Zprávy / Pozvánky

Nite Jewel last minute na FAMU

Nite Jewel last minute na FAMU

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.10.2016

Ramona Gonzalez aka Nite Jewel se potřetí vrací do Prahy, tentokrát se svým novým albem Liquid Cool, zároveň prvním, které vydala po svém odchodu od labelu Secertly Canadian.

Pro pořádající A.M.180 collective je nedělní návrat losangeleské zpěvačky a hudebnice Ramony Gonzalez aka Nite Jewel svátkem. Občas potkáte kapely a hudebníky, pro které je hudba, kterou dělají, čirou zábavou a, v ideálním případě, baví i publikum. Občas je pro ně hudba způsobem, kterým se snaží vyjádřit a s ostatními podělit o svoje niterné pocity a stavy, a kdyby nedělali hudbu, asi začnou psát nebo malovat, někdy dělají všechno najednou. Anebo zkouší různé nové technologie. A občas, a nebývá to zase tak často, potkáte muzikanty, pro které platí to všechno nahoře, a zároveň je pro ně hudba naprosto vším. Veškerý svůj čas tráví ve studiu, na tour anebo debatováním o hudbě, zkoumají její zakoutí, historii, nové i zapomenuté technologie, kombinují je a dávají tak vzniknout nové kvalitě. Na svojí cestě se potkávají s dalšími podobného druhu a po chvíli jdou zase dál, o něco sebevědomější a jistější. Právě taková je Nite Jewel.


"Pop je o organickém způsobu jak psát fakt skvělé písničky. Hodně dnešního popu je jako produkt z továrny, na jedné písničce dělá 20 nebo 30 lidí. Ale jiný druh popu, klasičtější, je o tom, že se intelektuální, otevřené mysli organicky potkají s hudební historií, s určitým postojem k ní...," říká vystudovaná filozofka a multimediální umělkyně Ramona, která jako svou inspiraci cituje vedle Kraftwerk třeba i popové ikony jako Janet Jackson. Když v roce 2012 vyšla její druhá deska One Second of Love, její debut na labelu Sacretly Canadian, byl to pro ní průlom - hrála jí rádia, sklízela kladné kritiky, koncerty se přesouvaly do větších klubů a sálů - přitom ale někteří zorientovanější posluchači upozorňovali, že zvuk Nite Jewel zploštěl a oproti jejím DIY bedroom popovým začátkům, plným hravosti, dynamiky a tajemné rozostřenosti, kdy byla na stejné vlně jako ranné U.S.Girls nebo Tickley Feather, je vlastně mnohem méně zajímavý.

Netrvalo dlouho a Ramona těmhle hlasům zapravd. Od labelu, který jí podle jejího vyjádření poměrně nekompromisně tlačil k uměleckým ústkupkům, odešla. Jak sama přiznává, odchod ze zajištěné náruče labelu a opětovné postavení se na vlastní nohy jí umožnil i poměrně tučný honorář za song Nowhere to Go, který složila pro počítačovou hru Grand Theft Auto. Střihla si ještě spolupráci s invovátorskými soul a r'n'b muzikanty jako je Dam-Funk nebo Droop-E. A na začátku roku 2015 spolu s manželem Colem N.Greif-Neillem, někdejším členem Pinkových Haunted Graffiti, nahrála novou desku Liquid Cool. Deska je podle všeho Ramoniným pokusem o poučený návrat k náladám, hravosti a objevitelství prvních nahrávek, i když v lepším studiu a s týmem osvědčených spolupracovníků. Jak poznamenávají kritiky, jde současně o její nejpřístupnější nahrávky. Přijďte posoudit na živo. Předskočí pražská chill-wave kytarovka Mayen.

Info

Nite Jewel (us)
Support: Mayen
2. 10. 2016 20:00
Klub FAMU, Praha
Vstupné: 200,- bez rezervace / 280,- s rezervací

www.facebook.com/events/1359675237379899
www.facebook.com/klubfamu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čecho-Američan Ondřej Pivec tu zahraje v říjnu. Tour.

redakce 17.10.2019

Jeden z mála českých držitelů Grammy, hudebník a producent Ondřej Pivec, se v rámci svých cest zastaví i v České republice na několik koncertů v druhé polovině října.

Van der Graaf Generator vystoupí v Praze

redakce 17.10.2019

Po úspěšném koncertu Nicka Masona letos v červenci přiváží agentura 10:15 Entertainment další z anglických legend.

Hitparáda Startér se vrací pro další hudební talenty s novou porotou

redakce 17.10.2019

Pořad, který už od roku 2008 pomáhá domácím hudebníkům prorazit na scéně, oslaví novou soutěžní sezónu s videosinglem.

Křest nové desky Rouilleux

redakce 16.10.2019

Jediný koncert v Praze k albu Lycanthropic Sounds, které vyšlo jako vinyl na Letmo Productions.

Další klubová noc Proces

redakce 16.10.2019

Pozvání na Proces přijali Belief Defect, Zavaloka, Layne. Doplní je místní projekty.

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba

redakce 15.10.2019

Houpací koně zvou na nahrávání akustického alba do broumovského Soulkostela uprostřed lesů. Akusticky zahrají i v listopadu v Praze před TaxiWars.

Thom Yorke v Praze i na Pohodě

redakce 15.10.2019

Thom Yorke přiveze do pražského Fora Karlín a na slovenský festival Pohoda svůj projekt Tomorrow's Modern Boxes.

Kabinet Múz odhaluje svůj podzimní jídelníček

redakce 15.10.2019

Psychedelií zahalený pop s lyrickým dívčím vokálem a bluesovým příběhem i mnoho dalších stylů pro letošní podzim.

Listopadové pátrání po kořenech - Ned Collette v Kaštanu

redakce 14.10.2019

Ned Collette se po několika letech konečně vrátí do Prahy, tentokrát se svou tříčlennou doprovodnou skupinou poprvé naživo představit loňské album Old Chestnut.

Raketkanon vyjíždí na poslední turné

redakce 14.10.2019

Jednou ze zastávek posledního klubového tour Raketkanon bude i vídeňská Arena, Čechám i Slovensku se tentokrát vyhnou.