Zprávy / Pozvánky

Nite Jewel last minute na FAMU

Nite Jewel last minute na FAMU

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.10.2016

Ramona Gonzalez aka Nite Jewel se potřetí vrací do Prahy, tentokrát se svým novým albem Liquid Cool, zároveň prvním, které vydala po svém odchodu od labelu Secertly Canadian.

Pro pořádající A.M.180 collective je nedělní návrat losangeleské zpěvačky a hudebnice Ramony Gonzalez aka Nite Jewel svátkem. Občas potkáte kapely a hudebníky, pro které je hudba, kterou dělají, čirou zábavou a, v ideálním případě, baví i publikum. Občas je pro ně hudba způsobem, kterým se snaží vyjádřit a s ostatními podělit o svoje niterné pocity a stavy, a kdyby nedělali hudbu, asi začnou psát nebo malovat, někdy dělají všechno najednou. Anebo zkouší různé nové technologie. A občas, a nebývá to zase tak často, potkáte muzikanty, pro které platí to všechno nahoře, a zároveň je pro ně hudba naprosto vším. Veškerý svůj čas tráví ve studiu, na tour anebo debatováním o hudbě, zkoumají její zakoutí, historii, nové i zapomenuté technologie, kombinují je a dávají tak vzniknout nové kvalitě. Na svojí cestě se potkávají s dalšími podobného druhu a po chvíli jdou zase dál, o něco sebevědomější a jistější. Právě taková je Nite Jewel.


"Pop je o organickém způsobu jak psát fakt skvělé písničky. Hodně dnešního popu je jako produkt z továrny, na jedné písničce dělá 20 nebo 30 lidí. Ale jiný druh popu, klasičtější, je o tom, že se intelektuální, otevřené mysli organicky potkají s hudební historií, s určitým postojem k ní...," říká vystudovaná filozofka a multimediální umělkyně Ramona, která jako svou inspiraci cituje vedle Kraftwerk třeba i popové ikony jako Janet Jackson. Když v roce 2012 vyšla její druhá deska One Second of Love, její debut na labelu Sacretly Canadian, byl to pro ní průlom - hrála jí rádia, sklízela kladné kritiky, koncerty se přesouvaly do větších klubů a sálů - přitom ale někteří zorientovanější posluchači upozorňovali, že zvuk Nite Jewel zploštěl a oproti jejím DIY bedroom popovým začátkům, plným hravosti, dynamiky a tajemné rozostřenosti, kdy byla na stejné vlně jako ranné U.S.Girls nebo Tickley Feather, je vlastně mnohem méně zajímavý.

Netrvalo dlouho a Ramona těmhle hlasům zapravd. Od labelu, který jí podle jejího vyjádření poměrně nekompromisně tlačil k uměleckým ústkupkům, odešla. Jak sama přiznává, odchod ze zajištěné náruče labelu a opětovné postavení se na vlastní nohy jí umožnil i poměrně tučný honorář za song Nowhere to Go, který složila pro počítačovou hru Grand Theft Auto. Střihla si ještě spolupráci s invovátorskými soul a r'n'b muzikanty jako je Dam-Funk nebo Droop-E. A na začátku roku 2015 spolu s manželem Colem N.Greif-Neillem, někdejším členem Pinkových Haunted Graffiti, nahrála novou desku Liquid Cool. Deska je podle všeho Ramoniným pokusem o poučený návrat k náladám, hravosti a objevitelství prvních nahrávek, i když v lepším studiu a s týmem osvědčených spolupracovníků. Jak poznamenávají kritiky, jde současně o její nejpřístupnější nahrávky. Přijďte posoudit na živo. Předskočí pražská chill-wave kytarovka Mayen.

Info

Nite Jewel (us)
Support: Mayen
2. 10. 2016 20:00
Klub FAMU, Praha
Vstupné: 200,- bez rezervace / 280,- s rezervací

www.facebook.com/events/1359675237379899
www.facebook.com/klubfamu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jedno mávnutí řas, a za námi jsou léta... Gregor Hildebrandt v Kunsthalle

redakce 24.09.2022

Jejím cílem je v Praze představit příběh Hildebrandtova života a umění, pohybující se mezi vlastní tvorbou a berlínskou výtvarně-hudební scénou.

Integrity. Underdogs'.

redakce 23.09.2022

Integrity kombinují rychlý a úderný hardcore/punk s těžkotonážním metalem a trashem, ale i industriální elektronikou.

Zásadní mládí / Essential Youth v DOX+

redakce 23.09.2022

Světové orchestrální premiéry mladých evropských skladatelů v Praze.

Moonshye a Ladbuch v Klubovně

redakce 21.09.2022

Písně pro své debutové album Curtain of the Moon napsala slezská zpěvačka, skladatelka a kytaristka Moonshye z většiny v polské Lodži.

Vinyla vyráží do regionů

redakce 20.09.2022

Dvojnásobné množství koncertů oproti loňskému roku u příležitosti právě zahájeného XII. ročníku kurátorují pořadatelé hudebních cen Vinyla.

Ukrajinští Love’n’Joy v Crossu

redakce 20.09.2022

Ukrajinská indierocková a neo-psychedelická kapela **Love’n’Joy** si v posledních letech s úspěchem budovala renomé na evropské scéně.

Šelest uvede v Ankali Julianu Huxtable nebo hvězdu labelu Nyege Nyege

redakce 18.09.2022

Za mixážním pultem se v Ankali představí umělecká ikona, která spolupracovala například se Sophie a Björk, vystupovala v newyorské galerii umění, vydala sbírku básní a esejů.

Mezinárodní festival krátkých filmů Brno16 se blíží

redakce 17.09.2022

I letošní říjen přinese do Brna ty nejlepší krátké filmy, které v současnosti vznikají. 63. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů BRNO16 proběhne v Kině Art a Kině CIT.

Obscure vyhlíží Pallbearer a Ufomammut

redakce 15.09.2022

Hutně omamný trip do kosmické psychedelie Ufomammut i připomenutí zapomenutých dnů s Pallbearer.

Chain Cult a Cierń v Chapeau Rouge

redakce 14.09.2022

Řecká trojice Vangelis, Jason a Dino začala společně mastit břitký postpunk v roce 2017. Rok nato představila demo i první EP.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace