Zprávy / Pozvánky

Nejznámější kapela v zahraničí (vedle UJD a DVA)? Čankišou.

Nejznámější kapela v zahraničí (vedle UJD a DVA)? Čankišou.

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.02.2013

Málokterá česká kapela se prosadila v zahraničí tak jako Čankišou. Brněnští zástupci lidu Čanki roztancovali publikum od Pakistánu přes Borneo až po Réunion a není pochyb, že pražské Rock Café nebude 21. února výjimkou. Leda by přišli jen Eskymáci. A možná ani ti by neodešli na rybí trhy.

Ani čtrnáct let na scéně neubírá tomuto originálnímu etnoguláši nic na chuti, spíše naopak. Vždyť v předloňském roce vydaná pátá řadová deska s názvem Faÿt se umístila na 10. místě prestižního žebříčku World Music Charts Europe. A největší kritická kapacita v oboru u nás, Jiří Moravčík, o ní napsala: „Čankišou dokopávají do tance přímočarou nátlakovou energií, hrají world music pro lidi, kteří netuší, co to je, a daří se jim vtisknout prolínání Balkánu, Středomoří, latiny, funky a hardcore smysl, i tehdy, když vám je spousta momentů povědomá: z mládí, z nedávné minulosti i odjinud. Pozornost na sebe strhává kytara Martina Krajíčka (také mandolína s ukulele) na snad úplně všechny způsoby, odsekávající mocná dechová sekce propukající ve spontánní sóla jednotlivců, sytý šamanický hlas Karla Heřmana (dokonce jódlující), násobený hutným mužským sborem, a samosebou rytmici: Zdeněk a Jan Klukovi. Zatímco otec neodsedá od bicí soupravy, syn ji střídá s djembé, tarabukou (darbouka), ntamani (talking drum) nebo džbánem ghatam.“

Pokud jste je do této chvíle nespatřili na vlastní oči, možná jste je zaslechli na soundtracku filmu Vladimíra Morávka Nuda v Brně nebo Blízko nebe Dana Svátka. Nicméně jejich live vystoupení v sobě mají takovou dávku šílenství a energie, že si budete zpocené čelo otírat ještě druhý den. Kromě majestátního frontmana Karla Heřmana, majitele hlasu, při kterém praskají skleničky na baru, se můžete těšit na exotické nástroje a divokou směs arabských, afrických, indických či balkánských rytmů. Pokud vás ničí mrazy a sníh, neváhejte. Špička tuzemské world music zahřeje rychleji než slivovice.

Odkazy:
www.rockcafe.cz
www.cankisou.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články