Zprávy / Offtopic-Novinky

Nolan do neznáma? Lidstvo hledá nový domov ve filmové sci-fi Interstellar

Nolan do neznáma? Lidstvo hledá nový domov ve filmové sci-fi Interstellar

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 03.11.2014

Uznávaný režisér Christopher Nolan (Temný rytíř, Počátek) režíruje mezinárodní herecké obsazení ve filmu Interstellar. Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, vydává se tým badatelů na nejdůležitější misi v historii lidstva s úkolem nalézt za hranicemi naší galaxie nové místo pro život a zajistit tak budoucnost lidstva.

Lidstvo vždy utvářelo svůj osud tak, že posouvalo hranice svých možností – od prvních korábů vydávajících se až za horizont až po první krůčky člověka na povrchu Měsíce, a přesto svůdná konečná hranice zůstává mimo náš dosah. Film režiséra, scénáristy a producenta Christophera Nolana, Interstellar nastoluje provokativní otázku o místě člověka ve vesmíru.

"Pro mě znamená výzkum vesmíru absolutní hranici lidské zkušenosti a poznání," říká Nolan. "Je to všechno o naší snaze nějakým způsobem definovat smysl naší existence v rámci vesmíru. Mimořádnost skutečnosti, že pár vybraných jedinců posouvá hranice, kam až se dosud člověku podařilo dostat nebo kam až mohl jít, otevírá pro filmaře nekonečné možnosti. Byl jsem nadšený vyhlídkou na natočení filmu, ve kterém diváci prostřednictvím těchto prvním průzkumníků poletí až za hranice naší galaxie, vlastně do úplně jiné galaxie. Je to ta největší pouť, jakou si člověk vůbec dokáže představit."


Na pozadí dobrodružného putování ke hvězdám nekonečným vesmírem, na jehož úspěchu závisí osud lidstva, Nolan ukazuje, že hlavní myšlenkou filmu je vlastně hluboký lidský příběh skrytý pod povrchem. "Mám pocit, že nezměrnost a majestátnost vesmíru tvoří velmi zajímavé pozadí pro poznávání velmi silných vztahů dávajících smysl našemu konání a jak to souvisí s naším místem ve vesmíru."

Ústředním motivem filmu jsou vztahy v rámci jedné rodiny. Producentka Emma Thomas říká: "V širším smyslu je film Interstellar o velkolepé dobrodružné cestě do hlubin vesmíru, ale ve své v podstatě je to emotivní příběh otce a jeho dětí. Vypráví o lásce v rodinách, o smyslu pro povinnost a obětování se a o hlubokém vztahu k ostatním lidským bytostem."


Ve snaze přiblížit divákům vesmír stejně věrohodně jako hrdiny příběhu z masa a kostí filmoví tvůrci spolupracovali s předním teoretickým fyzikem Kipem Thornem, který pomáhal rozplétat ty nejexotičtější záhady vesmíru a vytvářet vědecky podložený základ scénáře. "Kip publikuje, přednáší a jej jedním z nejbrilantnějších odborníků na světě," říká producentka Lynda Obst. "Jeho práce zabývající se detekcí gravitačních vln mu umožnila nahlédnout do kolizí černých děr a formulovat úžasné možnosti červích děr. Jsou to fascinující náměty, které lze v příběhu rozvíjet."

Snaha proměnit scénář ve strhující a působivý zážitek pro návštěvníky kin motivovala všechny zúčastněné k natočení rozsáhlého filmového dobrodružství překračujícího zavedená pravidla, a přestože natáčení probíhalo Zemi, občas připomínalo vesmírnou odyseu, kterou chtěli oživit na stříbrném plátně. "Při natáčení tohoto filmu pro mě bylo skutečným cílem přenést diváky do vesmíru," potvrzuje Nolan. "Obout je do bot kosmonautů objevujících a prozkoumávajících nové světy a nové galaxie. To je to, co ve mě vyvolává opravdové nadšení – že diváci prožijí skvělou mezihvězdnou výpravu."

Info

Interstellar
Česká premiéra 6. 11. 2014

www.interstellar.cz
www.facebook.com/Miluju.filmy
www.twitter.com/WarnerBrosCZ

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články