Zprávy / Pozvánky

Němé filmové lahůdky s originální živou hudbou i hudba k siréně

Němé filmové lahůdky s originální živou hudbou i hudba k siréně

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.08.2020

Mimořádný program nabídne Orchestr Berg poslední srpnový večer v rámci své 20. sezóny v sále DOX+. Výběr němých filmů významných avantgardních tvůrců, jakými jsou Man Ray nebo Maya Deren, doprovodí živá originální hudba, která vznikla speciálně pro tyto snímky na míru. To vše místo původně ohlášeného programu, který se přesouvá na rok 2021.

Ani na druhý pokus do Prahy nedorazí norská zpěvačka Berit Opheim, která měla původně s Orchestrem Berg vystoupit v březnu na zahajovacím koncertě letošní 20. narozeninové sezóny. Po návratu domů by ji totiž čekala povinná karanténa. Místo hudby inspirované norským folklórem tak Orchestr Berg nově nabízí lahůdky nejen pro milovníky filmu. Výběr pozoruhodných krátkometrážních němých snímků významných avantgardních tvůrců, jakými jsou Man Ray a Maya Deren doplní hříčka Hände, jediné filmové dílo pozoruhodné Američanky Stelly F. Simon. Ke všem filmům vznikla na objednávku Orchestru Berg originální nová hudba, a to v rámci projektu Cinegoga, který v letech 2009-2016 organizoval Orchestr Berg společně se Židovským muzeem v Praze. Vedle českých skladatelů Matouše Hejla, Jiřího Lukeše a Tomáše Reindla představí i mladého polského skladatele Jacka Sotomského.

Například slavný film Meshes of the Afternoon, považovaný za iniciační a zároveň nejvýznamnější dílo druhé americké avantgardy, natočila Maya Deren se svým tehdejším manželem Alexanderem Hammidem, který ji zaučoval do tajů filmařského řemesla. Nebyl to nikdo jiný než český fotograf a kameraman Alexander Hackenschmied, který již ve 30. letech 20. století v Praze organizoval projekce avantgardních filmů. Představil tak u nás mimo jiné filmové dílo Mana Raye, jehož snímek Emak bakia je na programu večera v DOXu také. V něm se kromě skulptur Pabla Picassa objevují i zajímaví protagonisté, například jedna ze stěžejních osobností pařížské bohémy, Rayova múza 20. let Alice Prin, známá jako Kiki de Montparnasse.

Pátrání po nových způsobech setkávání současné hudby se současným posluchačem je pro Orchestr Berg typické. Projekt Hudba k siréně se snaží upozorňovat na krásu zdánlivě všedních zvuků, které nás obklopují a které už často ani nevnímáme. Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. Volně přístupné polední akce fungují jako skvělé osvěžení uprostřed všedního dne. Celkem vznikne unikátní katalog dvaceti nových českých skladeb, jejichž součástí je znějící siréna.

Seirénes je název nové skladby Tomáše Reindla, která ve světové premiéře zazní na zahradě Studia Alta v areálu pražské Invalidovny. Její součástí je i živě znějící mechanická siréna umístěná na blízkém činžáku – její zvuk je v místě koncertu skutečně impozantní. Název skladby odkazuje na řecké pojmenování kouzelných pěvkyň z antické mytologie, které daly jméno původně hudebnímu nástroji, jenž dnes využíváme především jako signalizační prostředek.

Info

Orchestr Berg:
Man Ray, Maya Deren & Stella
31. 8. 2020 19:30
DOX+, Praha
fb událost

Hudba k siréně
2. 9. 2020 11:50
Studio Alta, Praha
fb událost

foto © Kazimierz Zdzieblo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Otvorená výzva na tretí ročník festivalu Tehláreň

redakce 28.02.2021

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou.

Akci Národ sobě – kultura podpoří i Morcheeba

redakce 26.02.2021

Koncert Národ sobě – kultura tobě je postavený především na neobvyklých nebo ne často slýchaných kooperacích.

Madhouse Express vs. Weird Visuals vs. stream

redakce 25.02.2021

Spojení psychedelického rocku a osobitého projevu kapely Madhouse Express doplní projekce liquid-light show.

Urban Market nabídne koncerty i přednášky

redakce 25.02.2021

Festival nabídne během pěti dní koncerty 52 Hertz Whale, Isama Zing, Bad Karma Boy, Felix, Tono S. a Lannne.

Do Prahy přijedou I Like Trains

redakce 14.02.2021

Hudebně stojí svébytná tvorba I Like Trains nadále mezi postpunkem, new wave a gothrockem, ale je prosáklá i vyloženě popovými linkami a hlavně nikdy neutichajím groovem a podivně skličující energií.

Změny akcí Fource Entertainment přehledně

redakce 11.02.2021

Koncerty nám chybí stejně jako vám, ve stávající nepříznivé situaci ale dělají Fource Entertainment vše pro to, aby se naplánované akce nerušily.

Benefiční streamy pro Klub 007 Strahov

redakce 28.01.2021

Dva večery, sedm super hero kapel, žánry hard, fast and loud, tak jak je na kopci zvykem. Sety nehorázně krátké a maximálně zničující.

Zavřená MeetFactory servíruje místo živé kultury podcasty

redakce 20.01.2021

MeetFactory se snaží plnit svou misi i přesto, že její dveře musí zůstat zavřené. V podcastu Tovární hlášení zpovídá důležité osobnosti české i slovenské kultury.

Celebration44 online

redakce 30.12.2020

Vánoční atmosféra byla tradičně úzce spjatá s party Celebration44 a letos, ačkoliv tomu náročné časy nepřejí, tomu nebude jinak.

Audiovizuální Pfko 2021 jako stream. Menu.

redakce 29.12.2020

Speciální audiovizuální Pfko, tedy přání všeho dobrého v roce příštím si na 30. prosince přichystala platforma Menu.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace