Zprávy

Nejlepší festivaly Chorvatska: Od párty na pláži k psychedelickým experimentům

Nejlepší festivaly Chorvatska: Od párty na pláži k psychedelickým experimentům

komerční článek | Zprávy | 15.03.2022

Kdo nejezdil do Jugošky na dovolenou, jako by nebyl. Zatímco desetitisíce Čechů sem po léta vyráželo na nejznámější pláže, na jiných místech Chorvatska pomalu rostlo nadějné hudební podhoubí. Dnes patří Chorvatsko mezi země s věhlasnými festivaly a především silnou elektronickou scénou.

Jak do Chorvatska? Pokud se nechcete vydat po vlastní ose autem, zkuste Chorvatsko letecky. Letiště najdete ve všech velkých městech, jako jsou Záhřeb, Split a Zadar, i blízko oblíbených letovisek (Rijeka, Brač, Pula…). Do několika z nich navíc létají nízkonákladové aerolinky, takže se jedná o docela levnou a hlavně rychlou alternativu autobusů.

Hvězda mezi festivaly

Nejznámějším a největším festivalem v Chorvatsku je čtyřdenní InMusic v Záhřebu, který se koná na konci června. Byl několikrát zařazený do prestižních žebříčků nejlepších festivalů světa, přičemž line-upu kralují hlavně britské a americké kytarovky. Letos přivítá skoro už legendární The Killers nebo Nicka Cavea & The Bad Seeds. Pro fanoušky tvrdší muziky budou hlavním lákadlem kalifornští Deftones. V minulosti tady hostovali třeba The Cure, Arctic Monkeys nebo Sonic Youth. Festivalový areál se nachází na ostrově uprostřed jezera Jarun, což mu dodává na nezaměnitelné atmosféře, i když se koná ve vnitrozemí.

Elektronická planeta Tisno

Společenské změny s koncem války na Balkáně daly vzniknout silné elektronické a techno scéně s legendárními raving parties, především pak v hlavním městě Záhřebu. Párty se později kvůli turistům postupně začaly přesouvat na atraktivnější místa při pobřeží, čímž se sice vytratila undergroundová kultura, ale přitáhla do Chorvatska i velká DJ jména.

Chorvatsko a párty na pláži už k sobě dnes tak nějak patří. Masivní popularitě se těší pláž Zrće na ostrově Pag, kde každoročně probíhá Festival Sonus. I když večírky se tady konají celé léto, během těchto pěti dní se místo promění v balkánskou Ibizu. Tančit nonstop můžete ve čtyřech propojených open air klubech a festival láká na zvučná jména techno a house scény, namátkou třeba Amelii Lens, Borise Brejchu, Carla Coxe nebo Bena Klocka.

Sonus ale není zdaleka jediným svátkem elektronické hudby. Víc alternativy nabízí červencový Love International u městečka Tisno (rovněž na pobřeží), na který navazuje týdenní párty festivalu Suncé Beat ve stejné lokalitě. Ten se zaměřuje spíš na house, disco a funk. Letos Suncé Beat headlinuje americká DJka The Blessed Madonna, kterou možná budete znát pod jejím bývalým pseudonymem The Black Madonna.

Tisno si za svou vedlejší destinaci vybral také slavný nizozemský Dekmantel Festival, který zde pořádá speciální edici Dekmantel Selectors – malý festival pro 2 500 lidí, který láká na méně známé DJ talenty a intimní atmosféru na pobřeží Jaderského moře. Koná se na konci srpna.

Bažina psychedelie

Srpen je dedikovaný i příznivcům psychedelie. Experimentální festival Momento Demento se koná na nádherném místě na řece Mrežnici a patří mezi vizuálně nejpropracovanější akce Evropy. Odehrává se na třech stagích s tajemnými jmény The Hive, The Swamp a The Seed. Šest dní tady vás přenese do mikrosvěta rozmanité hudby, inovativních instalací a workshopů.

Info

foto © unsplash

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Metropolis s hudbou Giorgia Morodera v kině Aero

redakce 10.06.2023

Dnes již Moroderova verze platí za kult a fascinuje coby audiovizuální remix kanonické filmové klasiky.

Berlínský festival Heroines of Sound má silný line-up

redakce 09.06.2023

Letošní ročník se tematicky zaměřuje na mikrotonalitu, noise a drone music, a představí se na něm přes čtyřicet umělkyň z dvaceti různých zemí.

Top RoofTop fest, Flamengo Madhouse Express

redakce 09.06.2023

Pražské Madhouse Express doprovodí retro vizualizace liquid light show tvůrčí skupiny Weird Visuals.

Kafka Band, Kafkův stud

redakce 08.06.2023

Kafka Band se chystají uzavřít trilogii alb inspirovaných dílem spisovatele Franze Kafky. První singl z nové nahrávky kapely se jmenuje Shame - Stud.

PJ Harvey se vrací, Kovacs představí v Praze novou desku

redakce 08.06.2023

Kovacs našla vlastní pevnou půdu pod nohami a kreativní svobodu. A má zcela pod kontrolou vše od skládání hudby, přes kostýmy, po podobu stage i výrazné masky.

Half Moon Run vydávají nové album

redakce 08.06.2023

Písně stvořené během pandemie s sebou nesou úzkosti té doby, současně ale popisují potřebu naděje.

Nová deska ruindistralistů Decent Ruins

redakce 07.06.2023

Postapokalyptický okultismus se sráží s obrazy ze zaprášených koutů rozbitých mozků a vytváří tak něco temně hlubokého a upřímně rozsekaného.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Do Szigetu zbývají dva měsíce

redakce 07.06.2023

Skvělou zprávou je, že v programu letošního Szigetu najdeme vedle světových hvězd jako Billie Eilish nebo David Guetta i zástupce česko-slovenské scény.

Spořící bankovní účty nabízí vysoké úroky

komerční článek 07.06.2023

Hudební sezóna je před námi a že se letos opravdu můžeme těšit na řadu koncertů i festivalů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace