Zprávy / Pozvánky

Nite Jewel last minute na FAMU

Nite Jewel last minute na FAMU

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.10.2016

Ramona Gonzalez aka Nite Jewel se potřetí vrací do Prahy, tentokrát se svým novým albem Liquid Cool, zároveň prvním, které vydala po svém odchodu od labelu Secertly Canadian.

Pro pořádající A.M.180 collective je nedělní návrat losangeleské zpěvačky a hudebnice Ramony Gonzalez aka Nite Jewel svátkem. Občas potkáte kapely a hudebníky, pro které je hudba, kterou dělají, čirou zábavou a, v ideálním případě, baví i publikum. Občas je pro ně hudba způsobem, kterým se snaží vyjádřit a s ostatními podělit o svoje niterné pocity a stavy, a kdyby nedělali hudbu, asi začnou psát nebo malovat, někdy dělají všechno najednou. Anebo zkouší různé nové technologie. A občas, a nebývá to zase tak často, potkáte muzikanty, pro které platí to všechno nahoře, a zároveň je pro ně hudba naprosto vším. Veškerý svůj čas tráví ve studiu, na tour anebo debatováním o hudbě, zkoumají její zakoutí, historii, nové i zapomenuté technologie, kombinují je a dávají tak vzniknout nové kvalitě. Na svojí cestě se potkávají s dalšími podobného druhu a po chvíli jdou zase dál, o něco sebevědomější a jistější. Právě taková je Nite Jewel.


"Pop je o organickém způsobu jak psát fakt skvělé písničky. Hodně dnešního popu je jako produkt z továrny, na jedné písničce dělá 20 nebo 30 lidí. Ale jiný druh popu, klasičtější, je o tom, že se intelektuální, otevřené mysli organicky potkají s hudební historií, s určitým postojem k ní...," říká vystudovaná filozofka a multimediální umělkyně Ramona, která jako svou inspiraci cituje vedle Kraftwerk třeba i popové ikony jako Janet Jackson. Když v roce 2012 vyšla její druhá deska One Second of Love, její debut na labelu Sacretly Canadian, byl to pro ní průlom - hrála jí rádia, sklízela kladné kritiky, koncerty se přesouvaly do větších klubů a sálů - přitom ale někteří zorientovanější posluchači upozorňovali, že zvuk Nite Jewel zploštěl a oproti jejím DIY bedroom popovým začátkům, plným hravosti, dynamiky a tajemné rozostřenosti, kdy byla na stejné vlně jako ranné U.S.Girls nebo Tickley Feather, je vlastně mnohem méně zajímavý.

Netrvalo dlouho a Ramona těmhle hlasům zapravd. Od labelu, který jí podle jejího vyjádření poměrně nekompromisně tlačil k uměleckým ústkupkům, odešla. Jak sama přiznává, odchod ze zajištěné náruče labelu a opětovné postavení se na vlastní nohy jí umožnil i poměrně tučný honorář za song Nowhere to Go, který složila pro počítačovou hru Grand Theft Auto. Střihla si ještě spolupráci s invovátorskými soul a r'n'b muzikanty jako je Dam-Funk nebo Droop-E. A na začátku roku 2015 spolu s manželem Colem N.Greif-Neillem, někdejším členem Pinkových Haunted Graffiti, nahrála novou desku Liquid Cool. Deska je podle všeho Ramoniným pokusem o poučený návrat k náladám, hravosti a objevitelství prvních nahrávek, i když v lepším studiu a s týmem osvědčených spolupracovníků. Jak poznamenávají kritiky, jde současně o její nejpřístupnější nahrávky. Přijďte posoudit na živo. Předskočí pražská chill-wave kytarovka Mayen.

Info

Nite Jewel (us)
Support: Mayen
2. 10. 2016 20:00
Klub FAMU, Praha
Vstupné: 200,- bez rezervace / 280,- s rezervací

www.facebook.com/events/1359675237379899
www.facebook.com/klubfamu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Očekávaný horor Slunovrat v kinech

redakce 19.07.2019

Slavnost může začít. Slunovrat, možná vůbec nejočekávanější horor letošního roku, vstoupí v srpnu do českých kin.

Pozvánka na výstavu: Situation Silesia

redakce 19.07.2019

Iniciativa výstavy Situace Silesia 2019 navazuje na bilanční přehlídku OVA 95–05 a na projekt Situace Ostrava 2017.

Rolo Tomassi naladí Sedmičku

redakce 18.07.2019

Rolo Tomassi hrají muziku, co leží napůl cesty mezi rádiovými hity a surovým metalem. V Praze je doplní Cryptodira a Loathe.

Mick Harvey s novým projektem v Brně

redakce 18.07.2019

Do brněnského Mersey klubu zavítají ikony alternativního rocku v rámci projektu australského hudebníka Micka Harveyho.

I Love 69 Popgejů hrají Nedvědy

redakce 18.07.2019

Upřímné vyznání, poselství a hodnoty ve speciálním výběru a akustickém provedení. I Love 69 Popgejů a bratři Nedvědi.

PechaKucha součástí fóra Meltingpot

redakce 17.07.2019

PechaKucha Night Ostrava bude již počtvrté součástí mezinárodního fóra Meltingpot. Projet se můžete taky diskusní tramvají.

Negative Approach v Brně a Ostravě

redakce 17.07.2019

Legendární kapela Negative Approach, kterou lze označit za pionýry amerického hardcoreu, přijede do Ostravy i Brna.

Cílová rovinka Fluff Festu letos v Praze

redakce 16.07.2019

Pořadatelé se letos rozhodli přenést kousek Fluff Festu i do svého smíchovského zázemí. Do Prahy přijedou Birds in Row.

Jinjer a další supporty ve Futuru

redakce 16.07.2019

Parta kolem divoženky Tatiany Shmailyuk dorazí nejen na festival Brutal Assault, ale taky na dvě podzimní klubová vystoupení.

Die Krupps najdou cestu zpět do Prahy

redakce 15.07.2019

Düsseldorfská kapela Die Krupps se v prosinci vrátí do Prahy. V intimnějsím prostředí Futura možná představí nové album.