Zprávy / Pozvánky

Norská improvizace: Supersilent v Praze

Norská improvizace: Supersilent v Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.09.2016

Experimentátoři Supersilent se už dvacet let drží na vrcholu jak domácí norské, tak světové hudební avantgardy. Svou tvorbou neustále posouvají hranice improvizace a fantazii se meze nekladou. Z jejich skladeb je slyšet řezavý noise, industriální plochy se střídají s tekutými ambientními vlnami, místy odkazují na desku Miles Davis at Filmore, místy zase na Karlheinze Stockhausena v Donauschingenu. Každé nahrávání a každý koncert je neopakovatelnou událostí, vzato zcela doslova. Jejich hudba je zvukem okamžiku a žije na území nikoho mezi žánry: někde mezi rockem, elektronikou, jazzem a moderní vážnou hudbou.

Supersilent se zrodili v roce 1997, kdy elektronický mág Helge Sten vpíchl svůj pověstný audio virus do existující free jazzové formace Veslefrekk ve složení Arve Henriksen (trubka), Ståle Storløkken (klávesy) a Jarle Vespestad (bicí). Jako kvarteto hráli až do roku 2009, kdy těleso opustil bubeník Vespestad. Od té doby se Supersilent vydávají na hudební mise do hlubin zvuku ve třech a své nástroje využívají daleko nad rámec jejich primární funkce.


Supersilent je platforma hmotné, elektroakustické improvizace, kterou tvoří tři svébytní a věhlasní hudebníci. Hypnotická trubka Arveho Henriksena se ozývá jak na jeho sólových albech vydávaných na labelu Rune Grammofon, tak ve spojení s hudebníky jako David Sylvian, Laurie Anderson nebo Terje Isungset. Klávesista Ståle Storløkken hrál s psychedelickou kapelou Motorpsycho, Elephant9, Terje Rypdalem nebo v duu se Sidsel Endresenovou pod názvem Humcrush. Helge Sten tvoří samostatně pod hlavičkou Deathprod a využívá komplexní arzenál po domácku vyráběných elektronických nástrojů, samplery, sound processing a analogové efekty, tvůrčí prostředky, které v souhrnu vešly ve známost právě pod označením "audio virus". Mezi jeho další počiny patří spolupráce s kapelou Motorpsycho nebo produkování alba norské zpěvačky Susanny. Jako Supersilent spolupracovali s Terjem Rypdalem, Johnem Paulem Jonesem, zmiňovanými Motorpsycho, Nilsem Petterem Molvaerem a Stianem Westerhusem.

Na podzim 2016 jsou naplánovány hned tři velké události: 23. září zveřejní Supersilent všechny dosavadní nahrávky v digitální podobě na internetu (včetně prvního trojalba nesoucího název 1-3). 30. září vychází nové album pod příznačným názvem 13 a 10. listopadu se Supersilent po deseti letech představí živě v Praze. Vystoupí v rámci 24. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Alternativa v prostoru Radlická – kulturní sportovna. Jako předkapela přijalo pozvání norské akustické kvarteto Oker.

Info

Alternativa 2016
Supersilent (no)
Support: Oker (no)
10. 11. 2016 20:00
Radlická - kulturní sportovna, Praha

www.facebook.com/events/1065967626852343
www.facebook.com/festival.alternativa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace