Zprávy / Pozvánky

Nikl a klarinety: neopakovatelná hra zvuků a světel

Nikl a klarinety: neopakovatelná hra zvuků a světel

redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.02.2014

Neopakovatelná hra zvuků a světel prostupujících do hlubin lidské fantazie utvoří během dvou únorových večerů v Českém muzeu hudby nový umělecký příběh. 12. a 13. února se zde na míru prostoru odehraje ojedinělé audiovizuální představení Hudba z ticha, které skloubí přednes multižánrového tělesa Clarinet Factory a perkusisty Alana Vitouše s vizuálními kreacemi výtvarníka a performera Petra Nikla. Porušení hranic mezi žánry, hudbou, světlem, výtvarným uměním, architekturou a v některých momentech dokonce i mezi umělcem a posluchačem se stane stěžejním uměleckým mottem projektu. Publikum se dočká mnoha okouzlujících, ale také interaktivních okamžiků například v podobě světelné harfy, na níž budou moci ti nejodvážnější zaimprovizovat.

„Hudba Clarinet Factory se bude opírat o specifické zvukové i prostorové vlastnosti Českého muzea hudby. Z hudebního pohledu se hlavním tématem večera stanou inspirace ze světa klasické hudby tak, jak je společně vnímáme,“ prozrazuje k programu kapelník čtyřčlenného ansámblu, Jindřich Pavliš. „Ve skladbě Vltava se spojí Smetanův motiv s lidským hlasem a pojetím klarinetu v minimalistickém stylu Steva Reicha, Out of Home připomene Dvořákovo Largo, ale zároveň dá prostor improvizaci basklarinetu a Vitoušových perkusí. Birdsong se přihlásí k odkazu Stravinského a Messiaena nebo skladba B-A-C-H se stane oslavou Johanna Sebastiana Bacha a zároveň hrou s jeho jménem.“

Publikum s hudebníky zavítá i do dalších poloh – etnickými a meditativními odstíny budou hýřit kusy jako Dobrá Meditace, L’Amour nebo Star Track. Členové Clarinet Factory skládají hudbu, píšou vlastní texty a ovládají nejrůznější techniky klarinetové hry, kterými jsou schopni napodobit třeba i bicí, basu, varhany nebo zvuky z přírody, rovněž zpívají a improvizují. V sólových i společných výstupech je pak doplní perkusista Alan Vitouš, který představí několik neobvyklých i vlastnoručně vyrobených nástrojů.

Originální kreace Petra Nikla pak koncert promění ve hru zvuků a světel. Prostor Českého muzea hudby je výtvarníkovi velmi dobře znám již z roku 2007, kdy zde koncipoval interaktivní výstavu Orbis Pictus: „Mým záměrem je podtrhnout architektonické kvality a světelně pracovat s nejrůznějšími plochami, ať už se jedná o schodiště, arkády nebo kupoli,“ vysvětluje Nikl, který k práci se světlem použije nejrůznější, vlastními silami vyrobené objekty, jako jsou obří čočky, bazény s vodou nebo objekty, které mu umožní projektovat na architekturu různorodé obrazce a vytvářet na místě neopakovatelné příběhy a atmosféry. A to vše bez použití jakékoliv digitální techniky.


„Kromě architektury a světla bude pro průběh a atmosféru koncertu určující hlavně naladění publika,“ akcentuje Jindřich Pavliš a zároveň předznamenává naprostou jedinečnost každého z koncertů. Program bude zpestřen interaktivními prvky, které jsou osvědčenou součástí produkcí uměleckého spojení již léta. K hlavním překvapením bude patřit světelná harfa, na kterou si ti nejodvážnější, a to i „nehrající“ návštěvníci budou moci do hudby zaimprovizovat. Koncerty začínají v 19.30 hodin. Pořádá je PKF – Prague Philharmonia (dříve Pražská komorní filharmonie) v rámci cyklu Mimořádných koncertů. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji nebo na místě hodinu před zahájením za jednotnou cenu 350 Kč. Předprodej probíhá v kanceláři PKF na adrese Husova 7, Praha 1, 110 00 nebo on-line prostřednictvím webových stránek v sekci Koncerty.

Info

Clarinet Factory + Petr Nikl + Alan Vitouš
12. a 13. února 2014
České muzeum hudby, Praha

www.pkf.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pozoruhodné muzikantské duo Guts Pie Earshot

redakce 23.10.2019

Fanoušci určitě náležitě ocení kromě hudebního také fyzický výkon členů skupiny.

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.