Zprávy / Pozvánky

Nesmírný rámus vesmírný

Nesmírný rámus vesmírný

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.10.2015

Podzim v plném proudu a jako vhodný soundtrack k tomuto melancholicko-dionýskému období se jeví morbidní, různorodě-potemnělá sešlost ze všemožných koutů Moravy, která zahřmí a řádně promasíruje ušní bubínky v pátek 30. října ve vsetínském DIY prostoru s názvem VESMÍR.

Brněnský plamenný zlo-kvartet Tummo žhne už od roku 2007. Po vydání posledního split LP s Tomorrow's Hell v roce 2013 kapela čile koncertuje a daří se jí i v zahraničí. Záhy ale plamínek pomalu skomírá. Odchází zpěvák Pepa a basák Jirka, čistě polovina sestavy. Tou dobou se kapela pevně vyprofilovala do podoby u nás ojedinělé, temné stonermetalové kanonády, striktně vycházející z hardcore-crust-punkových kořenů, zasmrádlá oním tím těžkým "sabbathovským" odérem. Ovšem netrvá dlouho a zbylé torzo "Jiří + Martin" doplňuje basák Máša. Nyní TUMMO hlásí, že je opět v plné síle a na důkaz toho vyráží na čtyřdenní hutnou masáž dvou Slovenských a dvou moravských měst.


Premiérově se totiž Tummo i pro "vesmírný" večer představí s prosím pěkně první zlou sabakou za mikrofonem, a to Pavlou, která se vedle své tvůrčí pracovní činnosti a produkcí temné grafiky, rozhodla ještě ztrhat si hrdlo v tomto pekelném ansámblu. Tímto se skýtá zajímavá možnost, uzřít i poslední materiál kapely v novém hávu. Do konce roku tato sestava nabíhá do studia a plánuje vyplivnout sedmipalec. Těžko říci, jakým směrem se nová tvorba této podlazené syrové skvadry bude ubírat. Mnohem jednodušší ale je, jít přímo do éteru a rovnou to prověřit, protože na živo Tummo bylo vždy řádná smršť. Ona nová sestava vzněcovačů zprvu mírně vjemově evokuje a přihrává jména jako Kylesa možná Nausea, na to ovšem sere pes, zjevně a hlavně to bude především tvrdé, hutné a hlasité.

Výše zmíněnou čtyřdenní minišňůru, měla s Tummo jet také Innoxia Corpora z rožnovského předměstí. Různé okolnosti ovšem vykolíkovaly trasu osudu vstříc jiným radostným peripetiím. Jediné společné vystoupení obou spřátelených kapel bude tedy na Vsetíně. Lokalita původu bandy leccos už našuškává, ba řádně prozrazuje. Ano i zde se setkáme s klasickou rožnovskou specialitou, trefné, vesměs jízlivé texty a rafinovaný, neotřelý hudební projev jsou prošpikovány všudypřítomnou ironií. Innoxia Corpora drhne originální mix šmrncovního melodického hardcore a dravého, chytlavého punku s relativně dost velkým hitovým potenciálem. Většinu své tvorby kapela ryje do asfaltu, narazit tedy můžeš na tři samostatné LP, split LP s kolegy Telefon a poslední nedávno vydanou tématickou DIY kompilací s názvem Na krev.


A pořádně těžký náklad dorazí také z Bruntálu, potažmo Opavy. Kapela Social Party jsou dalšími představiteli té tvrdé "začmouzené" hardcore-metalové vlny s mamutím zvukem. Oproti Tummo, se ve svém projevu nesnaží být tak temní a zničující, ale produkují jakési kraválové polobahno s magickými, hypnoticko-psychedelickými úlety. Poslední zaznamenaný počin z roku 2014 nese název kapely a je již čtvrtým CD, které si slezané vesměs sami vydali. Lze vycítit občasná změna nálad a tempa. Dominuje ovšem střední až pomalé, vyhrocené nátěrové pasáže střídají jemné vybrnkávačky. Zpěv přechází v řev, a ten naopak v šepot. Nemilosrdně odbíjející tempo bicích, doprovází těžce dunící basová linka a hutná kytarová nálož s patřičně majestátním retro soundem.

A na závěr, jeden "transformers" band z železné Ostravy. Vezmi kapelu Sheeva Yoga, prohoď basákovi Skuldovi a kytaristovi Marovi nástroje, zahoď zpěváka, jebni tam zpěvačku a je složená Kulma. Zároveň také zapomeň na fastcore a jednoduše zapomeň i na power violence. I když přeci jen, Fidovy industriálně-strojově přesné bicí jsou z poslechu hned rozpoznatelné. Tohle je ovšem "necro" crust jak kurwa, na holou bílou kost ohlodaný. Veškerému tomu bezprizornímu masakrálnímu mängelu dominuje ne-lidský, ne-ženský řev. Svůj "vräl" tu totiž zesilovačem prohání sabaka číslo dvě, všemi oblíbená a známá televizní hlasatelky Martička aka Utte, která nám krom hrozných a špatných zpráv jako ze "zlé Etny", i zde servíruje notnou dávku zla. Je to rychlé, je to hlasité a všechny vály jsou o smrti, což je super aktuální téma, skrze následující "Dušičky" a hlavně tvou "destiny".

Info

Tummo + Innoxia Corpora + Social Party + Kulma
30. 10. 2015 20:00
Vesmír, Vsetín
Vstupné: 100,-

www.facebook.com/events/1029220537129059
www.tummo.bandcamp.com
www.innoxiacorpora.cz
www.socialparty1.bandcamp.com
www.bandzone.cz/kulma

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový termín pražského koncertu Limp Bizkit

redakce 25.10.2020

V rámci pražského koncertu by tak vedle osvědčených hitovek mohl zaznít i nový repertoár, po kterém fanoušci dlouho pokukují.

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce 03.10.2020

Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti.

Menu Kabinetu

redakce 02.10.2020

Drones, psychedelic, blues, noise nebo progrock a krautrock? Metronome Blues nebo indiepostrocková kytarovka? Kabinet nabízí vše.

Liberecká přehlídka Anifilm bude!

redakce 02.10.2020

Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci „Slyšet animaci” jej aspoň částečně nahradí.