Zprávy / Pozvánky

Němé filmové lahůdky s originální živou hudbou i hudba k siréně

Němé filmové lahůdky s originální živou hudbou i hudba k siréně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.08.2020

Mimořádný program nabídne Orchestr Berg poslední srpnový večer v rámci své 20. sezóny v sále DOX+. Výběr němých filmů významných avantgardních tvůrců, jakými jsou Man Ray nebo Maya Deren, doprovodí živá originální hudba, která vznikla speciálně pro tyto snímky na míru. To vše místo původně ohlášeného programu, který se přesouvá na rok 2021.

Ani na druhý pokus do Prahy nedorazí norská zpěvačka Berit Opheim, která měla původně s Orchestrem Berg vystoupit v březnu na zahajovacím koncertě letošní 20. narozeninové sezóny. Po návratu domů by ji totiž čekala povinná karanténa. Místo hudby inspirované norským folklórem tak Orchestr Berg nově nabízí lahůdky nejen pro milovníky filmu. Výběr pozoruhodných krátkometrážních němých snímků významných avantgardních tvůrců, jakými jsou Man Ray a Maya Deren doplní hříčka Hände, jediné filmové dílo pozoruhodné Američanky Stelly F. Simon. Ke všem filmům vznikla na objednávku Orchestru Berg originální nová hudba, a to v rámci projektu Cinegoga, který v letech 2009-2016 organizoval Orchestr Berg společně se Židovským muzeem v Praze. Vedle českých skladatelů Matouše Hejla, Jiřího Lukeše a Tomáše Reindla představí i mladého polského skladatele Jacka Sotomského.

Například slavný film Meshes of the Afternoon, považovaný za iniciační a zároveň nejvýznamnější dílo druhé americké avantgardy, natočila Maya Deren se svým tehdejším manželem Alexanderem Hammidem, který ji zaučoval do tajů filmařského řemesla. Nebyl to nikdo jiný než český fotograf a kameraman Alexander Hackenschmied, který již ve 30. letech 20. století v Praze organizoval projekce avantgardních filmů. Představil tak u nás mimo jiné filmové dílo Mana Raye, jehož snímek Emak bakia je na programu večera v DOXu také. V něm se kromě skulptur Pabla Picassa objevují i zajímaví protagonisté, například jedna ze stěžejních osobností pařížské bohémy, Rayova múza 20. let Alice Prin, známá jako Kiki de Montparnasse.

Pátrání po nových způsobech setkávání současné hudby se současným posluchačem je pro Orchestr Berg typické. Projekt Hudba k siréně se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už často ani nevnímáme. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. Volně přístupné polední akce fungují jako skvělé osvěžení uprostřed všedního dne. Celkem vznikne unikátní katalog dvaceti nových českých skladeb, jejichž součástí je znějící siréna.

Seirénes je název nové skladby Tomáše Reindla, která ve světové premiéře zazní na zahradě Studia Alta v areálu pražské Invalidovny. Její součástí je i živě znějící mechanická siréna umístěná na blízkém činžáku – její zvuk je v místě koncertu skutečně impozantní. Název skladby odkazuje na řecké pojmenování kouzelných pěvkyň z antické mytologie, které daly jméno původně hudebnímu nástroji, jenž dnes využíváme především jako signalizační prostředek.

Info

Orchestr Berg:
Man Ray, Maya Deren & Stella
31. 8. 2020 19:30
DOX+, Praha
fb událost

Hudba k siréně
2. 9. 2020 11:50
Studio Alta, Praha
fb událost

foto © Kazimierz Zdzieblo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pentatonix do Prahy později, David Keenan už letos

redakce 03.05.2021

Přestože otazníků je ve vzduchu stále mnoho, jsme rádi, že klubové i halové koncerty pomalu nabývají konkrétnější obrysy.

Lucerna Music Bar chystá open air

redakce 02.05.2021

Od poloviny června do poloviny září se pod hlavičkou Lucerna Music Bar Open Air uskuteční hudební vystoupení českých a slovenských interpretů.

Nová Cvernovka chystá Deň zatvorených ateliérov

redakce 30.04.2021

Počas celodenného streamu organizátori odpremiérujú archívne zábery a nové relácie. Predstavia ateliéry, aj nový park.

Mladí ladí jazz oslaví Mezinárodní den jazzu

redakce 29.04.2021

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz více jak deset let představuje zahraniční a tuzemské talenty i hvězdy současné jazzové a experimentální scény.

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

redakce 27.04.2021

Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům?

Django Django a Fink zahrají v Praze

redakce 26.04.2021

Django Django se nikdy nepovažovali za klasickou kapelu, svou dráhu sami popisují jako neustálé unikání a vyhýbání se věcem.

Dorůžka, Fischmann a Novák představí nepoznané písně židovských hudebníků

redakce 25.04.2021

Festival Věčná naděje přinese livestream ze Španělské synagogy. Zazní autorské kusy i přearanžované skladby Kurta Weila, Chavy Alberstein či Johna Zorna.

Tommy Cash vystoupí v Praze dvakrát za sebou

redakce 24.04.2021

Do Prahy se Tommy Cash vrací v rámci tour propagující jeho aktuální EP Moneysutra, na kterém poprvé kromě hvězdného producenta Dipla hostují i další rappeři.

Prague Summer Festival potvrzuje The Offspring

redakce 23.04.2021

O desáté album obohatili svou diskografii The Offspring. Deska Let The Bad Times Roll vyšla po devíti letech od vydání nahrávky Days Go By.

Procházka výstavami XY 2021

redakce 21.04.2021

Všechny výstavy budou instalovány ve veřejném prostoru Olomouce tak, aby je bylo možné navštívit i v omezených podmínkách.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace