Zprávy / Pozvánky

Němé filmové lahůdky s originální živou hudbou i hudba k siréně

Němé filmové lahůdky s originální živou hudbou i hudba k siréně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.08.2020

Mimořádný program nabídne Orchestr Berg poslední srpnový večer v rámci své 20. sezóny v sále DOX+. Výběr němých filmů významných avantgardních tvůrců, jakými jsou Man Ray nebo Maya Deren, doprovodí živá originální hudba, která vznikla speciálně pro tyto snímky na míru. To vše místo původně ohlášeného programu, který se přesouvá na rok 2021.

Ani na druhý pokus do Prahy nedorazí norská zpěvačka Berit Opheim, která měla původně s Orchestrem Berg vystoupit v březnu na zahajovacím koncertě letošní 20. narozeninové sezóny. Po návratu domů by ji totiž čekala povinná karanténa. Místo hudby inspirované norským folklórem tak Orchestr Berg nově nabízí lahůdky nejen pro milovníky filmu. Výběr pozoruhodných krátkometrážních němých snímků významných avantgardních tvůrců, jakými jsou Man Ray a Maya Deren doplní hříčka Hände, jediné filmové dílo pozoruhodné Američanky Stelly F. Simon. Ke všem filmům vznikla na objednávku Orchestru Berg originální nová hudba, a to v rámci projektu Cinegoga, který v letech 2009-2016 organizoval Orchestr Berg společně se Židovským muzeem v Praze. Vedle českých skladatelů Matouše Hejla, Jiřího Lukeše a Tomáše Reindla představí i mladého polského skladatele Jacka Sotomského.

Například slavný film Meshes of the Afternoon, považovaný za iniciační a zároveň nejvýznamnější dílo druhé americké avantgardy, natočila Maya Deren se svým tehdejším manželem Alexanderem Hammidem, který ji zaučoval do tajů filmařského řemesla. Nebyl to nikdo jiný než český fotograf a kameraman Alexander Hackenschmied, který již ve 30. letech 20. století v Praze organizoval projekce avantgardních filmů. Představil tak u nás mimo jiné filmové dílo Mana Raye, jehož snímek Emak bakia je na programu večera v DOXu také. V něm se kromě skulptur Pabla Picassa objevují i zajímaví protagonisté, například jedna ze stěžejních osobností pařížské bohémy, Rayova múza 20. let Alice Prin, známá jako Kiki de Montparnasse.

Pátrání po nových způsobech setkávání současné hudby se současným posluchačem je pro Orchestr Berg typické. Projekt Hudba k siréně se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už často ani nevnímáme. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. Volně přístupné polední akce fungují jako skvělé osvěžení uprostřed všedního dne. Celkem vznikne unikátní katalog dvaceti nových českých skladeb, jejichž součástí je znějící siréna.

Seirénes je název nové skladby Tomáše Reindla, která ve světové premiéře zazní na zahradě Studia Alta v areálu pražské Invalidovny. Její součástí je i živě znějící mechanická siréna umístěná na blízkém činžáku – její zvuk je v místě koncertu skutečně impozantní. Název skladby odkazuje na řecké pojmenování kouzelných pěvkyň z antické mytologie, které daly jméno původně hudebnímu nástroji, jenž dnes využíváme především jako signalizační prostředek.

Info

Orchestr Berg:
Man Ray, Maya Deren & Stella
31. 8. 2020 19:30
DOX+, Praha
fb událost

Hudba k siréně
2. 9. 2020 11:50
Studio Alta, Praha
fb událost

foto © Kazimierz Zdzieblo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pád Vladimira 518

redakce 20.07.2021

Plátna, malby a kresby. Audiovizuální sekvence, textové citace, objekty a pády jednoho Idiota.

Žižkovské letovisko, letní scéna

redakce 13.07.2021

V Atriu na Žižkově se právě otevřela letní scéna Žižkovské letovisko.

Underdogs' na dvorku

redakce 12.07.2021

Doba ještě není vnitřním akcím nakloněná, a tak se v Underdogs' rozhodli na léto přesunout scénu ze suterénu ven.

Osobní osobně: Dodie a Aurora se představí v Praze

redakce 12.07.2021

Fource oznámili dvě zpěvačky, které přivezou na přelomu zimy a jara příštího roku.

Gojira přijede do Prahy

redakce 09.07.2021

Nespočet ocenění, aktivistická činnost v oblasti ekologie, životního prostředí a lidských práv a také kapela, která za poslední dekádu přivedla metalovou hudbu k renesanci.

Genot Centre se vrací živě i křtivě

redakce 08.07.2021

Pražský kolektiv se po pandemické pauze vrací do Divadla Archa s čtvrtou edicí své nové koncertní série. A bude se křtít.

Axela Thesleffa v Dolních Vítkovicích

redakce 08.07.2021

Festival Colours of Ostrava uvede finského producenta Axela Thesleffa v rámci série Hotspot na tajném místě Dolních Vítkovic.

Fource přivezou Tate McRae i Michaela Malarkeyho

redakce 07.07.2021

Na svém kontě má dva oceňované projekty i zápis v žebříčku 30 pod 30 magazínu Forbes.

Oslava narozenin Rachotu

redakce 06.07.2021

Organizátoři s potěšením oznamují, že se jim letos přes veškeré těžkosti nakonec podařilo shromáždit ty nejlepší možné gratulanty. The Young Gods? I další.

Červencové koncerty Rachotu

redakce 04.07.2021

Itamar Borochov čerpá z geograficky pestrého odkazu svých předků a stejně jako on dokázal svůj talent plně rozvinout v tvrdé konkurenci newyorské hudební scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace