Zprávy / Festivalové

NODO: Festival nové opery v Ostravě

NODO: Festival nové opery v Ostravě

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.04.2016

Ostrava je jediným místem v České republice, ve kterém se koná festival současné opery. NODO – New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava uvede během čtyř dnů posledního červnového týdne v kamenných divadlech i industriálním prostoru šest nových představení. Pracují na nich skladatelé a inscenační týmy z Česka, Polska, Velké Británie, Německa, USA a Íránu. Účinkují pěvci a dirigenti z Evropy i USA a špičkoví hráči mezinárodního orchestru Ostravská banda.

NODO bude zahájeno ve Starých koupelnách Provozu Hlubina v pondělí 27. 6. v 19 hodin dvěma virtuózními vokálními skladbami György Ligetiho Aventures a Nouvelles Aventures – pro tři zpěváky a sedm hudebníků. Jedná se svého druhu o "antioperu" odehrávající se uvnitř hudby, dílo s dobrodružnými peripetiemi imaginárních osob na imaginárním jevišti. Režie se ujme česko-německá umělkyně Katharina Schmitt se svým týmem. Zpívají hosté Státní opery v Berlíně: Lydia Brotherton, Lena Haselmann, Markus Hollop.

V druhé části večera bude uvedena světová premiéra "taneční opery" Petra Kotíka William William s texty Williama Shakespeara, Pabla Picassa a Nathalie Babel. Horká novinka česko–amerického skladatele je napsána pro newyorské houslové duo String Noise, pět tanečníků (choreografie Lucie Hayashi), tři zpěváky a narátorku. Jevištní akce je zde výhradně postavena na tanci. Ústředním tématem jsou nepředvídatelné zlomové situace v našich životech.


Úterý 28. 6. bude patřit od 19 hodin světové premiéře opery At the Waters of Lethé (U vod Léthé) mladé tvůrčí dvojice: íránského skladatele Idina Samimi Mofakhama a polské libretistky a skladatelky Martyny Kosecké – rezidentů Institutu Ostravské dny. Jedná se o objednávku festivalu a jejich první scénické dílo. V režijním zpracování Eweliny Grzechnik a Marty Gradzke bude Léthé "soudit" skutky pěti postav. Spolu s otázkou Proč?, kterou opera nastoluje jako své hlavní téma, vyvstává ještě druhá: Jednal jsem správně? Uvedena bude v multižánrovém prostoru Cooltour na Černé louce.


Ve středu 29. 6. budete v Divadle Antonína Dvořáka svědky dvou oper (18:30 a 20:30). Večer začne světovou premiérou opery mladého českého skladatele a vědce Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu na libreto a v režii dramatika a překladatele Petra Odo Macháčka a Divadla Kámen (objednávka festivalu NODO). Po operní inscenaci, která zkoumá vztahy mezi ženou, mužem a chřestýšem v jejich společném domě, bude následovat melodrama anglického skladatele žijícího v Belgii Richarda Ayrese No. 42 (In the Alps). Jeho hudba se vyznačuje humorem, nadsázkou, gejzíry nápadů i precizní prací s orchestrem. Komický kus stojí na virtuózním výstupu sopranistky Lydie Brotherton a trumpetisty Jánose Elmauera i Ostravské bandy v roli "herců". Operní žánr si poprvé vyzkouší inscenační tandem ze Studia Hrdinů – Jan Horák a Michal Pěchouček.

Čtvrtek 30. 6. bude patřit jednomu z nejvýraznějších poválečných skladatelů Iannisu Xenakisovi a jeho na provedení mimořádně náročné opeře Oresteia na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie. Hudební drama, kde kromě hlavní pěvecky virtuózní role (barytonista Holger Falk), smíšeného sboru (Canticum Ostrava) a dětského sboru (Permoníček z Karviné) budou hrát, a to doslova, také diváci. Vzniká pod inscenačním vedením tandemu Jiří Nekvasil a David Bazika.

NODO slouží rozvoji současné opery a poskytuje zázemí a prostor pro tvorbu nových operních děl. Je také platformou pro produkci už vytvořených soudobých oper, jejichž uvádění je často omezeno provozem repertoárových operních domů. NODO tímto částečně splácí dluh, který má vůči soudobé opeře česká hudební scéna.

Info

New Opera Days Ostrava / Festival nové opery v Ostravě
NODO 2016
27. - 30. 6. 2016
Ostrava

www.facebook.com/events/1069746313096977
www.facebook.com/Center-for-New-Music
www.newmusicostrava.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Elevate Moon 2020

redakce 19.02.2020

Už první březnový týden přivítá šestnáctý ročník festivalu Elevate v rakouském Štýrském Hradci letošní návštěvníky.

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.

Brutal Assault hlásí legendu Mercyful Fate

redakce 05.02.2020

Po více než 40 let od vzniku a 20 let od posledního regulérní koncertní aktivity přijedou Mercyful Fate na Brutal Assault.

Festival Pop Messe přiveze Modeselektor i Algiers

redakce 04.02.2020

Nový hudební festival Pop Messe přiveze do Brna Modeselektor, Algiers, Acid Arab, Tommyho Cashe, Kokoko! a mnoho dalších.

Na Pohodě zahraje i britská art-popová hvězda FKA twigs

redakce 04.02.2020

Z doprovodné tanečnice velkých hvězd se v krátké době stala FKA twigs ikonou moderního umění.