Zprávy / Pozvánky

Nejlepší klezmer na světě - The Klezmatics v Akropoli

Nejlepší klezmer na světě - The Klezmatics v Akropoli

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.10.2016

The Klezmatics hrají vzrušující, v židovství zakořeněnou hudbu 21. století v aranžmá a složení, které kombinuje židovskou identitu a mystiku se současným postmoderním estetičnem. Od roku 1986 oslavují extatickou povahu židovské hudby tvorbou, která se stává divokou, spirituální, hloubavou a taneční. Jsou známí jako nejnápaditější a nejdobrodružnější klezmer skupina na světě.

Kapela vznikla v newyorské East Village. V různých obdobích v ní hráli například trumpetista Frank London, houslistky Lisa Gutkin a Alicia Svigals či klarinetisté David Krakauer a Margot Leverett. Své první album nazvané Shvaygn = toyt kapela vydala roku 1989. Později následovala řada dalších alb.

Klezmatics mají jeden z nejdivočejších přístupů ke klezmeru. Přestože jejich hudba je silně ovlivněna nahrávkami Abe Ellsteina a Dave Tarrase, jejich texty komentují nejrůznější politické a sociální otázky. Klezmatics patří mezi skupiny, které mají radikální židovské kořeny."

Původní členové Klezmatics - Dave Lindsay (baskytara), Rob Chavez (klarinet), Alicia Svigals (housle) - byli přijati na základě inzerátu ve Village Voice v roce 1985. Trumpetista Frank London se připojil ke kapele brzy poté. Během několika týdnů se skupina rozšířila o Lorina Sklamberga (zpěv, akordeon), Margot Leverett (klarinet) a Davida Lichta (bicí).


Zpočátku vystupovali pod názvem "Hortzeplotz," ale brzy se přejmenovali na Klezmatics. Za téměř 30 let své existence skupina prošla celou řadou personálních změn. Vždy si ale udržovala dobrodružného ducha a objevovala nové přístupy k dědictví klezmer hudby. V roce 2007 Klezmatics získali díky nahrávce Wonder Wheel cenu Grammy za nejlepší světové hudební album. The Klezmatics se vrací do Prahy a to tentokrát v rámci turné k 30. výročí existence kapely

Info

The Klezmatics (USA)
26.10.2016 19:30, Palác Akropolis, Praha
klezmatics.com
Facebook Event

vstupenky za 350,- Kč - přízemí / 400,- Kč - balkon si můžete objednat na emailu: objednavka@jmw.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Podzimní Pulz klubové scény

redakce 27.09.2022

Pulz odstartoval letos v březnu a v prostorách Paláce Akropolis už stihl nabídnout umělce jako Badfocus, Arleta, Miss Petty a další žhavá jména tuzemské klubové scény.

Audiovizuální večer v Plato

redakce 26.09.2022

Jak zní současný globální folk, když se neutápí ve formální nostalgii? Co je to městský folk a jak funguje v online prostředí?

Jedno mávnutí řas, a za námi jsou léta... Gregor Hildebrandt v Kunsthalle

redakce 24.09.2022

Jejím cílem je v Praze představit příběh Hildebrandtova života a umění, pohybující se mezi vlastní tvorbou a berlínskou výtvarně-hudební scénou.

Integrity. Underdogs'.

redakce 23.09.2022

Integrity kombinují rychlý a úderný hardcore/punk s těžkotonážním metalem a trashem, ale i industriální elektronikou.

Zásadní mládí / Essential Youth v DOX+

redakce 23.09.2022

Světové orchestrální premiéry mladých evropských skladatelů v Praze.

Moonshye a Ladbuch v Klubovně

redakce 21.09.2022

Písně pro své debutové album Curtain of the Moon napsala slezská zpěvačka, skladatelka a kytaristka Moonshye z většiny v polské Lodži.

Vinyla vyráží do regionů

redakce 20.09.2022

Dvojnásobné množství koncertů oproti loňskému roku u příležitosti právě zahájeného XII. ročníku kurátorují pořadatelé hudebních cen Vinyla.

Ukrajinští Love’n’Joy v Crossu

redakce 20.09.2022

Ukrajinská indierocková a neo-psychedelická kapela **Love’n’Joy** si v posledních letech s úspěchem budovala renomé na evropské scéně.

Šelest uvede v Ankali Julianu Huxtable nebo hvězdu labelu Nyege Nyege

redakce 18.09.2022

Za mixážním pultem se v Ankali představí umělecká ikona, která spolupracovala například se Sophie a Björk, vystupovala v newyorské galerii umění, vydala sbírku básní a esejů.

Mezinárodní festival krátkých filmů Brno16 se blíží

redakce 17.09.2022

I letošní říjen přinese do Brna ty nejlepší krátké filmy, které v současnosti vznikají. 63. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů BRNO16 proběhne v Kině Art a Kině CIT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace