jediným svátkem elektronické hudby. Víc alternativy nabízí červencový Love International u městečka Tisno (rovněž na pobřeží), na který navazuje týdenní párty festivalu Suncé Beat ve stejné lokalitě. Ten se zaměřuje spíš na house, disco a funk. Letos Suncé Beat headlinuje americká DJka The Blessed Madonna, kterou možná budete znát pod jejím bývalým pseudonymem The Black Madonna.

Tisno si za svou vedlejší destinaci vybral také slavný nizozemský Dekmantel Festival, který zde pořádá speciální edici Dekmantel Selectors – malý festival pro 2 500 lidí, který láká na méně známé DJ talenty a intimní atmosféru na pobřeží Jaderského moře. Koná se na konci srpna.

Bažina psychedelie

Srpen je dedikovaný i příznivcům psychedelie. Experimentální festival Momento Demento se koná na nádherném místě na řece Mrežnici a patří mezi vizuálně nejpropracovanější akce Evropy. Odehrává se na třech stagích s tajemnými jmény The Hive, The Swamp a The Seed. Šest dní tady vás přenese do mikrosvěta rozmanité hudby, inovativních instalací a workshopů.

Info

foto © unsplash

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Irena & Vojtěch Havlovi se chystají na Le Guess Who?

redakce 04.10.2022

Pestrou tvorbu manželů je dodnes těžké, ne-li nemožné, zařadit do nějaké škatulky. Na jejich vystoupení láká festival videem od nezávislého filmaře, fotografa a zvukového umělce Vincenta Moona.

Kabinet Records ve Fuchsu podruhé

redakce 04.10.2022

Díky přátelským vztahům vznikl i nápad přivézt selekci toho nejzajímavějšího z Kabinet Records do Prahy a uspořádat další koncert.

Gaahls Wyrd, Saor a Gaerea, lahodná chuť temnoty

redakce 04.10.2022

Přijede ikona Gaahl (ex-Gorgoroth, Wardruna ad.) se svou kapelou v doprovodu skotských Saor a nabušených Portugalců Gaerea.

Fomo podle post-hudby

redakce 03.10.2022

Pražské elektropopové duo post-hudba čekají nabité tři měsíce: nejdřív singl, pak koncerty, a z kraje roku 2023 i nové album.

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

PSH na Nekonečném turné

redakce 03.10.2022

Po úspěchu PSH Nekonečný příběh v kinech přicházejí tvůrci se společnou Nekonečnou tour filmu a koncertu kapely.

Online kasino žádné bonusy

komerční článek 03.10.2022

Na veškerou činnost těchto platforem dohlíží v souladu s platnou legislativou Ministerstvo financí ČR.

Nylon Jail oslaví dekádu na Cargo Gallery

redakce 02.10.2022

Nylon Jail oslaví dekádu existence vystoupením na Cargo Gallery, koncertem také kapela oficiálně nastartuje Hithit projekt.

Pavel Klusák a GOTT v Divadle Archa

redakce 01.10.2022

Archa bude hostit multižánrový večer s bestsellerem Pavla Klusáka GOTT.

Lenka Dusilová s big bandem Cotatcha Orchestra

redakce 01.10.2022

Na koncertě v Brně zazní nové skladby, které jsou výsledkem společné tvorby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace